Niedawno na rynku pojawił się nowy kompaktowy flagowiec Sony – Sony Xperia 5 V. Jest to smartfon, który obiecuje wiele w kwestii wydajności, możliwości fotograficznych, a nawet brzmienia. Czy te obietnice spełnia? Czy warto po to urządzenie sięgnąć? Przekonajmy się!
Urządzenie Sony Xperia 5 V zostało wypożyczone redakcji na czas trwania testów przez firmę Sony.
Specyfikacja
Sony Xperia 5 V to kolejny smartfon Sony, w którym producent stawia na proporcje 21:9. Dlatego choć jest to urządzenie z ekranem o przekątnej 6,1 cala, to o wymiarach 154 x 68 x 8,6 mm. Ekran smartfonu to panel OLED o rozdzielczości FHD+ i odświeżaniu do 120 Hz.
Za wydajność Xperii 5 V odpowiada układ SoC Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, do pary z 8 GB pamięci RAM. Dostępna pamięć wewnętrzna to 128 GB, ale możemy poszerzyć ją z pomocą karty microSD. Bateria urządzenia dysponuje pojemnością 5000 mAh.
Sony chwali się też obecnością w Xperii 5 V podwójnego tylnego aparatu, w którym główny sensor 52 MP wykorzystuje przetwornik Exmor T 1/1.35”. Sensor ten jest wspierany przez sensor 12 MP z obiektywem ultraszerokokątnym. Z przodu smartfonu umieszczono aparat 12 MP.
Sony Xperia 5 V pracuje pod kontrolą systemu Android 13. Wyceniono ją w naszym kraju na około 4900 złotych. Jej pełną specyfikację umieściłam poniżej.
Sony Xperia 5 V – specyfikacja:
- Procesor i grafika: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, Adreno 740
- Pamięć RAM: 8 GB
- Pamięć masowa: 128 GB
- Możliwość rozbudowy pamięci: Tak
- Wyświetlacz: 6,1”, OLED, 21:9, rozdzielczość FHD+, odświeżanie 120 Hz, Gorilla Glass Victus 2, próbkowanie dotyku 240 Hz, DCI-P3 100%
- Akumulator: 5000 mAh, ładowanie przewodowe 30 W, ładowanie bezprzewodowe, ładowanie zwrotne
- Wodo i pyłoszczelność: IP65/68
- Aparat fotograficzny:
- Tył:
- 52 MP, f/1.9, 1/1.35” (główny) z AF i OIS
- 12 MP, f/2.2, 1/2.5” (ultraszerokokątny) z AF
- Przód:
- 12 MP, f/2.0, 1/2.9”
- Tył:
- Transmisja danych: 5G
- System operacyjny: Android 13
- Łączność i lokalizacja: Wi-Fi IEEE802.11a/b/g/n/ac/ax, 2,4/5/6 GHz, A-GPS, A-GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, Bluetooth 5.3
- Złącza: jack 3,5 mm, USB-C 3.2, slot na kartę microSD
- Audio: głośniki stereo, Dolby Atmos, DSEE Ultimate, 360 Reality Audio, Hi-Res Audio
- Typ karty SIM: nanoSIM/eSIM
- Wymiary: 154 x 68 x 8,6 mm
- Masa: 183 g
Wygląd i jakość wykonania
Sony Xperia 5 V dotarła do mnie wewnątrz papierowego pudełka… w którym oprócz smartfonu i dokumentacji smartfonu nie znalazłam… niczego. W zestawie zabrakło nawet przewodu USB. Zatem i przewód, i ładowarkę należy dokupić oddzielnie.
Jak już wspomniałam, Xperia 5 V jest urządzeniem kompaktowym. Jej niewielkie rozmiary sprawiają, że mieści się wygodnie w nawet małej dłoni. Nie oznacza to jednak, że można ją w 100 procentach obsługiwać jedną ręką – o nie. Uniemożliwiają to proporcje 21:9. Na tym smartfonie nie wyświetlimy menu powiadomień kciukiem dłoni, którą go trzymamy.
Xperia 5 V waży zaledwie 183 gramy. Została natomiast wykonana z materiałów wysokiej jakości. Zarówno plecki, jak i tylny panel zostały pokryte szkłem ochronnym Gorilla Glass Victus 2. Ramki wykonano z kolei z aluminium. Plecki i ramki posiadają matowe wykończenie, ale pozostawiane na nich odciski palców potrafią rzucać się w oczy. Co ciekawe, ramki nie są płaskie i przechodzą w plecki, tworząc schodek. Tylne krawędzie smartfonu są jednak ostre i nieprzyjemnie wbijają się w dłoń.
Na tylnym panelu smartfonu znalazły się logo Sony i wyspa tylnego aparatu z dwoma obiektywami. Lewa ramka nie zawiera żadnych przycisków, z kolei prawa zawiera przycisk zasilania z czytnikiem linii papilarnych, przycisk do zmiany głośności oraz przycisk pełniący funkcję spustu migawki. Czytnik linii papilarnych jest precyzyjny i bez problemu rozpoznaje palec użytkownika. Warto wspomnieć, że naciskają mocno spust migawki, możemy włączyć w Xperii 5 V aplikację aparatu.
Górna ramka smartfonu to lokalizacja otworu jednego z mikrofonów oraz portu jack 3,5 mm. Na dolnej umieszczono natomiast port USB-C, otwór kolejnego mikrofonu oraz hybrydowy slot na kartę SIM i kartę microSD. A gdzie głośniki?
Sony Xperia 5 V – wyświetlacz
No właśnie, otwory głośników w Sony Xperii 5 V znalazły się na przednim panelu, pod i nad ekranem. Na ekranem umieszczono również aparat do selfie. Sony zdecydowało się bowiem nie zatapiać go pod wyświetlaczem. Być może takie rozwiązanie ma swoich zwolenników. Ja wolałabym natomiast, aby ekran otaczały węższe czarne ramki, a aparat był umieszczony w jego obrębie.
Ekran Sony Xperii 5 V to matryca OLED o przekątnej 6,1 cala, rozdzielczości 1080 x 2560 pikseli (449 PPI) i odświeżaniu 120 Hz. Obsługuje ona treści HDR i w pełni pokrywa paletę barw standardu BT.2020. Za jej sprawą w przypadku tego smartfonu mamy do czynienia ze szczegółowym obrazem, i głębokimi czerniami. Jeśli zaś chodzi o kąty widzenia, to o ile gdy patrzymy na ekran z boku nie jest on dużo ciemniejszy, to przybiera różowy lub niebieski odcień. Niestety bywa to przypadłością paneli OLED, ale w Xperii 5 V efekt ten szczególnie mocno rzuca się w oczy.
Ustawienia Sony Xperii 5 V pozwalają korzystać z jej ekranu w jednym z dwóch trybów – w trybie standardowym lub trybie twórcy. W trybie twórcy smartfon ma automatycznie przełączać się między paletami sRGB i DCI-P3, automatycznie dostosowując się do wyświetlanych treści. Co ważne, w każdym z trybów możemy spersonalizować balans bieli, ale tryb twórcy ma najlepiej współpracować z treściami HDR.
Jeśli chodzi o ustawienia częstotliwości odświeżania, to w tej kwestii Sony odbiega od konkurencji. Producent pozwala bowiem na ustawienie jej na sztywno na 120 Hz lub 60 Hz. Zabrakło możliwości ustawienia adaptacyjnej częstotliwości odświeżania, a szkoda.
Najbardziej ekran Xperii 5 V rozczarowuje jednak w kwestii swojej jasności. Przy włączeniu automatycznego ustawienia jasności jego jasność ledwo jest w stanie przekroczyć 900 nitów. W związku z tym w słoneczny dzień czytelność wyświetlacza pozostawia co nieco do życzenia. Od urządzenia kosztującego blisko 5 tysięcy złotych oczekiwałam znacznie więcej.
Audio
Cóż, w kwestii audio Sony Xperia 5 V robi robotę. Jej głośniki grają głośno, a ponadto generują dźwięk klarowny i zbalansowany. Nawet ich basy zadowalają. Wrażenia z odsłuchu poprawiają technologie Dolby Sound oraz DSEE Ultimate, która zwiększa jakość skompresowanej muzyki z użyciem sztucznej inteligencji.
Sony Xperia 5 V – oprogramowanie i łączność
Sony udostępnia smartfony bez żadnych autorskich nakładek, w związku z tym Xperia 5 V oferuje po prostu system Android 13, z kilkoma dodatkowymi funkcjami, takimi jak przełącznik trybu wielu okien. Na smartfonie znalazły się również pewne preinstalowane aplikacje, ale są to wyłącznie aplikacje stworzone przez producenta. Na etapie konfigurowania urządzenia możemy ponadto zrezygnować z instalacji pewnych dodatkowych aplikacji. Miło, że Sony nie wciska ich użytkownikom na siłę.
Wśród obowiązkowych preinstalowanych aplikacji znalazły się Kreator wideo, Pro Camera, Cinema Pro, Music Pro, Pomocnik gracza, Bravia Core oraz domyślna aplikacja aparatu – Photo Pro. Są to aplikacje obowiązkowe, ponieważ nie można ich odinstalować. Niektóre z nich wyglądają jednak na naprawdę rozbudowane narzędzia, które entuzjaści fotografii i kinematografii docenią.
Jeśli chodzi o łączność, to Sony Xperia 5 V oferuje wszystko to, co potrzeba. Mamy tu bowiem obsługę 5G, NFC, Bluetooth 5.3 i trójzakresowe WiFi 6. W smartfonie możemy umieścić tylko jedną fizyczną kartę nano SIM, ale urządzenie obsługuje również karty eSIM.
Sony Xperia 5 V – wydajność
Sony Xperia 5 V została wyposażona w Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, czyli jeden z najlepszych smartfonowych procesorów na rynku. Urządzenie dysponuje też 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. Jak sprawdza się ta konfiguracja?
W benchmarku AnTuTu 9 smartfon uzyskał 952 232 punkty. W Geekbench 6 zdobył zaś 1625 punktów w teście pojedynczego rdzenia CPU i 4447 punktów w teście wielu rdzeni CPU. Wypadł on zatem gorzej niż wiele innych smartfonów wykorzystujących ten sam SoC – smartfonów takich jak Samsung Galaxy S23.
Oczywiście, w praktyce Sony Xperia 5 V działa płynnie. Aplikacje uruchamiają się na niej błyskawicznie, a przełączanie się między aplikacjami działającymi w tle jest równie szybkie. Smartfon pozwala też grać w gry przy najwyższych ustawieniach graficznych, utrzymując w takich tytułach jak Diablo Immortal 60 FPS bez problemu. Co ważne, podczas pracy z wysoką wydajnością smartfon się nagrzewa, jasne (jak wiele telefonów ze Snapdragonem 8 Gen 2). Nigdy jednak nie parzy.
Fotografia
W Sony Xperia 5 V producent zrezygnował z teleobiektywu. Dlatego smartfon ten posiada podwójny aparat tylny składający się z sensora 52 MP z AF i OIS oraz sensora 12 MP z AF i obiektywem ultraszerokokątnym. Pierwszy z nich bazuje na przetworniku Exmor T1/1,35 cala, a drugi na przetworniku Exmor RS 1/2,5 cala. Aparat przedni to z kolei sensor 12 MP z przetwornikiem Exmor 1/2,9 cala.
Moc tych aparatów możem wykorzystywać za pośrednictwem wspomnianej aplikacji Photo Pro. Ta mocno różni się od domyślnych aplikacji aparatu w innych smartfonach z Androidem. Dostępne w niej tryby to Basic, Auto, P, S oraz M i MR. Basic pozwala robić zdjęcia i przyciskiem na ekranie, i fizycznym spustem migawki, a także umożliwia robienie autoportretów i nagrywanie wideo. Tryb Auto dedykowany jest tylko aparatowi tylnemu. Automatycznie wykrywa on typ sceny i wykonuje zdjęcia z ustawieniami automatycznymi, redukcją szumów i eliminacją drgań aparatu. Tryby P, S i M działają tak jak tryby znane z klasycznych lustrzanek i aparatów cyfrowych, a tryb MR pozwala na przywoływanie wcześniej zapisanych ustawień fotografowania.
W aplikacji Photo Pro można docenić to, że niezależnie od trybu większość ustawień jest w niej w zasięgu kciuka i jednego, dwóch kliknięć. Jej obsługa nie jest tak prosta i intuicyjna jak obsługa aplikacji aparatu w większości smartfonów, ale oddaje ona w ręce zapalonych miłośników fotografowania mnóstwo opcji.
No dobrze, ale jakie Sony Xperia 5 V robi zdjęcia?
Zdjęcia dzienne
Przede wszystkim zdjęcia z Sony Xperii 5 V zadowolą te osoby, które chcą fotografii wyglądających naturalnie, jak najlepiej odzwierciedlających rzeczywistość. Tak prezentują się właśnie zdjęcia z głównego sensora tylnego aparatu tego smartfonu, a przynajmniej o ile są one wykonane w dobrych warunkach oświetleniowych. Zauważyłam bowiem, że przy niekorzystnym kierunku padania naturalnego światła sensor ten radzi sobie po prostu kiepsko. Nota bene, tryb HDR w aplikacji aparatu jest włączany przez Xperię 5 V tylko automatycznie. Nawet jeśli ten tryb się aktywuje, to ma problem z rozświetleniem zbyt ciemnych obszarów sceny i dobiera niewłaściwy kontrast.
Warto wspomnieć, że tylny aparat umożliwia wybór trzech ogniskowych. 16 mm, 24 mm i 48 mm. 16 mm to ogniskowa sensora z obiektywem ultraszerokokątnym, a 24 i 48 mm to ogniskowe sensora głównego. Ta ostatnia ma być odpowiednikiem 2-krotnego zoomu optycznego i pozwalać utrwalać obiekty w większej skali bez obaw o pogorszenie jakości obrazu. Czy faktycznie tak jest?
Niestety nie mogę porównać bezpośrednio możliwości teleobiektywu z Sony Xperii 5 IV i możliwości sensora głównego Sony Xperii 5 V w zakresie wykonywania zdjęć przy ogniskowej 48 mm. Mogę jednak śmiało stwierdzić, że zdjęcia wykonywane Sony Xperią 5 V z zoomem cyfrowym 2x są bardzo szczegółowe – wręcz zaskakująco szczegółowe. To powiedziawszy, brak teleobiektywu wciąż boli.
Zdjęcia z obiektywu ultraszerokokątnego zarejestrowane nocą także zawierają zaskakująco dużo detali. Zadowala ponadto ich odwzorowanie barw, balans bieli i rozpiętość tonalna.
Zdjęcia nocne
Nocą Sony Xperia 5 V pozwala wykonywać zdjęcia z wyłączoną lub znajdującą się w trybie automatycznej aktywacji funkcją Night View, którą można uznać za odpowiednik trybu nocnego w innych smartfonach. Normalnie po zmroku aparat tylny potrzebuje 4 sekund na wykonanie zdjęcia, a gdy funkcja Night View się aktywuje, to 5 – 6 sekund.
Jako że różnica w czasie naświetlania zdjęć z funkcją Night View i bez jest niewielka, to i różnica między zdjęciami wykonanymi z nią i bez niej jest niewielka. Funkcja Night View pozwala uzyskać zdjęcia nieco jaśniejsze, ale czasem przez to też bardziej zaszumione. Wszystkie zdjęcia z głównego sensora tylnego aparatu wykonane nocą są natomiast szczegółowe i cechują się dobrym odwzorowaniem barw. Ponadto wcale nie tak łatwo o ich rozmycie.
Tylny aparat Xperii 5 V rejestruje nocą bardzo dobre zdjęcia także obiektywem ultaszerokokątnym. Te zadowalają swoją jasnością, barwami i szczegółowością.
Aparat przedni
Przedni aparat Sony Xperii 5 V wypada bardzo dobrze, a przynajmniej za dnia. No, może kontrast wykonywanych nim zdjęć mógłby być bardziej podbity, ale to zapewne kwestia osobistych preferencji. Selfie nocne z tego smartfonu mnie trochę rozczarowały – są jak dla mnie zbyt mocno rozmyte, chyba że ustawimy się blisko sztucznego źródła światła, na przykład świecącej na biało ulicznej latarni.
Jeśli chodzi o aparat przedni, to w parze z nim w Sony Xperii 5 V unikaj trybu portretowego. Ten nie radzi sobie z odcinaniem bohatera zdjęcia od tła.
Możliwości wideo
Sony Xperia 5 V zarówno obydwoma tylnymi sensorami, jak i przednią kamerą pozwala nagrywać wideo w rozdzielczości do 4K przy 60 klatkach na sekundę. Aparatem tylnym możemy nagrywać ponadto w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę. W przypadku wszystkich kamer Xperia 5 V korzysta z systemu hybrydowej stabilizacji Optical SteadyShot, łączącego optyczną i elektroniczną stabilizację obrazu.
Sony Xperia 5 V – bateria
Sony Xperia 5 V zawiera baterię o pojemności 5000 mAh – sporej, jak na smartfon kompaktowy. Zapewnia ona urządzeniu wręcz bardzo długi czas pracy na baterii. Przy umiarkowanym użytkowaniu po ładowarkę trzeba w jego przypadku sięgać nawet raz na trzy dni.
Smartfon ten obsługuje ładowanie przewodowe z mocą do 30 W. Nie jest to wartość imponująca, ale ładowanie go od 0 do 100% nie trwa aż tak długo, bo około 90 minut. Xperia 5 V obsługuje też ładowanie indukcyjne i bezprzewodowe ładowanie zwrotne.
Podsumowanie
Sony Xperia 5 V to smartfon dla bardzo specyficznego odbiorcy. Mowa o odbiorcy zakręconym na punkcie fotografii i tworzenia treści. Odbiorcy, który chce mieć jak największą kontrolę nad ustawieniami aparatów i kamer. Dla przeciętnego użytkownika może się on natomiast wydać zbyt udziwniony, zwłaszcza w kwestiach software’owych.
Zalety Sony Xperii 5 V to niewątpliwie obszerne możliwości fotograficzne, długi czas pracy na baterii i wysoka wydajność. Wady to zaś niska jasność wyświetlacza czy brak ładowarki w zestawie, ale zdecydowanie największą z nich jest cena. Ta jest zdecydowanie zbyt wysoka w stosunku do tego, co Xperia 5 V oferuje.
Mocne strony:
- Wysoka jakość wykonania
- Schludny design
- Ekran z odświeżaniem 120 Hz
- Gorilla Glass Victus 2 na obu panelach
- Certyfikacja IP65/68
- Świetne głośniki
- Bogaty zestaw aplikacji dla twórców
- Wysoka wydajność
- Długi czas pracy na baterii
- Wysokie możliwości fotograficzne
Słabe strony:
- Brak zasilacza i przewodu ładującego w zestawie
- Niska jasność wyświetlacza i kiepskie kąty widzenia
- Nieprzyjemne dla skóry ostre krawędzi smartfonu
- Brak adaptacyjnej częstotliwości odświeżania ekranu
- Wysoka cena
- Brak teleobiektywu