Parametry techniczne
Procesor | MediaTek MT8389 1.2GHz (Cortex A7) Quad Core |
GPU | PowerVR SGX544 (4 GPU) |
Wyświetlacz | 7” IPS LCD multi- dotyk 1280×800 format 16:10 |
Pamięć RAM | 1 GB |
Pamięć wbudowana | 8 GB eMMC |
Łączność | Wi-Fi (802.11 b/g/n) 2.4GHz Modem 3G, Bluetooth 4.0, GPS |
Porty zewnętrzne | czytnik microUSB slot na kartę SIM microUSB OTG (ładowanie przez USB) mini jack 3.5 mm |
Aparat | Główny: 2 Mpix Frontowy: 0.3 Mpix |
Bateria | 3900 mAh |
Wymiary | 188x115x9 mm |
Waga | 312 g |
Zawartość opakowania
Gdy tylko tablet trafił do moich rąk, z wypiekami na twarzy i nie lada ekscytacją postanowiłem rozpakować pudełko i zajrzeć, co kryje się w środku. Sporym zaskoczeniem okazał się całkiem bogaty zestaw akcesoriów. Trzeba przyznać, że polski producent w tej materii nie zawiódł. W stosunkowo niewielkim opakowaniu znalazłem ładowarkę micro USB z odłączanym kablem, ładowarkę samochodową, kabel USB do transmisji danych pomiędzy tabletem a komputerem oraz zestaw słuchawkowy. Nie zabrakło tradycyjnie instrukcji obsługi dostępnej w sześciu językach. Całkiem miłym akcentem okazał się również dołączony futerał.
Wykonanie i ergonomia
Jako, że Aries 70 jest najmniejszym tabletem w serii, można spodziewać się po nim poręczności i wygody użytkowania. Moje przypuszczenia potwierdziły się już od pierwszych wspólnie spędzonych chwil. Tablet pewnie leży w dłoniach, a rozmieszczenie przycisków nie pozostawia wiele do życzenia. Po lewej stronie mieści się złącze mini jack 3.5 mm oraz micro USB. Prawa strona daje dostęp do przycisków funkcyjnych: włączania/wyłączania tabletu, regulacji głośności oraz cofania. Nie zabrakło również czytnika kart micro SD, czy wejścia na kartę SIM.
Tylna klapa to czyste aluminium, a cały front pokrywa tafla szkła. W tym miejscu nie sposób nadmienić, że szkło nie należy do najtrwalszych, a ponadto nadzwyczaj szybko pojawiają się na nim mało estetyczne smugi, czasem mocno rzucające się w oczy podczas pracy.
Powracając do aluminium, nie sposób pominąć jego właściwości nie tylko estetycznych, ale i praktycznych, bowiem znakomicie odprowadza ciepło podczas intensywnej pracy. Po 6 godzinnym oglądaniu filmów w sieci za pośrednictwem WiFi, tablet tylko nieznacznie się nagrzał. Nie ma zatem jakichkolwiek podstaw by twierdzić, że nadmiernie wysoka temperatura wywoła dyskomfort. Dodatkową zaletą zastosowanego metalu jest oczywiście znacznie większa odporność na fizyczne uszkodzenia porównując z często stosowanymi plastikami. Wyświetlacz otacza ramka, z której spogląda na nas oko kamerki do wideokonferencji o rozdzielczości 0.3 Mpix. Z tyłu zainstalowano aparat o matrycy jakości 2 Mpix.
Sporym mankamentem jest słabej jakości głośniczek, który mocno zniekształca dźwięk. Owszem, możemy na nim okazjonalnie posłuchać muzyki, czy obejrzeć krótki filmik w sieci, natomiast stanowczo nie nadaje się do dłuższych seansów. Zdarza się, ze wydobywające się zeń dźwięki są tłumione, co daje o sobie znać, gdy tablet położymy na stoliku czy trzymamy w orientacji poziomej. ARIES 70 posiada również bardzo przydatny gadżet, jakim jest przycisk do resetowania w przypadku zawieszenia się. Moją uwagę zwrócił także żyroskop, który działa z bardzo dużym opóźnieniem. Podczas zmiany orientacji ekranu należy czekać nawet 2 sekundy by ekran się odpowiednio obrócił. Tym, co zasługuje na pochwałę, jest jakość samej obudowy, która jest rewelacyjnie spasowana. Podczas użytkowania nie uświadczymy żadnego trzeszczenia, co potwierdza, że produkt mimo swojej niewygórowanej ceny, jakościowo stoi na przyzwoitym poziomie jak na sprzęt z rodziny budżetowców. Wymiary ARIESa 70 to 188mm szerokości, 115mm wysokości oraz 9 mm grubości, czyli o 1.3 mm więcej od testowanego przez naszą redakcję modelu Insignia 785 PRO.
Wyświetlacz
GoClever posiada 7-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli (216 ppi), o bardzo dobrych kątach widzenia.
Zastosowano w nim matrycę IPS obsługującą multi-dotyk. Jak na produkt za ok. 600 zł, obraz jest całkiem ostry, chociaż do ideału wiele mu brakuje chociażby ze względu na słabą głębię czerni. Jednym z większych mankamentów jest stosunkowo słaba responsywność na dotyk. Testy potwierdziły, że niejednokrotnie należało kilka razy „tapnąć” wybrany przycisk, by urządzenie w końcu zareagowało. W moim odczuciu jest to jedno z bardziej irytujących niedomagań ARIES 70. Równie kłopotliwa okazuje się być obsługa w rękawiczkach. Sprawę dodatkowo utrudniają niewłaściwie wyskalowane elementy interfejsu, które są zwyczajnie zbyt małe i nie zmieniają swojej pozycji podczas korzystania z tabletu w poziomie, tak by były dostępne tuż pod palcami.
Wydajność
Tablet w swoich wnętrznościach skrywa procesor Cortex A7 typu QuadCore, taktujący z częstotliwością 1.2GHz, układ graficzny PowerVR SGX544 oraz 1 GB pamięci RAM DDR3. Dysponuje również 8 GB pamięci wbudowanej z czego 5.06 GB jest dostępnych dla użytkownika, natomiast reszta jest już używana przez system i zainstalowane wraz z nim oprogramowanie.
Oczywiście istnieje możliwość rozszerzenia jej do 32 GB. Już od samego początku moją uwagę zwróciła tendencja systemu do sporadycznych przycinek podczas nawigacji w menu głównym. Prędkość uruchamiania aplikacji jest za to zadowalająca, aczkolwiek zdarzały się programy potrzebujące nieco więcej czasu jak klient Gmail, czy nawigacja Mireo. Praktyczny test wydajności polegał na wykonaniu szeregu benchmarków, analizujących możliwości jednostki graficznej, pamięci wbudowanej, RAM czy CPU. Poniżej prezentujemy wyniki wykonane za pomocą 3D Mark w trybie jakości 720p, Full HD i kompleksowy test.
AnTuTu Benchmark
AnTuTu Benchmark | Porównanie na tle konkurencji |
PassMark
PassMark | PassMark |
Żywotność baterii
GoClever ARIES 70 wyposażono we wbudowaną na stałe baterię o pojemności 3900 mAh. Na ostateczny wynik niebagatelny wpływ ma pozostała konfiguracja. Oczywiste jest, że procesor o czterech rdzeniach pochłonie znacznie więcej energii niż jednostki 1 czy 2 rdzeniowe. Test rozpocząłem od sprawdzenia czasu ładowania akumulatora. Otrzymawszy tablet, korzystałem z niego do momentu samoczynnego wyłączenia się, po czym podłączyłem go do ładowania. Ku mojemu zaskoczeniu, trwało ono około 4,5 h. Czas pracy na pojedynczym ładowaniu zdecydowałem się przetestować oglądając filmy przy jednoczesnym połączeniu z siecią za pośrednictwem sieci WiFi. Począwszy od stanu pełnego naładowania do poziomu 11% minęło aż 6 godzin 12 minut, czego dowód znajduje się poniżej.
Zaznaczę, że głośność oraz jasność ekranu ustawione zostały na 50. Oznacza to, że bez najmniejszych problemów obejrzałem 4 filmy, każdy po około 90 minut.
Łączność
Testowany egzemplarz wyposażony jest w moduł WiFi. W ogólnym rozrachunku, połączenie było stabilne, jednak odnotowałem problemy z zasięgiem sieci na drugim końcu mieszkania. Kilkukrotnie w ciągu godziny tablet tracił połączenie, które udawało mi się odzyskiwać przechodząc do pokoju, w którym znajduje się router. Kolejnym istotnym aspektem jest łączność z internetem za pośrednictwem sieci komórkowych.
ARIES 70 posiada wbudowany modem 3G/HSPA+ operujący na częstotliwościach 900/2100 MHz. Ustanawianie połączenia korzystając z sieci Plus trwało mniej niż sekundę. Warto dodać, że GoClever wyposażony jest również w moduł GPS. Niewątpliwie jest to atut, natomiast należy liczyć się z dosyć długim czasem niezbędnym do ustalenia lokalizacji. Zazwyczaj trwa to około 3 minut przy bezchmurnym niebie. Podczas pochmurnej pogody, może się zdarzyć, że czas poszukiwania satelitów wydłuży się, co stało się i moim udziałem. Po około 5 minutach migotania ikonki GPS, zaniechałem dalszej próby. Tablet posiada na pokładzie również moduł Bluetooth 4.0, który działa sprawnie, szybko wykrywa dostępne urządzenia i nawiązuje z nimi łączność. Z naszego tabletu można również wysyłać SMSy i dzwonić. Wystarczy włożyć kartę SIM do wejścia usytuowanego na jednej z krawędzi. Z punktu widzenia osoby, która dosyć często dzwoni, nie uważam, by tablet nadawał się do tego zadania, chyba, że w sytuacjach naprawdę awaryjnych, gdy pod ręką brak tradycyjnego telefonu.
System i dodatkowe oprogramowanie
ARIES 70, podobnie jak reszta tabletów z tej serii, działa w oparciu o system Android 4.2.2. Producent nie dostarcza nam całkowicie „gołego” systemu. Do dyspozycji mamy zestaw aplikacji użytkowych jak chociażby pakiet biurowy Kingsoft Office, czytnik e-booków Legimi, CoolReader czy nawigację samochodową Mireo posiadającą już wgrane mapy Polski, Czech i Słowacji. Co więcej, GoClever dołączył OTA (over-the-air), czyli system do automatycznej aktualizacji zainstalowanego oprogramowania. W celu przeskanowania systemu w poszukiwaniu najnowszych wersji programów, wystarczy wybrać opcję „Online Update”, po czym rozpocznie się skanowanie serwerów. W przypadku wykrycia najnowszej wersji danego programu, pojawi się okno, gdzie potwierdzamy swój wybór. Nastąpi restart systemu i automatyczna instalacja oprogramowania. Dosyć często zdarzały się jednak błędy w połączeniu z serwerem pomimo stabilnego połączenia sieciowego. Kilka słów warto również poświęcić wbudowanej przeglądarce internetowej. Tym, co może ją już na wejściu dyskwalifikować jest brak obsługi Flasha, który należy zainstalować ręcznie. Warto więc zaopatrzyć się w inną przeglądarkę, która w takowy będzie wyposażona.
Podsumowanie
Testowany GoClever to tablet, którego cena jest adekwatna do możliwości. Za tak niewiele otrzymujemy sprzęt, który posiada całkiem sensowną baterię, potrafiącą spokojnie wytrzymać nawet 2 dni na ładowaniu. Ponadto nawigacja GPS, czy wsparcie Bluetooth 4.0 z pewnością podbijają jego użyteczność. Funkcja dzwonienia to dodatkowy atut, jednak powiedzmy sobie szczerze, nie najważniejszy w tablecie. Niewielki, bo 7-calowy ekran tak naprawdę wystarcza do obejrzenia od czasu do czasu filmu, jednakże brakuje mu nieco czułości na dotyk. Warte docenienia są dobre kąty widzenia oraz w miarę naturalne odwzorowanie barw.
Chyba jedną z większych bolączek system operacyjny, który nie działa zbyt płynnie. Charakteryzują go częste przycinki, czy zawieszki, jednak ani razu nie zdarzyło się, by tablet wymagał restartu w cele przywrócenia jego funkcjonalności. Chipset MediaTeka sprawnie radzi sobie z większością gier, które miałem okazję uruchomić. GoClever ARIES 70 jest sprzętem dla osób mało wymagających, które nie potrzebują kombajnu multimedialnego, a chcą otrzymać w miarę przyzwoite urządzenie w niskiej cenie. Tablet w momencie publikacji testu kosztuje około 510 zł (sprawdź ceny GoClever ARIES 70 3G w sklepach internetowych).
Zalety | Wady |
---|---|
Jasny ekran | Małe suwaki zmiany trybu ładowania |
Funkcja telefonu | Przycinający się system |
Solidne wykonanie | |
Niewielkie wymiary |