Telefon czy aparat? Test Samsung Galaxy S4 Zoom

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Telefon czy aparat? Test Samsung Galaxy S4 Zoom

Parametry techniczne

Procesor Dwurdzeniowy Samsung Exynos, 1.5 GHz
Pamięć RAM 1,5 GB
Pamięć wewnętrzna 8 GB
Wyświetlacz sAMOLED
540 x 960 px (qHD)
4.3″
Aparat Rozdzielczość aparatu (z przodu) 1,9 Mpix
Rozdzielczość aparatu (z tyłu) 16 Mpix
Ksenonowa lampa błyskowa
Auto Focus
Łączność GSM 3G / HSPA-PLUS
EDGE / GPRS (850 / 900 / 1 800 / 1 900 MHz)
HSPA+ 21 / 5,76 Mb/s (850 / 900 / 1 900 / 2 100 MHz)
802.11 a/b/g/n 2,4 + 5 GHz
Wi-Fi Direct
NFC (funkcja płatności mobilnych niedostępna)
BT 4.0 (PBAP, PBA, A2DP, AVRCP, GAP, HFP, HSP, OPP, SAP, SPP, HID, PAN)
DLNA (Samsung Link), MHL 1.0
KIES, KIES Air
Bateria Litowo-jonowa 2330 mAh
Lokalizacja A-GPS
GLONASS
Złącza USB w. 2.0
minijack stereo 3,5 mm
microSD
Micro SIM
Gniazdo Micro USB
MHL
Czujniki USB w. 2.0
Akcelerometr
Geomagnetic
Gyro
RGB light
Odległość
System operacyjny Android 4.2.2 Jelly Bean
Waga 208g
Wymiary 63,5 x 125,5 x 15,4 mm

Wygląd i pierwsze wrażenia

Galaxy S4 Zoom został zbudowany na bazie innego smartfona południowokoreańskiego producenta – Galaxy S4 mini. Choć podobieństwa od razu rzucają się w oczy, tak w rzeczywistości konstrukcje te znacznie się od siebie różnią. Testowany przez nas S4 Zoom posiada inny procesor. Producent zdecydował się na wykorzystanie Samsung Exynos 4 Dual o taktowaniu 1,5 GHz, natomiast w S4 mini zaserwowano rozwiązanie firmy Qualcomm.

s4 zoom 1
S4 Zoom to również poważna różnica w wymiarach. Z racji zaimplementowania wysuwanego obiektywu i baterii o zwiększonej pojemności (2330 mAh), telefon jest znacznie grubszy od większości aktualnie dostępnych sprzętów. Liczy on sobie 15,4 mm, a po wysunięciu obiektywu jego grubość wzrasta niemal do 6 centymetrów, co na dzisiejsze standardy jest dość sporym wynikiem. Nie inaczej jest również w przypadku wagi – 208 gram. Tutaj również mam mieszane uczucia – z jednej strony telefon jest dość ciężki, z drugiej jednak dzięki temu pewnie leży w dłoni i wygodniej się nim operuje. Wszystko zależy od gustu i własnych preferencji.

s4 zoom 2
Pod względem wykonania Samsung odszedł od swoich plastikowych rozwiązań i zdecydował się na wykorzystanie bardziej solidnego tworzywa. Przedni panel został otoczony metalową obwódką, dzięki czemu nie tylko prezentuje się całkiem nieźle, ale również jest wytrzymały na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Z racji wbudowanego obiektywu, smartfon nie posiada tylnej klapki. Wejście na kartę SIM znajduje się z dołu urządzenia, po zdjęciu specjalnej osłonki. W tym też miejscu możemy wyciągnąć baterię. Slot na kartę microSD został natomiast umieszczony z lewej strony. Po prawej znajdziemy między innymi mechaniczny przycisk wyłączania ekranu, regulację głośności, a także ten odpowiedzialny za robienie zdjęć (jego przytrzymanie podczas stanu spoczynku powoduje włączenie aplikacji aparatu).

s4 zoom 3
Z początku trochę niewygodne wydaje się umieszczenie tak blisko siebie przycisków odpowiedzialnych za regulację głośności oraz wyłączanie ekranu. Podczas wciskania na ślepo przyzwyczajenia biorą górę i często otrzymujemy efekt, który nie był naszym założeniem. Idzie się jednak do tego przyzwyczaić.

s4 zoom 4
Z tyłu urządzenia znajduje się natomiast wysuwany obiektyw, który jest głównym elementem przemawiającym za kupnem tego smartfona. Opisaniem możliwości aparatu zajmę się nieco później, w tym miejscu nadmienię tylko, że Samsung wyposażył obiektyw w ruchomy pierścień, który pozwala na kontrolowanie przybliżenia i dostosowywanie ostrości podczas robienia zdjęć. Pokrętło znalazło również kilka innych zastosowań – np. przybliżanie obrazu podczas przeglądania stron internetowych. Szkoda, że producent nie poszedł za ciosem, umożliwiając np. przewijanie oglądanego filmu.


Słów kilka należy również napisać na temat ogólnej wygody użytkowania. Ze względu na dość duże wymiary sprzęt ten jest uciążliwy, jeżeli korzystamy z niego jako „telefon”. Wystający obiektyw sprawia, że chwyt podczas rozmowy telefonicznej nie jest do końca pewny. Wystające części przeszkadzają również w trakcie korzystania z aplikacji czy przeglądania stron internetowych. Trudności będą mieć osoby, które trzymają telefon w kieszeniach spodni. Wyciąganie go z jeansów to istna katorga – zadanie często niewykonalne za pomocą jednej ręki (obiektyw blokuje się i zahacza o kieszeń). Toporność sprzętu przejawia się również podczas korzystania z NFC. Obiektyw niejako utrudnia połączenie z innym sprzętem, np. podczas przesyłania zdjęć.

s4 zoom 5

Porównanie grubości Galaxy S4 Zoom z Galaxy S3

Już teraz mogę napisać, że jeżeli nie interesują nas możliwości aparatu fotograficznego, należy sobie S4 Zoom odpuścić. To urządzenie zaprojektowane z myślą o robieniu zdjęć, co zostało okupione pewnymi aspektami technicznymi.

Wyświetlacz

Samsung Galaxy S4 Zoom został wyposażony w 4,3-calowy ekran Super AMOLED, działający w rozdzielczości 540×960 pikseli. Wielkość zdaje się być odpowiednia do tego sprzętu – wszystko bezproblemowo obsłużymy jedną ręką. Wyświetlaczowi Samsunga trudno cokolwiek zarzucić – kąty widzenia są bardzo dobre, a jasność zadowalająca. Ta pozwala na bezproblemowe korzystanie w pełnym słońcu, choć o to ostatnie w zimowej porze nieco trudno, tak więc nie do końca wiemy, jak ekran będzie się sprawował w spartańskich warunkach (czyt. w 40-stopniowym upale bez żadnej chmurki).

Chciałoby się nieco lepszej rozdzielczości ekranu, jednak jakość qHD w zupełności do codziennych czynności wystarcza. Wyświetlacz nadrabia natomiast odwzorowaniem kolorów. Samsung przyzwyczaił nas do dużego nasycenia barw, które czasami wydają się nawet nieco zbyt cukierkowe, choć osobiście w żaden sposób mi to nie przeszkadzało. Smartfon umożliwia wybranie jednego z kilku predefiniowanych profilów nasycenia kolorów.

s4 zoom 6
Odniosłem również wrażenie, że wyświetlacz jest nieco mniej czuły na dotyk, niż np. w Samsungu Galaxy S3, który był za to przez niektórych krytykowany. Telefon obsługuje się bardzo przyjemnie i intuicyjnie, choć czasami zdarzają się przypadkowe wciśnięcia, których początkowo nie planowaliśmy.

Wydajność

Dwurdzeniowy procesor Exynos 4 Dual taktowany częstotliwością 1,5 GHz wraz z 1,5 GB pamięci RAM sprawiają, że telefon działa płynnie i sprawnie. Bardzo rzadko zdarza mu się klasyczne zamyślenie, co należy odnotować jako dużą zaletę. Zestaw startowych aplikacji pożera około 570 MB RAM-u, tak więc do dyspozycji użytkownika pozostaje jeszcze całkiem sporo. Pod tym względem jest naprawdę dobrze.

Galaxy S4 Zoom to także układ graficzny Mali-400 MP4. Co prawda nie jest to potwór wydajności, ale do generowania obrazu w mniej zaawansowanych grach 3D w zupełności wystarcza. S4 Zoom bezproblemowo uruchamia takie gry, jak Ratchet and Clank: Before the Nexus czy Plants vs. Zombies 2. W obciążających testach wydajności wypada już nieco gorzej – ilość klatek na sekundę potrafi drastycznie spaść, nawet do poziomu 12 FPS.


Według testów przeprowadzonych za pomocą AnTuTu Benchmark, pod względem ogólnej wydajności Galaxy S4 Zoom plasuje się niżej od swojego brata – Galaxy S4 mini. Przegrywa z takimi telefonami, jak Galaxy S3 czy Google Nexus 4, choć jest to oczywiście nieco inny typ smartfonów.

antutu
Test 3D Mark Ice Storm niejako potwierdza powyższe spostrzeżenia. Urządzenie w teście 720p przez większość czasu utrzymuje powyżej 20 klatek na sekundę, choć wynik ten podczas większej zawieruchy spada nawet do niegrywalnych 5 FPS-ów. Do mniej wymagających gier jednak w zupełności wystarczy.

3d mark
Bardzo dobrze sprawuje się również bateria. Smartfon w trakcie normalnego użytkowania, podczas którego robiłem zdjęcia, dzwoniłem, przeglądałem internet (Wi-Fi + 3G) czy korzystałem z aplikacji, bezproblemowo wytrzymywał 48 godzin. Jest to całkiem niezły wynik, który z pewnością można poprawić, ograniczając pewne usługi. Nie o to jednak w tym chodzi. Dla fanów fotografii wystarczy zapewnienie, że sprzęt przy naładowaniu około 50% bezproblemowo wytrzyma intensywną sesję w plenerze.

Oprogramowanie

Galaxy S4 Zoom działa w oparciu o Androida 4.2.2 z autorską nakładką TouchWiz. Interfejs jest prosty i intuicyjny – użytkownicy nie będą mieli żadnych problemów z jego obsługą. Ponadto ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zrezygnowania z TouchWiz na rzecz klasycznego, uproszczonego interfejsu – w przypadku, gdyby ktoś czuł się nieco zagubiony. Poniżej porównanie obydwu wersji.

touchwiz
Smartfon posiada kilka ciekawych rozwiązań, które ułatwiają korzystanie z urządzenia. Jedna z funkcji pozwala np. na wykonanie połączenia po przyłożeniu telefonu do ucha. Urządzenie zadzwoni do osoby, której kontakt jest wyświetlony na ekranie. Działa to zarówno na ekranie kontaktów, jak również w rozmowie SMS. Smartfon potrafi także kontrolować gałkę oczną, aby nie wygaszać podświetlenia w momencie, gdy na niego patrzymy. Szkoda jednak, że zabrakło tu topowych funkcji znanych z pełnoprawnego modelu Galaxy S4 – przesuwanie tekstu za pomocą gałki ocznej czy obsługiwanie przeglądarki internetowej za pomocą gestów, bez dotykania ekranu. Mimo wszystko urządzenie jest niezwykle intuicyjne w codziennej obsłudze. Na uwagę zasługuje również funkcja, która zamienia sprzęt w pełnoprawny aparat fotograficzny. Po włączeniu ekranu, smartfon od razu przechodzi do aplikacji fotograficznej – przydatne szczególnie podczas wypadów, na których jesteśmy całkowicie nastawieni na robienie zdjęć.

funkcje
Samsung zaimplementował szereg aplikacji startowych – oprócz klasycznej przeglądarki nazwanej „Internet”, znajduje się tu także Google Chrome. Do obsługi dysku sieciowego służy Dropbox. Znajdziemy tu aplikację Photo Sugest, która wyświetla zdjęcia zrobione przez innych użytkowników w naszej okolicy, S Tłumacza, S Notatkę, S Terminarz o wiadomym przeznaczeniu, czy chociażby Story Album, do tworzenia własnych albumów fotograficznych.

aplikacje
Ciekawie sprawdza się S Voice, który jest osobistym asystentem, swego rodzaju alternatywą dla Siri od firmy Apple. Porozumiewanie się za pomocą głosu z telefonem jest przyjemne, choć w przypadku „polskiego angielskiego” należy wyraźnie i donośnie artykułować polecenia, co może wyglądać i brzmieć nieco dziwnie w otoczeniu pełnym ludzi. S Voice traktowałem zatem jako ciekawostkę, choć w aplikacji tej drzemie spory potencjał.


Aparat fotograficzny

Głównym elementem S4 Zoom jest aparat fotograficzny. 16-megapikselowa matryca tylna, z 10-krotnym zoomem optycznym i stabilizacją obrazu pozwalają na robienie bardzo dobrych jakościowo zdjęć, które nie odbiegają niczym od fotek wykonywanych za pomocą klasycznego aparatu kompaktowego. I to właśnie fani amatorskiej fotografii powinni spojrzeć w stronę S4 Zoom, gdyż może on zastąpić tradycyjne rozwiązanie, pełniąc jednocześnie funkcję telefonu.

Jak już wspominałem, obiektyw został wyposażony w ruchomy pierścień, dzięki któremu przybliżamy i oddalamy obraz. Aparat posiada również ksenonową lampę, co stawia go na wyższym stopniu podium w porównaniu do reszty smartfonów, oferujących rozwiązania LED-owe.

Nie ulega wątpliwości, że Galaxy S4 Zoom przeznaczony jest dla amatorów, którzy po prostu chcą robić w miarę dobre zdjęcia, bez wnikania w zbędne szczegóły. Dlatego też zaraz obok trybu automatycznego, znaleźć możemy szereg predefiniowanych scen, wrzuconych do worka o nazwie Smart – makro, tryb nocny, zachód słońca, sylwetka, panorama, wschód słońca, itp. Niektóre z nich – np. upiększanie twarzy, pozwalają na prostą i szybką edycję graficzną zdjęcia, bezpośrednio na ekranie smartfona.

aparat
Ciekawie prezentuje się również tryb fabularny, który uwiecznia kilka pozycji przemieszczającego się osobnika, nanosząc je na jedno zdjęcie. Galaxy S4 Zoom pozwala także otrzymać efekt zupełnie odwrotny – np. usunąć przypadkowego przechodnia, który wszedł nam w kadr podczas robienia zdjęcia. Działa to całkiem nieźle, choć oczywiście nie idealnie. Smartfon potrafi nawet stworzyć animowany gif, zaznaczając elementy na zdjęciu, które mają się poruszać.

Dla bardziej zaawansowanych osób przygotowano tryb eksperta, w którym wszelkie parametry należy ustawić samemu. I to właśnie tutaj można wyciągnąć pełną moc urządzenia, choć wymaga to oczywiście odpowiedniej wiedzy. Do wyboru między innymi czas otwarcia migawki, czułość ISO, wielkość otworu przesłony, balans bieli, korekcja doświetlenia itp.

aparat 2
Zdjęcia wykonywane są w maksymalnej rozdzielczości 4608×2592 pikseli i swoją jakością nie odbiegają od tych zrobionych za pomocą klasycznego aparatu kompaktowego. Na potrzeby kieszonkowej fotografii, jakość jest naprawdę zadowalająca. Co prawda traci ona nieco na wyrazistości podczas zdjęć nocnych, ale jest to typowa przypadłość wszystkich smartfonów i kompaktów.

Poniżej prezentujemy przykładowe zdjęcia wykonane za pomocą Galaxy S4 Zoom (kliknij, aby obejrzeć w pełnej rozdzielczości)

1
2
3
4
5
6
7
maks przybliz 1

Maksymalne przybliżenie

maks przybliz 2

Maksymalne przybliżenie

10
11
12
13
17
9
Galaxy S4 Zoom może nagrywać filmy w rozdzielczości Full HD. Ich jakość i płynność jest przyzwoita, ale nic więcej. Przy mocniejszym wietrze dźwięk jest nieczysty i powstają standardowe zakłócenia. Pod tym względem mamy smartfonowy standard.

Podsumowanie

Galaxy S4 Zoom to ciekawe, choć problematyczne urządzenie. Zdecydowanie nie nadaje się on do użytkowania wyłącznie jako smartfon. W tym przedziale cenowym (ok. 1300 złotych – porównaj ceny w Nokaut.pl) można znaleźć szybszy i lżejszy telefon. Naturalnie należy jednak wziąć pod uwagę, że pełni on również funkcję aparatu fotograficznego i w tej kategorii sprawuje się wyśmienicie. Możliwość robienia wysokiej jakości zdjęć w każdym miejscu i momencie to ogromna zaleta, która rekompensuje stosunkowo duże wymiary oraz niewygodną obsługę. Dla kogo zatem Galaxy S4 Zoom został stworzony? Przede wszystkim dla amatorów fotografii, a dopiero później dla zwykłych użytkowników, którzy poszukują sensownego smartfona.

Zalety Wady
Bardzo dobra jakość zdjęć Gruby i ciężki
Pojemna bateria Niewygodny w użytkowaniu jako smartfon
10-krotny zoom i stabilizacja obrazu Boczne przyciski rozmieszczone zbyt blisko siebie
Dobre odwzorowanie kolorów Przeciętna rozdzielczość ekranu
Przystępna wydajność

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.