Parametry techniczne
Procesor | 8-rdzeniowy MediaTek MT6592 1.7 GHz |
Pamięć RAM | 1GB |
Pamięć wewnętrzna | 16 GB |
Wyświetlacz | IPS 5.0 cala |
Aparat | główny: 13 Mpix z flashem przedni: 5 Mpix |
Łączność | USB: Micro USB 2.0 Wi-Fi : 802.11 b/g/n Bluetooth : tak GSM, GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
Bateria | 2300 mAh |
Złącza | minijack 3.5mm microUSB 2.0 OTG slot Dual SIM (3G i 2G) |
System operacyjny | Android 4.4 KitKat |
Pierwsze wrażenia
Mawiają, że pierwsze wrażenie często jest decydujące. W trosce o jak najlepszy wygląd smartfona, producent postanowił odbiec od wszechobecnej mody na tanio wyglądające, śliskie i błyszczące plastiki. Zarówno krawędzie jak i tylna klapa smartfona została wykonana ze szczotkowanego plastiku skutecznie imitującego aluminum.
Całość prezentuje się nadzwyczaj elegancko. Nawet przez chwilę nie odniosłem wrażenia, że trzymam w dłoni kolejną plastikową zabawkę. W opozycji do metalicznej klapki, uwagę zwraca panel dotykowy, którego obramowanie zauważymy dopiero gdy podświetlimy ekran. Gdy spojrzymy nań z profilu, wówczas zauważymy, że szkło nieco wystaje ponad całą konstrukcję
Boli niestety fakt, że producent nie do końca wykorzystał przestrzeń na ekran, który mógłby być większy przy zachowaniu wymiarów smartfona. Ulokowanie przycisków jest standardowe, czyli z lewej strony przycisk głośności, zaś włącznik/wyłącznik umieszczono na górnej krawędzi. Moje doświadczenie z telefonami podpowiada, że takie usytuowanie może być bardzo korzystne dla osób używających uchwyty samochodowe. Co jedno z drugim w wspólnego? Niejednokrotnie zdarzała mnie się sytuacja, że telefon niechcący się wyłączał podczas próby umieszczenia go w uchwycie, który wywierał nacisk na przycisk. Na krawędziach Prestigio znajdziemy również slot na karty SIM. W zestawie otrzymujemy oczywiście igłę, która ułatwia dostęp do slotu.
U dołu umieszczono złącze microUSB, a górna krawędź daje dostęp do wejścia słuchawkowego miniJack 3.5. Z tyłu nie zabrakło obiektywu aparatu, dwóch diod doświetlających LED oraz głośniczka. Całość wieńczy dumnie spoglądające na nas logo Prestigio. Jakość wykonania bryły telefonu stoi na wysokim poziomie, lecz zastanawia mnie to, czy tylna klapka i boczki nie będą się wycierały po dłuższym czasie. Tego niestety na chwilę obecną nie sposób ocenić…
Wyświetlacz
Prestigio Multiphone PSP5508DUO zasila grupę telefonów o słusznych rozmiarach. Jego wymiary są porównywalne do LG G2 czy Samsunga Galaxy S4. Urządzenie wyposażono w ekran o przekątnej 5 cali. Nieco rozczarowująca może być jednak rozdzielczość kształtująca się na poziomie 720 x 1280 pikseli.
Może wydawać się, że HD to za mało jak na współeczesne standardy, jednak piksele są praktycznie niezauważalne, a dłuższe wpatrywanie się w ekran nie męczy specjalnie oczu. Panel dotykowy pokryty jest powłoką DragonTrail. Jak dotąd rozwiązanie to wystarczająco skutecznie chroni go przed ryskami. Ciężko jednak ferować jakiekolwiek wyroki po tak krótkim czasie jaki minął od premiery. Plusem jest niewątpliwie przyzwoita jasność, która sprawia, że również przy silniejszym nasłonecznieniu obraz jest wystarczająco czytelny. Dobrze spisuje się również mechanizm automatycznej regulacji jasności, który działa delikatnie i stopniowo. Podczas testu nie miałem także żadnych powodów do narzekań na dotyk. Obsługa multidotyku także nie sprawiała kłopotów. Podczas testu okazało się, że telefon obsługuje wielodotyk maksymalnie 5 palcami jednocześnie. Powierzchnia ekranu jest śliska na tyle, że palec przemieszcza się po niej komfortowo i bez żadnego oporu. Zastosowana powierzchnia DragonTrail w znacznym stopniu redukuje również ilość smug. Funkcja autoobracania ekranu nie wykazuje tendencji do zawieszania się czy przesadnych opóźnień w reakcji. Wyświetlacz cechują także przyzwoite kąty widzenia.
Wydajność i ogólne wrażenia z użytkowania
Testowaną konstrukcją zarządza ośmiordzeniowy procesor Media Tek MT6592 taktujący z częstotliwością 1.7GHz. 8-rdzeni może wydawać się dosyć odważnym posunięciem. W praktyce ciężko jednak znaleźć taką aplikację, która w pełni jest zoptymalizowana pod kątem pracy nawet na popularnych czterech rdzeniach. Producent deklaruje, że domyślanie telefon pracuje pod kontrolą jednego jądra. W sytuacji, gdy wymagana jest dodatkowa moc obliczeniowa, aktywowane są pozostałe jednostki. Procesor wspomagany jest przez 1GB pamięci RAM. Aplikacje instalowane są w pamięci wewnętrznej wielkości 16 GB. W razie braku miejsca na pliki, można skorzystać z karty microSD o pojemności do 32 GB. Testy w AnTuTu Benchmark jednoznacznie pokazują, że telefonowi pod względem wydajności niewiele brakuje do popularnych flagowców pokroju LG G2.
Wyniki AnTuTu Benchmark | Porównanie na tle konkurencji |
Całkiem dobre rezultaty Prestigio osiągnął również podczas testu przeprowadzonego za pomocą 3dMark. Średnia ilość klatek oscylowała około 30 – 35.
Wyniki 3DMark | Szczegóły testu 3DMark |
Nie tylko benchmarki świadczą o wysokiej wydajności, ale przede wszystkim codzienne użytkowanie. Aplikacje uruchamiają się dosłownie o ułamek sekundy wolniej niż we wspomnianej G2. Jedynie podczas przewijania aplikacji w menu głównym odniosłem wrażenie, jakby występowały lekkie opóźnienia. Na pochwałę zasługuje również całkiem zadowalająca wydajność w grach, które zaliczają tylko sporadyczne przycięcia. W większość tytułów można śmiało zagrać. Mając do dyspozycji popularny AnTuTu Benchmark nie mogłem sobie również odmówić przeprowadzenia testu stabilności procesora. Wykres końcowy sugeruje, że urządzenie jest na tyle stabilne, że nie powinniśmy uświadczyć zawieszek, co odnalazło swoje potwierdzenie w praktyce.
Test stabilności | Obciążenie baterii |
Dosyć nietypowa sytuacja miała jednak miejsce gdy chciałem skorzystać z latarki. Wielokrotne próby wciśnięcia przycisku w dedykowanej aplikacji skutkowały brakiem jakiejkolwiek reakcji. Mogę zaryzykować stwierdzeniem, że średnio jedna próba na 20 kończyła się powodzeniem.
Łączność oraz wydajność baterii
Urządzenie pozwala na nawiązanie łączności z innym sprzętem za pośrednictwem bluetooth, czy też WiFi. Obie technologie działają bez żadnych zarzutów. Ciekawym dodatkiem jest również wsparcie dla Ekran Cast, czyli możliwości przeniesienia obrazu z telefonu na ekran telewizora, który również musi wspierać tą technologię. Mój domowy sprzęt na to niestety nie pozwala, więc nie mogłem przetestować działania tej funkcji. Smartfon obsługuje tryb DualSim, który może okazać się zbawieniem dla tych, którzy jedną kartę wykorzystują na rozmów, a drugą, ze względu na korzystniejszą ofertę – np. do sieci. Podczas korzystania z tej funkcji nie napotkałem żadnych problemów, nie tylko ze stabilnością sieci, ale również z samym przełączaniem się pomiędzy kartami. Ogniwo zasilające Prestigio nie wzbudza zastrzeżeń. W praktyce do dyspozycji mamy akumulator o pojemności 2300 mAh, co przy tak niskiej rozdzielczości w połączeniu z energooszczędnym procesorem jest wystarczającą pojemnością na to, by przez dwa dni móc sporadycznie przeglądać sieć, Facebook, sprawdzać pocztę czy wykonywać połączenia. Istotny wpływ na czas pracy ma również system operacyjny, Android 4.4 KitKat, który otrzymujemy w wersji „gołej” – pozbawionej nakładki producenta.
Jakość dźwięku
O ile jakość dźwięku generowana przez głośniczek jest wystarczająco dobra, o tyle samo jego umiejscowienie jest strzałem w kolano. Takie posunięcie powoduje, że dźwięk staje się przytłumiony, gdy tylko położymy smartfon na poduszce czy innej miękkiej powierzchni, która dobrze pochłania dźwięki. Bez względu na położenie telefonu, brakuje jednak dobrego odwzorowania niskich tonów. Dołączony zestaw słuchawkowy poprawia ogólne doznania.
System i oprogramowanie
Brak nakładki systemowej przez jednych postrzegany jest jako zaleta, dla innych jest do mankament nie do zaakceptowania. Jako, że sam jestem użytkownikiem przyzwyczajonym do nakładki w swoim LG G2, dosyć znacznie odczuwam brak pewnych udogodnień, chociażby w kwestii personalizacji wyglądu systemu. Domyślny ekran odblokowywania nie powala estetyką, ale pozwala na bezpośredni dostęp do aparatu czy usługi Google Now. Mało gustownie wygląda także widget prezentujący wielki analogowy zegar. Owszem, można zmienić go na cyfrowy, jednak nie wygląda to zbyt okazale…
Pulpit | Menu główne |
To, czy surowy system przemawia do kogoś czy też nie jest kwestią indywidualną. Prestigio jednak poszło w nieco inną stronę, bowiem wzbogaciło system o całkiem szeroką paletę aplikacji i dodatkowych usług, które wyglądają całkiem kusząco. Jedną z nich jest usługa Prestigio MultiCloud, która daje całkowicie darmowy dostęp do bagatela 200GB przestrzeni dyskowej w chmurze. Wystarczy się zarejestrować w Prestigio ID, by móc odebrać swoje 200GB. Dołączono również oprogramowanie biurowe OfficeSuite, czytnik ebooków Prestigio eReader czy nawigację samochodową Navitel.
Prestigio MultiCloud | Prestigio MultiStore |
W menu odnajdziemy również program antywirusowy McAfee Mobile Security. Prestigio oferuje także dostęp do autorskiego sklepu z aplikacjami Prestigio MultiStore.
Prestigio Multiphone PSP5508DUO miał spore problemy z odtwarzaniem filmów z aplikacji YouTube. Po wciśnięciu przycisku play, pojawia się komunikat o błędzie. Podobna sytuacja wyglądała w przypadku wbudowanej przeglądarki oraz Opery. Obronna ręką wyszedł jedynie Google Chrome.
Problem z aplikacją YouTube | Kingsoft OfficeSuite |
Domyślny odtwarzacz multimediów spokojnie radzi sobie z najpopularniejszymi formatami jak .AVI, .MP3, MP4. Niemożliwe okazało się jednak włączenie filmów w MPEG oraz WMV.
Aparat
13-megapikselowy aparat z pewnością nie jest słabą stroną smartfona. Jakość zdjęć stoi na naprawdę wysokim poziomie, zwłaszcza gdy fotografujemy przy naturalnym oświetleniu. Gdy przyjdzie zrobić zdjęcie w nieco gorszych warunkach, możemy skorzystać z lampy błyskowej, która jednak nie zdaje się na wiele, gdy otaczają nas całkowite ciemności. Oto kilka przykładowych zdjęć, które zestawiłem z fotografiami pochodzącymi z LG G2. Czy widać różnice w jakości? Oceńcie sami. Na początek zdjęcia testowanego Prestigio:
… a teraz kolej na LG G2:
Z przodu telefonu zainstalowano obiektyw o rozdzielczości 5 Mpx, który idealnie nada się do wykonywania popularnych selfie czy prowadzenia wideorozmów.
Poniżej z kolei znajdziecie próbkę możliwości Prestigio w roli podręcznej kamerki. Rejestrowany obraz jest na tyle płynny, że telefon z powodzeniem może być wykorzystany do uwieczniania ciekawych momentów.
Aplikacja aparatu oferuje podstawowe możliwości jak wybór filtra kolorystycznego, zmianę ekspozycji czy tryb scenerii. Bez najmniejszych zastrzeżeń działa funkcja aktywowania migawki za pomocą głosu. Wystarczy powiedzieć „cheese” lub „capture” a telefon sam wykona zdjęcie. Polecenia te są rozpoznawane nawet wtedy, gdy mówimy cicho, niewyraźnie lub próbujemy spolszczyć słowa. Nie zabrakło oczywiście możliwości wykonywania zdjęć HDR czy panoram.
Podsumowanie
Prestigio Multiphone PSP5508DUO to całkiem rozsądna propozycja za niezbyt wygórowaną cenę. 8-rdzeniowy procesor sprawia, że system działa bardzo stabilnie. Owszem, da się odczuć minimalne opóźnienia podczas przewijania menu z aplikacjami, ale nie wpływa to na komfort użytkowania. Wydajność zatem stoi na całkiem dobrym poziomie. Dużym plusem jest również aparat fotograficzny, który pozwala na wykonywanie sensownie wyglądających zdjęć.
Brakuje mi jedynie nakładki systemowej, której to brak na szczęście został zrekompensowany zestawem dodatkowych aplikacji. Telefon, charakteryzuje się gustownym designem oraz dobrym 5-calowym wyświetlaczem. Z pewnością jest to produkt, który warto wziąć pod rozwagę. W praktyce oferuje on większość możliwości, które znane są z modeli o kilkaset złotych droższych. W dniu publikacji testu, cena Prestigio Multiphone PSP5580DUO wynosi 849 zł (porównaj ceny w sklepach internetowych).
Zalety | Wady |
---|---|
Aparat | Rozmieszczenie przycisków |
Obsługa radia FM | Umieszczenie głośnika |
Wydajność | |
Obsługa Dual SIM |
Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.