Jak wypada w codziennym użytkowaniu? Sprawdźmy.
Już na wstępie trzeba wspomnieć, że ANNKE C800 to kamera IP typu CCTV wspierająca ONVIF & RTSP. Można korzystać z niej z użyciem centralki, gdzie podłączymy wiele kamer, ale jest też opcja podpięcia jej do aplikacji mobilnej – to właśnie z tej funkcji skorzystałem. Warto też pamiętać, że C800 nie wspiera łączności bezprzewodowej, a transfer obrazu odbywa się za pomocą przewodu RJ45.
Specyfikacja i konstrukcja kamery
Podobnie jak w przypadku poprzednio testowanego modelu, nie można narzekać na jakość wykonania. Kamerę zamknięto w aluminiowej obudowie o klasie szczelności IP67 – nie strasz jej zatem trudne warunki atmosferyczne (może pracować w zakresie temperatur od -30 °C do 60 °C).
Podstawę montażową wykonano z dobrej jakości plastiku, a z tyłu znajdziemy dwa przewody. Jeden z nich odpowiada za zasilanie, drugi łączność sieciową. Skoro mamy do czynienia z kamerą zewnętrzną, oba złącza posiadają odpowiednie zabezpieczenia. Osoby korzystające z odpowiedniej centralki mogą wykorzystać do zasilania standard POE – wówczas nie będzie potrzeby zasilacz, a jedynie kabel sieciowy.
Z tyłu kamery producent umieścił specjalną zaślepkę zabezpieczoną dwoma śrubami. Pod nią znajdziemy przycisk reset oraz gniazdo na kartę MicroSD (maksymalnie 256 GB). ANNKE C800 rejestruje obraz nawet w jakości 4K, ale warto pamiętać, aby użyć odpowiednio szybkiej karty pamięci.
Konfiguracja kamery
Jak już wcześniej wspomniałem, Annke NC400 można skonfigurować za pomocą aplikacji mobilnej lub bardziej zaawansowanego narzędzia SADPTool jeżeli chcemy, aby kamera miała łączność z serwerem i zapisywała dane przez FTP, np. na domowym NAS.
Skorzystałem z mniej zaawansowanego setupu i postawiłem na aplikację mobilną Annke Vision. Pozwala ona przeglądać obraz na żywo, a także wysyła powiadomienia w razie detekcji ruchu. Dostęp do appki możemy chronić biometrycznie i logować się do niej odciskiem palca.
Aby uruchomić setup z poziomu komputer, na początek należy odnaleźć kamerę w sieci. Posłuży do tego oprogramowanie Guarding Vision Client, które możemy pobrać ze strony producenta.
Do kamery logujemy się wpisując w oknie przeglądarki jej adres IP. Następnie ustalamy hasło i gotowe. Interfejs kamery został spolszczony, co z pewnością wielu użytkownikom ułatwi obsługę.
Odwiedzając panel konfiguracji możemy przekonać się, jak rozbudowane opcje posiada kamera.
W tym miejscu sprawdzimy zaawansowane ustawienia kamery związane z połączeniem sieciowym, jakością obrazu i audio czy zdarzeniami. Producent oferuje dostosowanie obrazu kamery, ilość opcji jest naprawdę imponująca.
Jakość wideo
Kamera jest w stanie rejestrować obraz w maksymalnej jakości 3840 X 2160 przy 15 klatkach na sekundę. Wybierając niższą rozdzielczość, można liczyć na 20 fps. Aby zmienić zaawansowane ustawienia rozdzielczości i jakości wideo trzeba jednak skorzystać z panelu konfiguracji kamery w przeglądarce internetowej. W samej aplikacji mobilnej dostępne są tylko podstawowe ustawienia.
Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia wykonane za pomocą kamery w jakości 2K zarówno w dzień, jak i w nocy. Trzeba przyznać, że szczegółowość stoi na wysokim poziomie, a tryb noktowizora spełnia swoją rolę.
Zdjęcie z ANNKE C800 zapisane w jakości 2K
Jakość nagrań w dzień jest bardzo dobra, kamera radzi sobie zarówno, gdy mamy do czynienia z mocnymi promieniami słonecznymi, jak w pochmurny dzień. W odróżnieniu od Annke NightChroma NC400, omawiany model nie oferuje trybu nocnego w kolorze. Jest za to technologia noktowizji EXIR 2.0 z inteligentnym IR, która poprawia prześwietlone i niedoświetlone obrazy w nocy.
Do dyspozycji mamy też wbudowany mikrofon z redukcją szumów, który naprawdę dobrze zbira dźwięki.
Z poziomu aplikacji mobilnej możemy wyznaczyć obszar detekcji ruchu, producent przewidział też możliwość zdefiniowania czułości detekcji.
Kamera wysyła oczywiście powiadomienia push w przypadku wykrycia ruchu, a dodatkowo możemy skorzystać z harmonogramu, aby otrzymywać alerty tylko o wyznaczonych porach.
Warto też dodać, że producent udostępnił specjalną aktualizację oprogramowania układowego, która dodaje rozbudowane funkcje związane z detekcją osób i pojazdów. Dzięki temu, algorytm jest w stanie odróżnić osoby od samochodów i zarejestrować odpowiednie zdarzenia.
Podsumowanie
ANNKE C800 to kolejny udany produkt chińskiej marki, który miałem okazję testować. Kamera imponuje przede wszystkim zaawansowaną konfiguracją, a z drugiej strony pozwala na prosty dostęp do monitorowanego obszaru za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Mankamentem jest brak łączności bezprzewodowej, z drugiej strony, połączenie sieciowe zapewnia stabilny transfer danych, co ma szczególne znaczenie w przypadku monitoringu w wysokiej jakości 4K.
Poprzednio testowany model NightChroma NC400 oferował bardzo dobrą wizję po zmroku w kolorze. Tutaj zabrakło tej funkcji, ale tryb nocny sprawdza się przyzwoicie.
ANNKE C800 będzie rozsądną propozycją dla osób, które planują rozmieszczenie na swojej posesji więcej niż jednej kamery. Urządzenie wspiera ONVIF i RTSP więc podłączając je do centralki możemy stworzyć naprawdę zaawansowany system bezpieczeństwa oparty na kamerach IP.
Kamera C800 dostępna jest na stronie producenta za niespełna 340 zł i nie jest to wygórowana cena, jak na produkt o takich możliwościach. Warto też wspomnieć, że urządzenie występuje w wersji kopułowej (I91BM), jak i tubowej (I91BL).