Test D-Link COVR‑2200. Rozsądny trzypasmowy router do budowy sieci mesh

Jan DomańskiSkomentuj
Test D-Link COVR‑2200. Rozsądny trzypasmowy router do budowy sieci mesh
{reklama-artykul}Kiedy rozglądamy się za urządzeniem, które może obsługiwać sieć mesh, decydujemy się od razu na drogi wielopak z kilku elementów. Można jednak zacząć od jednej sztuki, która w przyszłości będzie podstawą domowej sieci złożonej np. z trzech punktów mesh. D-Link ma w swojej ofercie relatywnie niedrogie urządzenie jak na standard trzypasmowego WiFi AC2200 i możliwość dalszej prostej rozbudowy.

Nowoczesna prosta bryła

D-Link COVR‑2200 wygląda nieco jak odświeżacz powietrza. Jego bryła ma podstawę trójkąta o mocno zaokrąglonych rogach, a górna ścianka jest ścięta pod kątem. Poza wąskim złotym paskiem w dolnej części, całość jest biała. Na wierzchu nie ma żadnych portów czy innych odznaczających się elementów. To bardziej element wystroju niż tradycyjny router z wystającymi antenami. Znajdziemy tylko świecące się logo COVR od frontu i przycisk WPS z boku. Jeśli zerkniemy na spód routera, zobaczymy schowany włącznik, gniazdo zasilania i dwa gigabitowe porty na skrętkę (WAN i LAN). Taka konstrukcja wyklucza ewentualny montaż na ścianie, nie ma dedykowanych otworów montażowych.

D-Link COVR-2200W pudełku poza routerem znajdziemy zasilacz i pałski kabel sieciowy / foto. Instalki.pl

Specyfikacja D-Link COVR-2200:

  • Standard WiFi AC2200, trzy pasma
  • 2 x 867 Mb/s 5 GHz, 1 x 400 Mb/s 2.4 GHz
  • 6 x wbudowane wewnętrze anteny dookólne, MU-MIMO
  • 2 x porty Gigabit Ethernet LAN/WAN
  • Przycisk WPS i włącznik
  • Funkcje: wbudowana ochrona antywirusowa, dedykowany mechanizm Backhaul, jedna sieć WiFi, optymalizacja pasma SmartConnect, SmartBeam
  • Zawartość zestawu: router, zasilacz, płaski kabel sieciowy

Pierwsza konfiguracja D-Link COVR-2200

Producent zaleca rozpoczęcie ustawiania urządzenia od pobrania aplikacji na Androida lub iOS. Włączamy sprzęt i wprowadzamy ręcznie dane z naklejki umieszczonej na spodzie lub skanujemy kod QR. Dalej możemy ustawić tryb pracy (główny router lub jako dodatkowy AP w trybie bridge), przejść przez detekcję ustawień Internetu i w zasadzie niewiele więcej. Niektóre szczegółowe ustawienia połączenia, które będą niezbędne przy części dostawców Internetu (np. ręczne przypisanie adresu MAC interfejsu WAN) można zrealizować tylko z poziomu panelu WWW.

D-Link COVR 2200Pierwsza konfiguracja w aplikacji przebiega błyskawicznie / foto. Instalki.pl
Ogólnie aplikacja na smartfony i tablety mimo dobrej czytelności charakteryzuje się znacznie mniejszymi możliwościami niż panel tradycyjny administracyjny i wczytuje się zauważalną chwilę, ale da się w niej nawet dodać kolejne elementy do sieci domowej czy wyświetlić jej strukturę ze wszystkimi podpiętymi sprzętami lub chociażby aktywować obsługę asystentem głosowym Google i Amazon.

Steruj głosowo D-Linkiem COVR-2200

Początkowo może się wydawać, że to świetny dodatek, ale jest lekko niewygodny. Dzięki niemu komendą możemy zrestartować router, włączyć i wyłączyć sieć dla gości lub wysłuchać jej nazwy i hasła czy zaktualizować oprogramowanie. Jednak nie wystarczy powiedzieć komendy do głośnika lub telefonu czy telewizora. Ta aktywuje dodatkowego asystenta D-Link, który nasłuchuje poleceń po przedstawieniu startowej sekwencji.

D-Link COVR 2200Sterowanie głosowe można by było poprawić, ale to ciekawy dodatek / foto. Instalki.pl

W takim razie zamiast po prostu powiedzieć komendę do np. włączenia sieci gości, musimy podać frazę aktywującą asystenta D-Link w Asystencie Google, poczekać na jego włączenie się i wygłoszenie przez niego powitania. Wtedy dopiero możemy wypowiedzieć właściwą komendę. Na szczęście D-Link współpracuje z systemem IFTTT i tam da się ustawić wygodniejszą obsługę i automatyzację, także swoimi własnymi komendami dla Asystenta Google (choć brak możliwości aktualizacji firmware przez skrypty IFTTT). Całość działa po angielsku, tak samo jak panel WWW. Na szczęście mobilna aplikacja jest po polsku.

Niewiele dodatków, ale jeden znaczący

Porty USB, zaawansowane funkcje VPN, rozbudowany switch Ethernetowy? Jeśli chcecie korzystać z różnych bardziej zaawansowanych funkcji, to D-Link nie ma przesadnie dużo do zaoferowania. Tylko jeden port dla sieci lokalnej, podstawowa konfiguracja VPN, brak możliwości osobnego zarządzania każdym z pasm WiFi czy zrobienia mostu WiFi, nie ma także USB lub wymiennych anten. Za to znalazło się wsparcie np. dla IPTV czy harmonogramu, sieci gości (z możliwością odcięcia od lokalnych zasobów), łatwego zarządzania QoS (ustawiania priorytetów sieci dla poszczególnych klientów) i automatycznych aktualizacji oprogramowania routera.

D-Link COVR-2200Wbudowana ochrona antywirusowa na 5 lat i 2 lata licencji na dodatkowe oprogramowanie, to świetna opcja / foto. Instalki.pl

To nie znaczy, że COVR-2200 jest zły, po prostu raczej jest kierowany do osób, którym zależy na dobrym czystym WiFi, a nie dodatkach i zaawansowanych funkcjach. Sam korzystam na routerze np. z serwera VPN, zaawansowanych wykresów historii wykorzystania sieci czy możliwości stworzenia serwera NAS dla dwóch HDD USB 3.0, ale wbrew pozorom nie tak dużo ludzi tego potrzebuje. Wszystkie standardowe funkcje jak przekierowanie portów, firewall czy harmonogram i wiele innych są oczywiście dostępne.

Zobacz również: D-Link DIR-2660 EXO – test routera z technologią Mesh Wi-Fi i ochroną McAfee

Za to świetną dodatkową opcją jest wbudowana ochrona antywirusowa i kontrola rodzicielska McAfee – dla routera na 5 lat (McAfee Secure Home Platform) i jako pakiety do instalacji na naszych komputerach oraz smartfonach na 2 lata (McAfee LiveSafe) i to bez limitu chronionych urządzeń. A mając łącznie np. 4 telefony i 2 laptopy wydamy sporo pieniędzy na licencje McAfee.

D-Link COVR 2200Porty bez szału – tylko jeden WAN i LAN, choć oba gigabitowe / foto. Instalki.pl

Im więcej sprzętów w domu, które chcemy zabezpieczyć płatnym antywirusem, tym bardziej opłacalny zakup D-Linka. Przydaje się także podświetlane logo COVR. W zależności od koloru (biały, pomarańczowy, czerwony) i ewentualnego migania, sygnalizuje stan pracy routera. Jeśli wszystko jest w porządku, to dostajemy ciągłe białe światło.

Trzy pasma w WiFi ac

Router jest całkiem szybki dzięki trzem pasmom WiFi (dwa 5 GHz i jedno 2,4 GHz), ale nie mamy wpływu na ich realne rozdysponowanie (widoczność jako jedna sieć), a nawet ręczne ustawienie kanału. Świetną sprawą jest wbudowane monitorowanie co minutę otaczających sieci i wybieranie najmniej zatłoczonych kanałów. Nie trzeba robić tego ręcznie czy zdawać się na jednorazowy dobór przy uruchomieniu urządzenia. Niektórzy wolą zrobić to we własnym zakresie, ale D-Link COVR-2200 na to nie pozwala.

D-Link COVR-2200Migające pomarańczowe światło, czyli brak połączenia z Internetem / foto. Instalki.pl

Dwa strumienie 866 Mb/s i jeden 400 Mb/s dają właśnie sumarycznie niecałe 2200 Mb/s. Oczywiście w teorii, bo nawet karty sieciowe oficjalnie zgodne z takimi szybkościami osiągną niższe wyniki. Jeśli mamy sporo urządzeń klienckich, to trzy pasma są naprawdę przydatne. Router będzie rozkładał ruch pomiędzy nie, więc ciężej będzie zapchać WiFi. Na swoich sprzętach uzyskałem ponad 400 Mb/s i pingi 1 ms. Jeśli nie mamy bardzo szybkiego Internetu czy konieczności użytkowania z pełną prędkością dysków sieciowych, to całkowicie wystarczające wartości.

rozmieszczenie testów D-Link COVR 2200Białe ciągłe światło logo, czyli wszystko w najlepszym porządku / foto. Instalki.pl

Oczywiście im dalej od routera, tym gorzej, ale naprawdę nie jest źle. Tym bardziej, jeśli zaopatrzymy się w dodatkowe punkty COVR systemu mesh. Router testowałem po prostu w internetowym speedteście. Po kablu wyniki wysycały całe łącze (735 Mb/s pobierania i 80 Mb/s wysyłania przy pingu 1 ms). Nie robiłem pomiarów dla pełnej łączności LAN. Na pewno wyszłyby standardowo na poziomie prawie 1 Gb/s, ale po prostu router ma tylko jeden port LAN, a rozgałęzianie go mijałoby się z celem i testowało dołożony switch, a nie sam router.

Testy WiFi

W tym samym pomieszczeniu, co router (pomiar nr 1 z grafiki) komputer stacjonarny z kartą Intel Dual Band Wireless-AC 8260 pokazywał pingi 1-2 ms i 350-420 Mb/s dla pobierania przy wysyłaniu 80 Mb/s. Były to najlepsze wartości uzyskane jakieś 4 metry od routera. Pozostałe testy wykonałem na laptopie również z kartą Intela AC, choć nieco słabszą (Intel Dual Band Wireless-AC 7265) i smartfonie HTC U12+. Lokalizacja nr 1 to ten sam pokój co router, nr 2 pomieszczenie dalej, nr 3 dwa pomieszczenia dalej i nr 4 balkon wychodzący z pomieszczenia nr 3. Ściany w budynku wykonane są ze starej pełnej cegły, ale bez zbrojeń.

rozmieszczenie testów D-Link COVR 2200Rozmieszczenie testowych pozycji / foto. Instalki.pl

Lokalizacja nr 1:

  • Stacjonarny PC: ping 1-2 ms, 350-420 Mb/s pobieranie, 80 Mb/s wysyłanie
  • Laptop: ping 1-3 ms, 300-400 Mb/s pobieranie, 80 Mb/s wysyłanie
  • Smartfon: ping 1-2 ms, 300-360 Mb/s pobieranie, 80 Mb/s wysyłanie

Lokalizacja nr 2:

  • Laptop: ping 3-5 ms, 280-400 Mb/s pobieranie, 80 Mb/s wysyłanie
  • Smartfon: ping 1-2 ms, 300-340 Mb/s pobieranie, 80 Mb/s wysyłanie

Lokalizacja nr 3:

  • Laptop: ping 3-6 ms, 35-210 Mb/s pobieranie, 15-75 Mb/s wysyłanie
  • Smartfon: ping 1-2 ms, 80-230 Mb/s pobieranie, 50-80 Mb/s wysyłanie

Lokalizacja nr 4:

  • Laptop: ping 4-6 ms, <1-10 Mb/s pobieranie, <1-8 Mb/s wysyłanie
  • Smartfon: ping 1-2 ms, 7-25 Mb/s pobieranie, 4-25 Mb/s wysyłanie
Zobacz również: Test routera Huawei WiFi AX3 – czy warto go kupić? [Recenzja]

Jeśli nie mamy żadnych przeszkód i znajdujemy się w tym samym pomieszczeniu, to bez problemu wyciągniemy około 400 Mb/s w zależności od właściwości podłączonego urządzenia. Jedna ściana i pomieszczenie dalej, to też nie problem dla D-Linka COVR-2200. Dwie ściany i dalszy pokój powodował już zauważalny spadek szybkości, ale około 200 Mb/s, też nie jest jakąś złą wartością do codziennego użytku. Jedynie czasem wyniki mocno spadały, choć wciąż do poziomu zapewniającego np. oglądanie filmów w 4K. Jednak kolejne metry i dalsza już trzecia ściana, to niestabilne łącze w laptopie z gorszą anteną i spadki nawet do poniżej 1 Mb/s, a typowa praca przy niecałych 10 Mb/s. Telefon radził sobie lepiej i do zwykłego przeglądania sieci kilkanaście czy dwadzieścia kilka Mb/s wystarczało, ale zasięg był już naprawdę niski. Ewentualna kolejna ściana całkiem zatrzymałaby sygnał.

D-Link COVR-2200Co prawda po angielsku, ale całkiem przejrzyście zaprojektowany panel WWW / foto. Instalki.pl

Jeśli zdecydowalibyśmy się od razu na zestaw podwójny, to zasięg byłby zapewne ładnie rozdysponowany nawet w dużym domu. Lepiej byłoby to potwierdzić osobnym testem w wariancie mesh, ale nie mieliśmy dostępu do drugiej sztuki routera. Na średniej wielkości mieszkanie bez wielu mocnych interferencji sieciami 5 GHz (cztery inne sieci 5 GHz w pobliżu i nieco więcej 2,4 GHz) czy mały domek, D-Link COVR-2200 spokojnie wystarczy. No chyba, że wszędzie chcielibyśmy mieć nie 200 Mb/s, tylko pełniejsze osiągi. Wtedy od razu lepiej zaopatrzyć się w więcej węzłów, bo dwie ściany obcinają transfery prawie o połowę.

Stylowy router o niezłych osiągach dla podstawowych zastosowań

Router D-Link COVR-2200, z racji ceny zaczynającej się w dużych sklepach już od 350 złotych (częściej spotykane są ceny nieco ponad 400 złotych), to niezłe urządzenie dla ludzi szukających niekoniecznie bogatych funkcji, ale po prostu dość wydajnego WiFi dla wielu klientów (dzięki trzem pasmom sieć jest odporniejsza na zapchanie) lub pierwszego elementu w celu późniejszego stworzenia mesh. Decydując się na podwójny zestaw, trzeba wydać mniej więcej od 700 złotych, więc dwupak realnie wcale nie jest tańszy biorąc pod uwagę cenę jednostkową. Tak czy inaczej, dalsza rozbudowa będzie bardzo prosta, a wbudowana ochrona antywirusowa w tej cenie, to znakomity dodatek.

D-Link COVR-2200Postawiony przy doniczce pasuje do wystroju i wtapia się w otoczenie, inaczej niż tradycyjne routery / foto. Instalki.pl

D-Link udostępnia aplikację mobilną, która jest przejrzysta, ale niestety chwilę dłużej się załącza i nie ma wielu nawet nie tak mocno zaawansowanych funkcji, więc część rzeczy trzeba ustawiać w panelu WWW. Jednak dla docelowej grupy odbiorców, to nie powinien być to problem. Szkoda braku portów USB, wielu zaawansowanych funkcji czy chociaż czterech portów LAN zamiast jednego, ale wszystko zależy od waszego profilu użytkowania.

Zobacz również: Za wolne WiFi? Przerzuć się na ax. TP-Link wprowadza router Archer AX20

Dla chcących mieć po prostu dość szybkie WiFi z dobrym zasięgiem bez dodatków, to ciekawa propozycja. Inni bardziej wymagający użytkownicy, raczej powinni rozglądać się dalej. No chyba, że chcą podłączyć D-Linka kablem do głównego routera jako dodatkowy punkt dostępowy WiFi, a nie użyć go w roli podstawowego routera.

D-Link COVR-2200Wzornictwo jest jak widać minimalistyczne / foto. Instalki.pl

Mocne strony:

+ wygląd odmienny od tradycyjnych routerów
+ całkiem niezły zasięg i szybkość
+ aż trzy pasma
+ wbudowana ochrona antywirusowa
+ bardzo prosta dalsza rozbudowa mesh
+ atrakcyjna cena jak na element mesh

Słabe strony:

tylko jeden port LAN
brak części nieco bardziej zaawansowanych funkcji i ustawień
brak USB

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.