Test głośników Creative A250 2.1

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Test głośników Creative A250 2.1

Specyfikacja techniczna

Creative A250 Dane
Wymiary Satellite: 72.0 x 147.0 x 79.0 mm
Subwoofer: 183.0 x 225.0 x 190.0 mm
Masa Lewy głośnik satelitarny: Około 258 g
Prawy głośnik satelitarny: Około 361 g
Subwoofer: 1,56 kg
Moc wyjściowa Głośnik satelitarny: 2 Watts RMS na kanał (2 kanał)
Subwoofer: 5 Watts RMS na kanał
Pasmo przenoszenia 40Hz ~ 20kHz
Stosunek sygnału do szumu (SNR) 75dB

Wygląd i budowa

Creative do kwestii designu podchodzi dość zachowawczo, nie eksperymentując zbyt mocno ze swoimi urządzeniami. Dzięki temu A250 już na pierwszy rzut oka kojarzy się z tą właśnie firmą. Wszystko za sprawą czarnej matowej kolorystyki i dobrego jakościowo plastiku, który został wykorzystany do produkcji małych głośników. Subwoofer klasycznie wykonano z dobrej jakościowo płyty wiórowej. Cały zestaw został bardzo dobrze do siebie spasowany – nic nie skrzypi i nie trzeszczy podczas normalnego użytkowania – także w momencie, gdy podkręcimy trochę głośność.

creative a250 2
Wróćmy jednak na chwilę do małych głośniczków. Te zostały zaprojektowane w dość ciekawy sposób, z wykorzystaniem dwóch nowych technologii opatentowanych przez Creative – Dual Slot Enclosure oraz Image Focusing Plate. Ten pierwszy to nic innego, jak otwór nad membraną, który pozwala poprawić rozkład częstotliwości w całym układzie – wydobywające się niskie tony są jeszcze potężniejsze przy jednoczesnym zachowaniu czystości dźwięku. Image Focusing Plate to natomiast charakterystyczna otoczka wokół membrany, która poprawia kierunkowość i czystość wydobywającego się dźwięku. W przypadku kolumny niskotonowej otwór bass reflex został umieszczony z przodu, natomiast sam głośnik znajdziemy pod spodem, skierowany w podłogę.

creative a250 3
Zestaw nie został wyposażony w pilot na kablu. Regulacji głośności dokonujemy za pomocą pokrętła, które na stale jest przymocowane do prawego głośnika. W moim przypadku rozwiązanie to nie sprawiało żadnych problemów. Wręcz przeciwnie – oszczędziło mi to dodatkowego kabla, który plątałby się pod biurkiem. Użytkownicy chcący rozmieścić zestaw na półce muszą to jednak wziąć pod uwagę – ciągłe wstawanie podczas regulacji niekoniecznie musi być wygodne. Z drugiej jednak strony, kable głośników nie są zbyt długie, co skutecznie ogranicza manewrowanie satelitami. A250 nie został zaprojektowany z myślą o dużej przestrzeni.


Na pochwałę zasługuje również sposób zamocowania nóżek – zarówno w satelitkach, jak i subwooferze. Solidne wykonanie sprawia, że głośniki nie przesuwają się podczas użytkowania. Kolumna niskotonowa stoi bardzo stabilnie, natomiast satelity posiadają specjalne piankowe podkładki, które zapobiegają ślizganiu.

Zestaw podłącza się do komputera bądź też jakiegokolwiek innego urządzenia za pomocą złącza 3,5 mm typu minijack – nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby szybko odtworzyć jakiś utwór z telefonu komórkowego czy odtwarzacza mp3.

Odsłuch i wrażenia

Przyznam się szczerze, że jeszcze podczas rozpakowywania sprzętu nie oczekiwałem zbyt wiele po tym zestawie. W końcu czego można się spodziewać po głośniczkach za niecałe 150 złotych? Jednak to, co doświadczyłem po odtworzeniu pierwszego utworu, zmieniło moje nastawienie. Wydobywający się bas bardzo dobrze współgra z wysokimi tonami. W przeciwieństwie do innych urządzeń z podobnej półki cenowej, nie występuje tu charakterystyczna sytuacja zagłuszania jednych dźwięków przez drugie. Głośniki grają czysto – w większości przypadków można z powodzeniem rozpoznać poszczególne instrumenty przy jednoczesnym poczuciu mocy wydobywającej się z subwoofera.

creative a250 4
Zestaw A250 sprawdza się zarówno do słuchania muzyki gitarowej, jak i mocno elektronicznej. Poszczególne partie muzyczne są odpowiednio odwzorowywane, choć oczywiście największe wrażenie robi tutaj basowa głębia. Dlatego też zestaw Creative’a idealnie nadaje się do oglądania filmów oraz grania w gry, gdzie często i gęsto mamy do czynienia z wybuchami oraz odgłosami wystrzałów. Ukontentowani będą również fani samochodów – brzmienie 500-konnego silnika na tym zestawie nie pozostawia wiele do życzenia.

creative a250 5
W ogólnym rozrachunku zestaw Creative A250 sprawia bardzo dobre wrażenie. Poszczególne partie dźwiękowe są dobrze słyszalne, na pochwałę zasługują również potężne basy, które dobrze współgrają z wysokimi tonami, nie zagłuszając się nawzajem. Głośniki oczywiście audiofilów nie zachwycą, jednakże nie do nich są one adresowane. W przedziale cenowym do 150 złotych sprawiają się natomiast znakomicie, oferując bardzo dobrą jakość dźwięku w stosunkowo niewielkiej cenie. Do zwykłego słuchania muzyki, oglądania filmów i grania w zupełności wystarczą.

Zalety Wady
Dobra jakość dźwięku Brak pilota
Solidne wykonanie Stosunkowo krótkie kable
Satysfakcjonująca moc
Design
Cena
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt
Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.