Test LG Spirit 4G – dobry wybór ze średniej półki?

Bartek KulakowskiSkomentuj
Test LG Spirit 4G – dobry wybór ze średniej półki?
Na początek proponujemy zapoznać się ze specyfikacją.

LG Spirit 4G LTE Specyfikacja
Procesor Qualcomm Snapdragon 410, 1,20 GHz, Adreno 306
Pamięć RAM 1 GB
Pamięć masowa 8 GB
Karta pamięci tak, do 32 GB
Wyświetlacz 4.7″
Rozdzielczość wyświetlacza 720p (1280 x 720), 312 ppi
Aparat fotograficzny Główny: 8 Mpx
Z przodu: 1 MP
System operacyjny Android 5.0.1 (Lollipop) + EMUI 3.1
Transmisja danych TDD LTE/FDD LTE/UMTS/GSM
Łączność Wi-Fi 2.4GHz b/g/n , Bluetooth 4.1+LE, NFC
GPS/A-GPS/Glonass
Złącza Micro-USB, audio 3,5 mm
Typ karty SIM microSIM
Wymiary 133,25 x 66,12 x 9,95 mm
Waga 120 g
Bateria 2100 mAh

Pierwsze wrażenia

Wyjmując testowany model z dosyć prostego pudełka, już na pierwszy rzut oka widać cięcia kosztów. Producent nie przyłożył się do opakowania. Mam obawy, że zwykły karton może nienależycie chronić urządzenie podczas transportu. Pozostawiając już tę kwestię, spójrzmy na sam telefon. Bardzo mnie cieszy podtrzymanie charakterystycznego designu słuchawek LG, nawet w modelach z niższej półki. Widać charakter producenta i nawiązanie do dużo droższych egzemplarzy, dzięki jednemu, prostemu zabiegowi. Mowa o delikatnym wygięciu obudowy, a zarazem wyświetlacza! Są to na tyle niewielkie krzywizny, że ciężko tu mówić o wygiętym smartfonie, ale komfort użytkowania i ergonomia są dużo większe, niż w zupełnie płaskich urządzeniach. Ludzka dłoń w momencie trzymania smartfona jest delikatnie wygięta, co LG postanowiło śmiało wykorzystać. Łukowaty tył wpasowuje się w śródręcze, obcując wręcz w syntezie z posiadaczem. Innym atutem wygiętej obudowy jest niebanalny design. Patrząc na wiele smartfonów w podobnej cenie, widzimy bardzo podobne rozwiązania, nic szczególnie oryginalnego, niepowtarzalnego. Telefony robione na jedno kopyto, nie mają prawa zwracać uwagi, czego nie można powiedzieć o Spirit 4G. Telefo leżąc na płaskiej powierzchni, znakomicie prezentuje swoją linię i z pewnością może się podobać.

DSC00231

Obudowa

Jakość obudowy nie wzbudza szczególnej aprobaty. Telefon został złożony z prawdopodobnie najtańszych możliwych plastików, których trwałość jest bardzo słaba. Jak do szklanego przodu pokrytego szkłem Gorilla Glass 3 nie można mieć zastrzeżeń, tak plastikowa klapka jest przeraźliwie tandetna i pozbawiona jakiegokolwiek szlachetnego odczucia. Co prawda, prążki na poliwęglanie są stylizowane na szczotkowy metal, lecz z tym materiałem absolutnie Spirit 4G nie ma nic wspólnego. Telefon bardzo szybko i łatwo łapie rysy oraz przetarcia, które są niezwykle widoczne, a wychodząc na dwór, wybornie połyskują w świetle. Na szczęście, klapkę możemy swobodnie wymienić na nowy egzemplarz, co będzie wskazane po kilku miesiącach użytkowania. Innym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w specjalne etui.

DSC00238
Spoglądając na tył, oprócz rys można również znaleźć trzy, bardzo typowe elementy dla telefonów Koreańczyków. Regulatory głośności przedzielone włącznikiem umieszczone tuż pod aparatem, to pomysł mocno kontrowersyjny. Faktycznie, nie jest to już nic nowego i odkrywczego, bo od jakiegoś czasu można takie rozwiązania znaleźć w innych modelach LG. Ze swojej strony muszę powiedzieć, że specjalnie nie porywa mnie ten koncept. Niezależnie, czy przyciski znajdować się będą z tyłu smartfona, czy na którymś z jego boków, to najważniejsze jest, aby były dobrze wyczuwalne pod palcem. W Spirit 4G można to spokojnie stwierdzić, dlatego użytkowanie klawiszy jest komfortowe i bezproblemowe. Przy zablokowanym telefonie można szybko przejść do aparatu lub notatnika, przytrzymując jeden z przycisków. Przemyślane i praktyczne rozwiązanie. Na górnej krawędzi smartfona odnajdziemy złącze Jack 3.5 mm oraz mikrofon multimedialny, a po przeciwnej stronie, port Micro USB oraz drugi mikrofon o przeznaczeniu komunikacyjnym.

DSC00229
DSC00266
DSC00269


Wyświetlacz

W tym modelu LG zastosowało matrycę o przekątnej 4.7 cala i rozdzielczości HD. Połączenie obu parametrów jest bardzo solidne, a wynikiem tego otrzymujemy zagęszczenie pikseli wynoszące 312 PPI. W tej półce cenowej ciężko znaleźć jakiekolwiek urządzenie przekraczające próg 300 PPI, więc to świadczy o niebywale dobrym rezultacie. Oczywistą sprawą są częste rozbieżności pomiędzy wynikami w specyfikacji a rzeczywistymi efektami. Spirit 4G nie łapie takich dysonansów i obraz oferowany przez tę słuchawkę jest zaskakująco dobry. Szczegółowość należy oceniać bardzo wysoko. Czcionki nie są poszarpane, okrągłe elementy interfejsu nie posiadają ostro zakończonych obramówek, a ogólne wrażenie należy oceniać pozytywnie. Równie wysokie noty lecą w kierunku oddania kolorów. Barwy na wyświetlaczu prezentują się naturalnie, aczkolwiek nasycenie mogłoby być delikatnie mocniejsze, bo od czasu do czasu niektóre kolory wydają się powściągliwe w stosunku do tego, co ten wyświetlacz oferuje. Ekran LCD IPS ma za zadanie gwarantować przynajmniej dobre kąty widzenia. Tak też się dzieje. Przy średnich wychyleniach nie następuje znaczące utraty jakości wyświetlanego obrazu, ale przy większych kątach widoczna jest degradacja barw i efekt znaczącej utraty kontrastu. Ważnym testem każdego smartfona jest również wyzwanie słoneczne. LG w mocnym słońcu radzi sobie bardzo przyzwoicie, o ile nie oczekujemy fenomenalnej jakości obrazu. Czytelność jest dostatecznie dobra, ale przyjemność korzystania ze Spirit 4G w upalny dzień jest tematem dyskusyjnym. Panel niezwykle łatwo łapie refleksy i odbicia promieni słonecznych, co dodatkowo potęguje utratę kontrastu. Tragedii nie ma, bo nie miałem potrzeby generowania cienia, aby odczytać informacje z testowanego urządzenia, ale z drugiej strony specjalnie szczęśliwy nigdy nie byłem wyciągając słuchawkę z kieszeni. Dochodzi do tego brak czujnika światła i w rezultacie nagminne sterowanie podświetleniem mocno może zniechęcać do budżetowca LG.

DSC00260

Wydajność i bateria

Za moce obliczeniowe odpowiada czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 410 o taktowaniu zegara częstotliwością 1.2 GHz. Krótko mówiąc, jest to jednostka wydajna, bardzo popularna w tym segmencie cenowym. Nie powinniśmy zatem narzekać na brak płynności w grach czy nadmierne nagrzewanie. Plastikowa obudowa dobrze odprowadza ciepło, które Spirit 4G wytwarza w dosyć dużych ilościach. Komfort pracy jest zatem wysoki, a sam telefon nie parzy nas w dłonie nawet przy bardziej wymagających procesach.

Chcąc wykonywać kilka czynności naraz, musimy liczyć się z posiadaniem większej ilości pamięci RAM. Testowany model został wyposażony w standardowy 1 GB RAM, więc nie można wymagać od niego większych osiągów. Do podstawowej pracy będzie w sam raz. Tego samego nie można powiedzieć o dostępnej dla użytkownika przestrzeni na pliki i programy. Zaledwie 8GB pojemności, z czego system zajmuje 4GB a dodatkowe aplikacji kolejny 1GB i w konsekwencji użytkownik otrzymuje skromne 3 GB. Mamy możliwość rozszerzyć pamięć o kartę SD, ale pamiętajmy, że nie wszystkie zainstalowane programy jesteśmy w stanie tam przenieść, co zdecydowanie podcina skrzydła Spiritowi.

Zupełnie niewyróżniającym się aspektem tego modelu jest bateria. Akumulator wytrzymuje w porywach do 1,5 dnia na jednym ładowaniu przy wyłączonym połączeniu internetowym. Kto chce na co dzień korzystać z sieci LTE, musi liczyć się z podłączeniem ładowarki koło godziny 20:00. Nie można tego specjalnie krytykować, typowy smartfonowy standard, który w tym przypadku następuje za sprawą ogniwa o pojemności 2100 mAh.

DSC00270

Oprogramowanie

LG Spirit 4G działa pod kontrolą systemu Android w wersji 5.0, a upiększa go autorska nakładka Koreańczyków. Warto podkreślić, już po wyjęciu z pudełka telefon działa z najnowszym Androidem Lolipop, co jest godne pochwały, ale co z tego, skoro optymalizacja systemu jest beznadziejna? Pojawia się tu duży problem. Telefon jest ewidentnie zduszony przez system i jego nakładkę, powodując ataki irytacji. Smartfon uwielbia przyciąć się na dłuższą chwilę, przetwarzać proste komendy takie jak otworzenie kalendarza czy notatnika przez więcej niż 5 sekund! Obsługa telefon z większą liczbą otwartych programów w tle jest wręcz niemożliwa… chyba że telefon wstanie prawą nogą i przez cały dzień będzie zaskakiwał nas płynnością, bo i tak się lubi zdarzyć. LG Spirit 4G jest niezwykle nieprzewidywalnym urządzeniem, z którym niezaprzeczalnie nie można się nudzić. Sam interfejs jest specyficzny, kto choć raz miał w rękach smartfon LG, dobrze wie, o czym mówię. Cukierkowa kolorystyka ikon nie wprowadza nas w majestatyczny spokój. Jest wesoło, zabawnie, a nawet trochę dziecinnie. Nie wpływa to w żaden sposób na prostotę działania i intuicyjność. Użytkownik bardzo szybko odnajdzie się w systemie, czytelna belka powiadomień ze skrótami komunikacyjnymi na pewno mu w tym nie przeszkodzi. Proste menu i w pełni spersonalizowane ustawienia nakładki to cechy cenione przez każda osobę. W Spirit 4G można zmienić wręcz wszystko, począwszy od efektu przejścia pulpitów, skończywszy na rozmieszczeniu przycisków systemowych w dolnej partii ekranu. Trochę czasu i dobrych chęci, a będziemy mieli smartfon idealnie przystosowany do własnych potrzeb.

Screenshot 2015-07-27-16-14-15 Screenshot 2015-07-27-16-13-51
Blokada ekranu Ustawienia

Screenshot 2015-07-27-16-11-30 Screenshot 2015-07-27-16-11-17
Powiadomienia Ekran główny

Screenshot 2015-07-27-16-14-46
Ustawienia Aparatu

Aparat fotograficzny

Zagadnienia fotograficzne to od pewnego czasu mocna strona LG. Widać to m.in. po najnowszym flagowcu – G4 oraz bardziej budżetowych konstrukcjach. Zalicza się do nich dzisiejszy bohater testu. Do naszej dyspozycji pozostawiono matrycę o rozdzielczości 8-megapikseli. Fotki wykonane tym modelem charakteryzują się dobrą szczegółowością i niezłym oddaniem barw. Świetną sprawą jest szybka migawka aparatu, o której można mówić w superlatywach, o ile złapie ostrość. Z tym niestety bywają spore problemy, bo telefon ma tendencję do przejechania po całej skali ostrości z mizernym skutkiem w postaci źle dobranej głębi ostrości. Suma sumarum, uzyskiwanie wtedy zdjęcia są nieostre i mydlane.

DSC00227
Zadania filmowe już wyglądają znacznie gorzej. Brakuje na pokładzie stabilizacji obrazu i klipy wideo nagrywane z ręki są strasznie rozkołysane i nieregularne. Przykro się na to patrzy, a do upamiętniana wakacyjnych chwil jest to jeden z gorszych pomysłów. Na telefonie nie widać aż tak mocno drgań, ale chcąc pokazać przykładowo rodzinie swoje pamiątki z wyjazdów, za jakość trzeba będzie się wstydzić, mimo że rozdzielczość to dumnie brzmiące FullHD.

Frontowy aparat o rozdzielczości 1-megapiksel wrażenia na pewno nie robi. Zdjęcia wychodzą lepiej, niż specyfikacja na to wskazuje! Selfie w dobrym oświetleniu są zaskakująco dobre, a dodatkowo w ustawieniach znajdziemy świetny bajer wyzwalania migawki za pomocą umieszczania w kadrze ręki i zaciśnięcia pięści. Można tym oczarować i zaszokować znajomych, bardzo przyjemny gadżet.

20150718 133708 20150718 134045
20150718 134034 20150718 133811
20150717 192704 20150717 140159

Muzyka

Dawno nie przyszło mi testować tak słabego muzycznie urządzenia. Z małego głośnika umieszczonego na tylnej pokrywie wydobywa się przeraźliwie płaski dźwięk, pozbawiony basów, z beznadziejnymi wysokimi tonami. Podpinając do Spirit 4G słuchawki, wielce jakości nie poprawimy. Na dobicie pozostaje brak equalizera w ustawieniach i jedynym możliwym wyjściem ratunku z tych opresji jest doinstalowanie innej aplikacji do obsługi dźwięku, która obsługuje możliwości korekcji barwy muzyki. W przeciwnym razie nawet osoby niewybredne będą zniesmaczone możliwościami estradowymi testowanego modelu.

Internet

Sieć LTE jest coraz bardziej wszechobecna i niskobudżetowe smartfony obsługujące ten protokół transmisji danych są niezwykle rozchwytywane. Sprawy internetowe w tym modelu przedstawiają się elegancko. Jeżeli telefon nie złapie jednej ze swoich wielu przycinek, to serfowanie w sieci jest szybkie i bardzo sprawne. Telefon nie zrywa połączeń z routerem, a to najważniejsze. Do dyspozycji użytkownika pozostawiono dwie przeglądarki: Google Chrome oraz standardową aplikację od LG.

Podsumowanie

Czas spędzony na testowaniu LG Spirit 4G nie poszedł na marne. Dopiero po tygodniu wyskakują większe problemy ze stabilnością systemu, co w naszej opinii jest największą bolączką tego modelu. Liczę, że w przyszłości LG wyda adekwatną łatkę systemową w aktualizacji, która wyeliminuje problemy z optymalizacją, bo w przeciwnym razie, ciężko jest polecić ten smartfon. Na duży minus działają doznania muzyczne, które powiedzmy sobie szczerze, są marne. Na obronę Spirit 4G idzie niewątpliwie solidny ekran oraz przyzwoity aparat.

Pozostaje jeszcze pytanie: czy warto go kupić w tej cenie (zobacz oferty w sklepach internetowych)? Naszym zdaniem, na ten moment lepiej poszukać czegoś innego w podobnej cenie. Na wybór nie można narzekać.

Zalety Wady
Świetny stosunek przekątnej do rozdzielczości ekranu Tylko 3GB pamięci dla użytkownika
Wygięta obudowa Bardzo słaba jakość plastików
Niezłe podzespoły Problem z optymalizacją systemu
Moduł LTE Problem z autofocusem
Stosunek ceny do jakości Tragiczna jakość dźwięku
Brak stabilizacji obrazu

Udostępnij

Bartek Kulakowski