Test mechanicznej klawiatury Trust GXT 880 z przełącznikami GXT-White

Maciej D.Skomentuj
Test mechanicznej klawiatury Trust GXT 880 z przełącznikami GXT-White
Od pewnego czasu coraz większą popularnością na rynku cieszą się mechaniczne klawiatury. I nic w tym dziwnego, bowiem oferują wysoką jakość i sporą wygodę podczas rozgrywki. Holenderska firma Trust postanowiła zawalczyć o uwagę graczy wypuszczając na rynek dwa „mechaniki” – GXT 870 oraz bliźniaczą większą wersję GXT 880. W redakcji wzięliśmy na warsztat ten drugi model.

Roccat Suora FX Specyfikacja
Typ Mechaniczna dla graczy
Łączność Przewodowa, USB
Liczba klawiszy 104
Makra 4 ustawienia
Wymiary 16,6 x 3,7 x 47,3 cm
Częstotliwość próbkowania 1000 MHz
Przełączniki GXT-White
Podświetlenie LED (białe)
Żywotność klawiszy 50 mln kliknięć
Waga 1,2 kg

Wygląd i stylizacja

Jeżeli szukacie gamingowego sprzętu, którym oprócz grania, moglibyście obronić się podczas napadu na ulicy, to nie można wybrać lepiej – Trust GXT 880 to kawałek naprawdę solidnej klawiatury. Urządzenie przy rozmiarach 16,6 x 3,7 x 47,3 cm waży 1,2 kilograma. Muszę przyznać, iż czuć to w rękach!

Klawiatura jest oszczędna w stylizacji, bez zbytnich udziwnień czy efektownych ozdób – ot proste logo nad strzałkami. Jej bryła sprawia wrażenie wręcz brutalnej, a pewnego agresywnego sznytu dodają stylowe ścięcia oraz matowo-grafitowa powierzchnia. W moim przekonaniu projektanci podczas pracy byli wierni formule, iż jest to sprzęt do grania, a nie do szpanowania przed kolegami. Jako dorosłemu już użytkownikowi bardzo przypadł mi do gustu design nowego „mechanika” Trusta.

Trust GXT 880 1

Na pewno na plus można zaliczyć, iż 170 cm przewód USB został umieszczony w oplocie. Spód klawiatury nie kryje jakiś niespodzianek, znalazły się tam cztery gumowe podkładki oraz dwie rozkładane nóżki. O ile nie mam żadnych zastrzeżeń do tych pierwszych, to jednak w przypadku dodatkowych wsporników mogłoby one posiadać jakieś zabezpieczenie przed poślizgiem. Niestety, takiego rozwiązania zabrakło.

Trust GXT 880 6

W testowanym egzemplarzu wszystkie elementy były porządnie skręcone, a klawiatura nie uginała się pod naciskiem dłoni, nie wydawała również żadnych „dziwnych” trzasków wynikających z pracy materiału.

Przełączniki i wrażenia z użytkowania

Najważniejsze pytanie, które zadaje sobie niemal każdy gracz, przy zakupie gamingowej klawiatury brzmi zazwyczaj: czy producent użył przełączników najwyższej jakości. W przypadku GXT 880 odpowiedź nie jest taka prosta. Warto wiedzieć, że Trust korzysta z przełączników GXT-White, które na razie są dostępne na wyłączność jedynie w urządzeniach holenderskiej firmy. Oznacza to, że bardzo ciężko przeprowadzić jakieś realne porównanie z innym sprzętem na rynku.

Jednakże, jak zapewnia nas Trust, ich wytrzymałość wynosi 50 milionów kliknięć. Przełączniki wykorzystane w GXT 880 mają czteromilimetrowy skok razem z czasem reakcji wynoszącym 5 milisekund, przy częstotliwości próbkowania rzędu 1000 Hz. Przyciski wymagają jedynie 45g siły nacisku do aktywacji. To bardzo dobre parametry.

Trust GXT 880 5


Podczas samej rozgrywki miałem wrażenie, że przełączniki są nieco „twardsze” niż popularne Cherry MX – mogą ty być jednak tylko moje subiektywne odczucia. Klawisze chodziły bardzo płynnie i w miarę cicho. Testowany „mechanik” posiada pełną funkcję N-key rollover anti-ghosting, dzięki czemu każda moja kombinacja klawiszy była zarejestrowana.

Warto zwrócić uwagę, że GXT 880 nie otrzymał dedykowanego oprogramowania – wszystkie opcje wprowadza się używając skrótów klawiszowych opisanych w instrukcji obsługi. Osobiście nie jestem fanem takiego rozwiązania, jakiś program z prostym interfejsem byłby wygodniejszy. Miało to szczególne znaczenie przy programowaniu makr, których edycję przełączamy klawiszami funkcji oraz F1-F4. W każdej sekwencji możemy nagrać do 60 akcji, co w zupełności wystarczy, ale przy samej czynności programowania warto robić jakieś notatki, aby się nie pogubić.

Trust GXT 880 4

„Mechanik” Trusta otrzymał system podświetlenia LED, w którym wszystkie przyciski mają przypisane diody. Klawiatura posiada kilka gotowych szablonów, ale w moim przekonaniu warto dostosować podświetlenie klawiszy wedle naszych upodobań oraz potrzeb. Choć do dyspozycji otrzymujemy tylko białą barwę to jednak klawiatura zawiera dodatkowe opcje – na przykład pulsowanie światła.

Trust GXT 880 7

W pamięci GXT 880 możemy zapisać sześć ręcznych wzorów ustawień. Nie ma problemu, aby podświetlone były tylko te klawisze, z których akurat korzystamy podczas zabawy z danym tytułem. Użytkownicy otrzymali do dyspozycji cztery poziomy natężenia światła. Wydaje się, że tyle w zupełności wystarczy – podczas nocnej rozgrywki klawisze były dobrze widoczne, ale nie raziły w oczy.

Klawiaturę testowałem na takich tytułach jak Overwatch, Heroes of the Storm, Total War: Warhammer oraz przy zwykłej pracy biurowej. W każdym z tych przypadków urządzenie sprawowało się bez zarzutów – grało się przyjemnie, a przyciski reagowały na wszystkie komendy szybko i prawidłowo. Również pisanie tekstów nie nastręczało żadnych trudności. W mojej opinii GXT 880 jest po prostu bardzo wygodna w użytkowaniu.

Trust GXT 880 3

Podsumowanie

Nie da się zaprzeczyć, że zarówno konstrukcja jak i wykonanie klawiatury stoją na wysokim poziomie. Na pewno na minus można zapisać brak dedykowanego oprogramowania, dla niektórych jedynie biała barwa podświetlenia to też za mało, a w moim przekonaniu to już tylko kwestia gustu. Warto podkreślić, że przełączniku GXT-White sprawowały się jednak zaskakująco dobrze. Jeżeli szukacie sprzętu do grania, który w swoim designie jest adresowany do bardziej dorosłych graczy to Trust GXT 880 może być dobrym wyborem.

Sprzęt nie należy do najtańszych – obecnie za urządzenie trzeba zapłacić około 400 złotych (zobacz oferty w sklepach internetowych). Nie da się ukryć, że jest to sporo! Producent zdecydował się na oszczędność w bajerach (design, kolorystka, podświetlenie) stawiając na solidność wykonania. Czy to wystarczy? Każdy musi rozważyć zakup we własnym zakresie – w moim przekonaniu jest to bardzo porządny „mechanik”.

Zalety Wady
Bardzo solidne wykonanie Brak oprogramowania
„Dorosła” stylizacja Wysoka cena
Dobre przełączniki
Funkcje makr i podświetlenie
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Maciej D.