Wybierając ofertę Cyfrowego Polsatu otrzymujemy modem USB Huawei E398, który umożliwia uzyskanie szybkiego dostępu do sieci bezprzewodowej LTE i HSPA+. Sprzęt oferuje prędkość pobierania danych do 100Mb/s (LTE) i do 21,6 Mb/s (HSPA+). Jeżeli chodzi o wysyłanie danych możemy spodziewać się maksymalnie 50 Mb/s w przypadku LTE i 5,76Mb/s w zasięgu sieci HSPA+. Modem nie jest zbyt duży (92mm x 31,5mm x 14,4mm) i posiada jedno bardzo przemyślane rozwiązanie – obrotowy korpus który pozwala ustawić urządzenie do pozycji pionowej po podłączeniu do portu USB. Zaletę takie rozwiązani zauważą z pewnością użytkownicy innych modemów, które zazwyczaj odstają od laptopa tylko w poziomie i niekiedy narażone są na wyginanie (np. podczas trzymania komputera na kolanach lub w innych nietypowych pozycjach). Huawei E398 posiada dodatkowo miejsce na kartę SIM oraz możliwość podłączenia anteny zewnętrznej (dwa gniazda typu TS-9).
Uruchomienie mobilnego Internetu od Cyfrowego Polsatu nie przysporzy problemów nawet mniej zawansowanym użytkownikom. Po podłączeniu modemu do gniazda USB oprogramowanie i sterowniki instalowane są automatycznie. Aby uzyskać dostęp do sieci wystarczy uruchomić aplikację „Internet w Cyfrowym Polsacie”. Zawiera ona podstawowe informacje o stanie połączenia, zasięgu sieci, rodzaju połączenia (LTE lub HSPA+). Dodatkowo wyświetla informacje na temat ilości pobranych i wysłanych danych co może być bardzo pomocne w przypadku gdy użytkownik wybierze taryfę z niewielkim limitem transferu. W zakładce Statystyki znajdziemy szczegółowe zestawienie pobranych i wysłanych danych w ciągu ostatnich 24 godzin, 30 dni i 12 miesięcy.
Interfejs aplikacji Internet w Cyfrowym Polsacie
Większość osób czytający ten test z pewnością czeka na jedno – rzeczywisty transfer danych podczas korzystania z LTE. Przejdźmy zatem do konkretów. Na początek warto wspomnieć, że szybkość łącza zależna jest w dużej mierze od odległości do nadajnika, pogody, charakterystyki budynku, itp. Pierwszy test przeprowadziliśmy w typowych warunkach biurowych. Lokal znajduje się około 2 kilometry od nadajnika. Oczywiście z mapy zasięgu Cyfrowego Polsatu wynika, że znajdujemy się w zasięgu LTE. Najlepszy wynik wewnątrz budynku jaki udało się osiągnąć na samym modemie bez używania dodatkowych anten to 35,21 Mb/s (pobieranie) i 9,99 Mb/s (wysyłanie).
Taka przepustowość zachwyca zważywszy na fakt, że mamy do czynienia z mobilnym Internetem, a lokalny dostawca oferuje zaledwie 10 Mb/s i to w technologii przewodowej. Pozostaje jednak niedosyt ponieważ usługa reklamowana jest magiczną liczbą 100Mb/s… postanowiliśmy wyjechać w teren i sprawdzić jak Internet będzie zachowywał się w innych warunkach 🙂 W odległości kilkuset metrów od masztu gdzie znajdują się nadajniki test wskazał 50,21 Mb/s (pobieranie) i 30.04 Mb/s (wysyłanie). Należy pamiętać, że test został wykonany z samochodu więc można uznać, że nie są to typowe warunki „domowe”.
Mapa zasięgu CP jest dosyć dokładna i odzwierciedla realny zasięg sieci LTE. Podczas testów zdarzało się jednak, że zasięg był lepszy w stosunku do tego co pokazywała mapa. Na obszarach gdzie kończył się zasięg LTE przepustowość oscylowała w granicach 2,5 – 3,5 Mb/s (pobieranie) i 0,3 – 0,5 Mb/s (wysyłanie). Wynika z tego, że nawet w miejscach gdzie jest słaby zasięg można w miarę komfortowo korzystać z Internetu. W obrębie zasięgu LTE nie napotkaliśmy na żadne problemy ze stabilnością połączenia. Tam gdzie zasięg jest słabszy mogą zdarzać się drobne niedogodności.
Mapa dostępu do Internetu Cyfrowego Polsatu
Test wykonany w różnych lokalizacjach wykazał, że w miejscach gdzie zasięg LTE jest dobry lub bardzo dobry bez problemu można osiągnąć prędkość powyżej 20 Mb/s. To zdecydowanie więcej niż oferuje niejedno łącze stacjonarne, a przecież mówimy o internecie mobilnym. Wciąż dużo brakuje do reklamowanych 100 Mb/s ale należy pamiętać, że to maksymalna szybkość jaka jest możliwa w tej technologii i w warunkach użytkowych jej osiągnięcie jest nierealne.
Ile to kosztuje? LTE jest nowością na polskim rynku więc ceny są stosunkowo wysokie. Dodatkowo operatorzy narzucają limity transferu więc wykorzystanie potencjału łącza o przepustowości do kilkudziesięciu Mb/s jest ograniczone.
Darmowe Noce to 50 GB do wykorzystania w godzinach 0.00-8.00 (Cennik z dnia 10-02-2012)
W najwyższym pakiecie za 119zł miesięcznie otrzymujemy pakiet 25 GB do wykorzystania w dzień (od 8.00 do 24.00) oraz dodatkowo 50 GB w nocy (od 0.00 do 8.00). Naszym zdaniem taka ilość transferu powinna w zupełności wystarczyć do codziennej, nawet intensywnej pracy. Niestety koszt usługi nie należy do najniższych. Z kolei najniższy pakiet (3 GB transferu miesięcznie + darmowe noce) za 30zł to absolutna pomyłka. Trudno sobie wyobrazić oszczędność pobierania danych przy rosnącej ilości treści multimedialnych.
Mobilny internet w technologii LTE polecamy osobom które cenią sobie mobilność i korzystają z Sieci najczęściej w obrębie dużych aglomeracji miejskich bowiem tam możemy liczyć na odpowiedni zasięg.
Przydatne linki: