Test projektora Philips PicoPix PX 2480

MCSkomentuj
Test projektora Philips PicoPix PX 2480

Specyfikacja techniczna

Philips PicoPix PPX 2480 Dane
Źródło światła RGB LED
Jasność przy zasilaniu sieciowym do 80 lumenów
Jasność przy zasilaniu z akumulatora do 55 lumenów
Rozdzielczość natywna 854 x 480 pikseli
Kontrast 1000:1
Regulacja ostrości manualna
Przekątna 30 – 305 cm
Odległość ekranu 0,5 – 5,0 m
Obsługiwane formaty WXGA, XGA, VGA
Obsługiwane formaty video .avi: MJPEG, MPEG-4, H.264;
.mov: MJPEG, MPEG-4, H.264;
.mp4: MJPEG, MPEG-4, H.264;
.mkv: MPEG-4, H.264;
.flv: FLV, H.263, H.264;
.ts: H.264;
.m2ts: H.264;
.swf: SWF
Obsługiwane formaty zdjęć JPEG, BMP, PNG, GIF, TIFF
Połączenie mini USB 2.0
Zasilanie poprzez port USB
Wymiary 72 x 72 x 27 mm
Waga 0,290 kg

Opakowanie i akcesoria

PicoPix znajdziemy w niewielkim białym pudełku, które zawiera także: pokrowiec na projektor, pilot, zasilacz AC, karta gwarancyjna, kompozytowy adapter audio/wideo, męski-żeński adapter mini USB, przewód mini USB i przewód VGA.

Obudowa

Philips nie przestaje zaskakiwać tworząc sprzęt będący zlepkiem najnowszych rozwiązań upchanych w tak niewielkim opakowaniu. Obudowa wykonana jest z czarnego plastiku, który jest dość śliski. Nie zmienia to faktu, że urządzenie wykonane zostało bardzo gustownie i solidnie. Gumowe przyciski umieszczone w górnej części PicoPixa zostały zaprojektowane w taki sposób, że wyglądają jak jeden duży. Niewielką niedogodność sprawia to, że nie posiadają żadnych przetłoczeń czy uwypukleń co jest zgoła odmienne z moim przyzwyczajeniem do klasycznych „guzików”. Plusem przycisków jest to, że są podświetlane i ich liczba jest ograniczona, co zwiększa prostotę i komfort użytkowania.
PicoPix 2480 Foto 1

Obudowa ma wymiary 105 × 105 × 31,5 mm i jest bardzo lekka, gdyż waży jedynie 0.29kg. Na panelu górnym oprócz przycisków nawigacyjnych znajduje się także niewielki przycisk „wstecz” oraz pokrętło przeznaczone do ustawiania ostrości obrazu, które obraca się w dość ograniczonym zakresie, co wymaga nieco wyczucia. Niewielki ruch powoduje duże zmiany w jakości projekcji. PicoPix wyposażono w obudowę zapewniającą jak najlepsze chłodzenie, bowiem większość ścianek poprzecinano otworami wentylacyjnymi. Pomimo obecności szumiącego systemu chłodzenia, urządzenie grzeje się dosyć mocno. Po prawej stronie umieszczono włącznik wraz ze świecącą na czerwono diodą LED sygnalizującą o aktywności sprzętu. Ponadto osoby chcące podłączyć mikrusa do komputera znajdą zestaw złącz takich jak micro USB, mini HDMI oraz klasyczne wyjście audio. Dodatkowo, nasze filmy i muzykę można odtwarzać z kart pamięci SD/SDHC, bo i na nie przewidziano miejsce. Stabilność projektora na śliskim podłożu zwiększają niewielkie gumowe nóżki.
 

Zastosowane technologie

Zastosowanie LED RGB spowodowało, że PicoPix jest wyjątkowo energooszczędnym urządzeniem. Mimo, że lampa generuje światło o jasności do 80 lumenów podczas zasilania sieciowego, jest to wystarczająca wartość do domowych zastosowań, gdy chcemy obejrzeć film czy przejrzeć album ze zdjęciami. Co więcej, nasz maluch posłuży także jako odtwarzacz muzyki, ponieważ posiada wbudowany głośniczek o mocy 1W. Wprawdzie dźwięk jakością nie powala, to jednak ci bardziej wybredni mogą podłączyć wzmacniacz, słuchawki lub zewnętrzny głośnik. Podczas odtwarzania muzyki, lampa automatycznie gaśnie, oszczędzając energię zgromadzoną w akumulatorze. Pozwala on na funkcjonowanie projektora nieprzerwanie do ok. 2 godzin, co oznacza, że możemy wyświetlić pełny film. Oczywiście, długość pracy na akumulatorze zależna jest od ustawionej głośności, jasności obrazu i innych parametrów, które możemy zmieniać w menu urządzenia. Ci, posiadający iPad, iPhone lub urządzenie z zainstalowanym systemem Android mogą odtwarzać multimedia bezpośrednio z nich. Problem może sprawić podłączenie tabletu ze względu na konieczność nabycia odpowiedniej dla danego modelu przejściówki.

PicoPix 2480 2


Użytkowanie

Podczas uruchomienia projektora, byłem do niego nastawiony nieco sceptycznie, jednakże już pierwsze chwile z nim spędzone rozwiały wszelkie moje wątpliwości. Postanowiłem podłączyć go do komputera stacjonarnego za pośrednictwem kabla HDMI. PicoPix zaproponował mi dwa tryby wyświetlania: rozszerzony, którego rola polega na utworzeniu drugiego monitora, oraz klonowanie, idealnie odwzorowujący zawartość monitora komputera. Moim oczom ukazało się menu, zapewniające dostęp do ustawień urządzenia, w tym do regulacji jasności.

PicoPix 2480 Widok Menu
Dodatkowo znajdziemy opcję przeglądania zdjęć czy oglądania filmów w różnych standardach takich jak na przykład kinowy, które mogłem wybrać z listy. Elementem, którego mi zabrakło to regulacja ostrości obrazu z poziomu oprogramowania. Jesteśmy skazani na dosyć czułe pokrętło usytuowane tuż nad obiektywem. Po regulacji ostrości, wszelkie litery, krawędzie obrazków są wyraziste i nie kłują w oczy.

PicoPix 2480 5
Pozytywnie zaskoczyła mnie także jasność obrazu, który jest bardzo dobrze widoczny nawet w oświetlonym pomieszczeniu. W czasie zasilania bateryjnego, była ona zauważalnie mniejsza (50 lumenów) niż po podłączeniu do gniazdka gdy wartość osiąga 80 lumenów. Brak dostępu do stałego zasilania nie stoi na przeszkodzie by obejrzeć swój ulubiony film czy serial. W czasie testów PicoPix wytrzymał 1.35 godz. na baterii z jasnością ustawioną na 7. Po zakończonym seansie, projektor ładował się ok 3 godz. Niewielki minusem jest brak dołączonego statywu. Szukanie odpowiedniej pozycji dla projektora czasem jest dość kłopotliwe, gdy chcemy ustawić go pod właściwym kątem. Membranowe przyciski umieszczone na projektorze nie są tak wygodne jak te na dołączonym pilocie.

PicoPix 2480 3

Podsumowanie

Projektor Philips PicoPix PPX 2480 zasługuje na uwagę. Jego niepodważalnym atutem są kieszonkowe wymiary czy wbudowany głośnik. Obecność złącz na karty pamięci SD, miniUSB, miniHDMI sprawia, że Philips zyskuje na użyteczności. Będzie on nie lada gratką dla tych, którzy dużo podróżują, i zawsze chcą mieć dostęp do swoich multimediów. Dzięki akumulatorowi zwiększa się nasza mobilność, którą producent najwidoczniej starał się nam zapewnić. Projektor posłuży nam również jako odtwarzacz mp4. Zestaw przejściówek pozwala na podłączenie PicoPixa do komputera, co może z powodzeniem zastąpić tradycyjny monitor. Jasność 50-80 lumenów w domowych warunkach jest zupełnie wystarczająca, podobnie jak ostrość obrazu pozwalająca na komfortowe dla naszych oczu śledzenie napisów w filmach. Szkoda, że producent nie dodał autoregulacji ostrości, która znacząco zwiększyłaby naszą wygodę. Poziom użyteczności sprzętu oczywiście pozostawmy do indywidualnej oceny.

PicoPix 2480 4
Sugerowana cena w dniu publikacji: około 1300zł

Zalety Wady
Bogate wyposażenie Niewygodne przyciski membranowe
Jakość wykonania Brak statywu
Obsługiwane formaty multimedialne Brak WiFi
Energooszczędność Tylko sprzętowa regulacja ostrości
Niewielkie rozmiary
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt
Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

MC