Test realme C30. Bardzo dobry smartfon klasy podstawowej

Pawel GajkowskiSkomentuj
Test realme C30. Bardzo dobry smartfon klasy podstawowej
realme C30 to jeden z najtańszych smartfonów w asortymencie marki. Model ten przykuwa wzrok swoim designem, a zastosowane podzespoły są wystarczające do codziennego użytkowania. Czy realme stworzyło zatem idealnego smartfona z najniższego segmentu?

Obecnie na polskim rynku zakupić można realme C30 w kilku konfiguracjach sprzętowych. Zgodnie z informacjami zgromadzonymi na stronie producenta, smartfon ten może mieć 2GB/3GB/4GB pamięci RAM LPDDR4X, a także 32 GB lub 64 GB pamięci UFS 2.2. Do tego jeszcze mamy do wyboru trzy wersje kolorystyczne: niebieski, zielony i czarny.

Jednak w wielu sklepach z elektroniką użytkową, a nawet w sklepie internetowym realme model ten w kolorze czarnym jest wyłącznie w wariancie wyposażonym w 3GB pamięci RAM i 32GB na dane. Jego cena ustalona została na 629 złotych.

realme C30

Wygląd | Ten smartfon może się podobać

realme C30 ma plastikową ramkę i poliwęglanowy panel tylny, jak większość budżetowych smartfonów. Plastik jest jednak wysokiej jakości. Wszystkie wycięcia w korpusie są precyzyjne, a wykończenie znakomite. Wszystkie elementy zostały dobrze spasowane. Dzięki temu smartfon sprawia wrażenie wytrzymałego. Nic tutaj nie trzeszczy, a przyciski nie chyboczą się. Ogólnie rzecz biorąc, telefon sprawia wrażenie dobrze wykonanego i wysokiej jakości, mimo że ma plastikową konstrukcję.

realme C30

Tylny panel z żebrowanym wzorem na całej wysokości urządzenia wygląda lepiej, niż dobrze w subtelnym kolorze Glowing Green. Dodam jeszcze, że smartfon lepiej prezentuje się w rzeczywistości, aniżeli na grafikach prasowych. realme C30 bardzo mocno wyróżnia się na tle konkurencji i to chyba cieszy najbardziej. Smartfon ma wymiary 164.1 x 75.6 x 8.5 mm, przy wadze 182 gramów, dzięki czemu dobrze leży w dłoni.

realme C30
realme C30

Umieszczony na prawym boku przycisk zasilania jest skromnych rozmiarów, ale raczej większy być nie musi, gdyż z uwagi na niskobudżetowy charakter smartfona nie ma zintegrowanego czytnika linii papilarnych. Nad nim znajduje się belka regulacji głośności. Na lewej krawędzi mamy tackę na dwie karty SIM i kartę microSD. Na dole mikrofon, port ładowania microUSB 2.0, głośnik, a także gniazdo słuchawkowe. Górna krawędź nie została natomiast zagospodarowana.

Pomijając jakość i walory estetyczne, z przodu otrzymujemy 6.5-calowy wyświetlacz LCD, który, jak można się spodziewać po urządzeniu w tym przedziale cenowym, ma sporych rozmiarów podbródek, a do tego jeszcze trzy pozostałe ramki są dość wydatne. Nie wpływa to jednak na samo użytkowanie.

realme C30

Ekran | Poprawny IPS z odświeżaniem 60 Hz

realme C30 został wyposażony w 6.5-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości HD+ (720 x 1600 pikseli) i proporcjach 20:9, co przekłada się na zagęszczenie około 270 pikseli na cal. Krótko mówiąc, jest to wyświetlacz, którego obsługa jedną ręką nie jest specjalnie komfortowa, ale to raczej nie powinno być zaskoczeniem. Na całe szczęście to jeden z wielu smartfonów na rynku z wyświetlaczem o takiej przekątnej.

realme C30

Jeśli chodzi o jakość, jest to poprawny panel, dobrze skalibrowany, o bardzo dobrym poziomie jasności (szczytowa jasność 400 nitów) i który nie daje większych powodów do narzekań, jeśli chodzi o oglądanie treści w słoneczny dzień. Czujnik światła zastanego pracuje prawidłowo i dobrze dobiera podświetlenie do warunków otoczenia. Minimalnie podświetlenie też nie budzi zastrzeżeń. Niestety oprogramowanie oferuje tylko jeden scenariusz wyświetlania kolorów, a dostosowanie go odbywa się poprzez ręczne dobranie temperatury barwowej. Posiada również tryb ciemny i ochronę wzroku.

realme C30

Wyświetlacz ma standardową częstotliwość odświeżania 60 Hz, co jest trochę rozczarowujące w dobie paneli, co najmniej 90 Hz w modelach z niskiego segmentu. Jeśli obecnie korzystasz ze smartfona z wyższym odświeżaniem ekranu, to z pewnością mocno to odczujesz, a w każdym innym przypadku powinieneś być zadowolony.

Poza tym realme zastosowało ulepszenie wyświetlania wideo, które zasadniczo podbija kolory w filmach na YouTube.

Podzespoły i wydajność | Do zadań podstawowych wystarczy

realme C30 został wyposażony w układ SoC Unisoc Tiger T612, który bez dwóch zdań jest wytwarzany w dość przestarzałym procesie litograficznym 12 nm FinFET. Oznacza to zwiększone zapotrzebowanie na energię, jak również niższą wydajność rdzeni.

realme C30

Unisoc Tiger T612 wyposażono w ośmiordzeniowy procesor złożony z dwóch wydajnych rdzeni ARM Cortex A75 o taktowaniu do 1.8 GHz, jak również sześciu ARM Cortex [email protected] GHz. Do tego dochodzi jeszcze jednordzeniowy układ graficzny Mali-G57 MP1.

Ewidentnie zatem widać, że mamy tutaj do czynienia ze układem SoC, który pasuje do najniższego segmentu. Ratuje go wsparcie ze strony 4 GB pamięci RAM, a do tego na plus zaliczam 64 GB przestrzeni na dane typu UFS 2.2.

Moje ogólne wrażenia z użytkowania były przyjemne, ponieważ przez okres użytkowania zastosowane podzespoły w realme C30 niemal nie sprawiały problemów z utrzymaniem płynności i to nie tylko w zadaniach podstawowych. To przekłada się na całkiem płynne działanie i tylko sporadyczne zacinanie podczas przewijania kart i uruchamiania nieco bardziej wymagających aplikacji, aczkolwiek te lekkie otwierały się w odpowdnim tempie.

realme C30

Jeśli natomiast chodzi o wydajność graficzną, to raczej nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że Mali-G57 MP1 nie radzi sobie z płynnością w Call of Duty Mobile, Asphalt 8: Airborne, PlayerUnknown’s Battlegrounds czy też Pokemon GO. Te przykładowe tytuły potrafią się zacinać i to nawet na obniżonych ustawieniach grafiki. Natomiast taki Subway Surfers miewa tylko sporadyczne przycięcia. Generalnie jednak mając na uwadze przedział cenowy

realme wspomina na swojej stronie internetowej, że realme C30 jest dostarczany z Androidem 11 i Realme UI Go Edition. To mylące. Oprogramowanie telefonu oparte jest na systemie Android 11 Go Edition. Oprócz tego ma dostosowanie Realme UI Go Edition. realme C30 ma wstępnie wiele zainstalowanych aplikacji, ale prawie wszystkie z nich można odinstalować. Poza tym nie znalazłem w interfejsie żadnych nadprogramów ani reklam i byłem z tego zadowolony, bo jednak nie jest to standardem w tanich smartfonach.

realme C30

System ma niestandardowe elementy interfejsu użytkownika w bardzo niewielu miejscach. Większość interfejsu ma standardowy wygląd Androida i bardzo mi się to podobało. Po prostu wygląda schludnie. Wolę wygląd standardowego interfejsu użytkownika Androida od niestandardowego interfejsu niektórych chińskich producentów.

Możliwości fotograficzne | Pojedynczy aparat jest zaskoczeniem

realme C30 jest wyposażony w pojedynczy aparat 8 MP z tyłu i kamerę do Selfie 5 MP z przodu. To samo otrzymujesz również z większością innych smartfonów klasy podstawowej. Nie należy oczekiwać, że aparaty w smartfonach klasy podstawowej będą oferować obrazy z dużą ilością szczegółów, wiernymi kolorami lub szerokim zakresem dynamiki. Tak więc moje oczekiwania były dość niskie. Jednak realme C30 mnie zaskoczył.

realme C30
realme C30

Zdjęcia zrobione z tylnej kamery realme C30 w świetle dziennym mają znacznie wyższe szczegóły, niż się spodziewałem. To więcej niż w przypadku większości smartfonów w tym przedziale cenowym. W przeciwieństwie do innych smartfonów z niskiego segmentu, obrazy zarejestrowane za pomocą tytułowego smartfona mają również całkiem przyjemne kolory, choć daleko im do rzeczywistych. Warto mieć jeszcze na uwadze, że aparat ma tendencję do przepalania. Zakres dynamiczny jest na niskim poziomie.

Zdjęcia robione w warunkach słabego oświetlenia są zaskakująco dobre. Co bardzo istotne wyglądają jasno. Mają nawet dużą ilość detali i kolorów, które są bardzo zbliżone do rzeczywistości. Nie można tego powiedzieć o większości innych smartfonów klasy podstawowej. Jakość zdjęć przy słabym oświetleniu wykonywanych realme C30 jest z pewnością lepsza niż u konkurencji. Co ważniejsze, te obrazy są użyteczne.

realme C30
realme C30

Ogólnie rzecz biorąc, zdjęcia zrobione tylnym aparatem wyglądają tak, jakby zostały zrobione za pomocą nieco droższego smartfona, a nie za pomocą niskobudżetowego urządzenia.

Podobnie jak w przypadku tylnej kamery, jakość obrazu z przedniego aparatu realme C30 jest również na dobrym poziomie w świetle dziennym. Przede wszystkim fotografie mają przyzwoitą ilość szczegółów. Jasność jest również zbliżona do tego, co widzisz w rzeczywistości, podobnie jak odwzorowanie kolorów.

realme C30
realme C30
realme C30
realme C30
realme C30

Bateria, audio i łączność

Jeśli chodzi o ładowanie i żywotność akumulatora, realme C30 jest wyposażony w ogniwo litowo-jonowe o pojemności 5000 mAh, które oferuje maksymalnie do sześciu godzin na włączonym ekranie (SoT), co jest trochę dziwne, biorąc pod uwagę, że inne smartfony z 5000 mAh są w stanie zapewnić ponad 7 godzin. Niemniej smartfon bez większego trudu jest w stanie wytrzymać dwa dni normalnego użytkowania bez konieczności podłączania do ładowarki.

realme C30

Ładowanie telefonu od 0% do 100% zajmuje dokładnie trzy godziny (180 minut). To naprawdę bardzo długo w dzisiejszych czasach. Jednak biorąc pod uwagę cenę urządzenia i czas pracy, nie mam nic przeciwko czekaniu na naładowanie realme C30.

Pomimo zastosowania pojedynczego głośnika multimedialnego jestem z jakości dźwięku bardzo zadowolony. realme C30 ma bowiem donośny dźwięk, a do tego jeszcze jego barwa jest daleka od metalicznej, jaką znam z niskobudżetowych smartfonów. Jest raczej nieco ocieplona, co zdecydowanie poprawia wrażenia podczas odsłuchu.

realme C30

Jeśli chodzi natomiast o zaplecze komunikacyjne to mamy tutaj dość typowy standard dla urządzeń z niskiego segmentu, aczkolwiek na wyposażeniu zabrakło NFC, a to oznacza, że nie ma możliwości dokonywania płatności zbliżeniowych. Ogromna szkoda, bo jednak jest to rozwiązanie, z którego korzystamy coraz chętniej. Jest za to modem LTE, jednozakresowy moduł WiFi pracujący w standardzie N, Bluetooth 5.0, a także GPS z A-GPS, GLONASS, Galileo i BDS.

Podsumowanie

realme C30 z pewnością nie jest smartfonem o kompletnym wyposażeniu, ale swoje braki w specyfikacji nadrabia nietuzinkowym wyglądem, a także niską ceną nieprzekraczającą 650 złotych. I choć nie jest to modle idealny, to jednak spokojnie sprawdzi się w rękach mniej wymagających użytkowników, którzy potrzebują przede wszystkim smartfona do zadań podstawowych.

realme C30

Dobry czas pracy na pojedynczym ładowaniu z pewnością rekompensuje długi czas ładowania, a przeciętna wydajność i tak jest wystarczająca do przeglądania stron internetowych, czy też korzystania z aplikacji społecznościowych. Bardzo pozytywnie zaskakują także aparaty obecne w realme C30, choć na papierze nie wyglądają zbyt dobrze.

To, co najbardziej rozczarowuje to brak wsparcia dla NFC, a także przestarzały port microUSB. Martwi także brak czytnika linii papilarnych, aczkolwiek rekompensuje to skanowanie twarzy. Nie jest ono jednak tak bezpieczne.

W ogólnym rozrachunku można uznać, że realme C30 to udany smartfon z niskiego segmentu, którego zakup warto rozważyć, o ile nie możecie pozwolić sobie na większy wydatek.

Zalety:

+ nietuzinkowy design
+ Niezła wydajność
+ Dobry czas pracy
+ Przyzwoity wyświetlacz
+ Zaskakująco dobre aparaty, jak na parametry

Wady:

Długi czas ładowania
Port microUSB zamiast typu C
Brak czytnika linii papilarnych
Brak NFC

Udostępnij

Paweł GajkowskiDziennikarz z bogatym doświadczeniem zajmujący się branżą mobilną. Jego żywioł to testowanie smartfonów, tabletów, smart gadżetów i laptopów.