realme Watch 3 Pro to następcą modelu z maja ubiegłego roku. Został wyposażony w wyświetlacz AMOLED i jest pierwszym smartwatchem firmy z wielosystemowym samodzielnym GPS i profesjonalnym algorytmem pozycjonowania GPS Cywee. Firma twierdzi, że urządzenie może rejestrować dokładne ruchy ciała i działa przez ponad 20 godzin po ciągłym korzystaniu z GPS. Stylowo wyglądający smartwatch jest wyposażony w wiele funkcji i powinien być lubiany przez wielu. Przez jakiś czas korzystałem z najnowszego zegarka realme, dlatego też spieszę podzielić się z Wami swoimi wrażeniami.
Konstrukcyjnie to bardzo udany zegarek
realme Watch 3 Pro zapożyczył swój projekt z niedawno wprowadzonego na rynek zegarka realme Watch 3. Nie powinno to jednak zbytnio dziwić, gdyż jest wszak wariant pro podstawowego modelu, a do tego jeszcze projekt jest niezwykle udany i przyjemny w odbiorze. Po co zatem zmieniać, coś, co zostało dobrze przyjęte przez konsumentów?
Smartwatch ma kwadratową tarczę, którą można znaleźć w wielu niedrogich smart zegarkach dostępnych na rynku. Urządzenie do noszenia waży 49,7 gramów, dzięki czemu jest lżejsze i wygodniejsze podczas użytkowania w porównaniu z konkurencją. Koperta jest zamontowana na wymiennym silikonowym pasek o szerokości 22 mm, który jest wykonany z przyjaznego dla skóry materiału i może być noszony przez długie godziny. Podczas okresu testowego nie stwierdziłem u siebie żadnej wysypki, a zatem uczulenia na zastosowany materiał.
Smartwatch ma metalową kopertę o wymiarach 36.8 x 36.8 x 12 mm, która sprawia, że wygląda ekskluzywnie i elegancko. Do tego dochodzi jeszcze gładkie zakrzywione szkło 2.5D. Ten zegarek testuję spokojnie od dwóch tygodni i nadal patrzę na niego z ogromną przyjemnością i podziwem zarazem, że jest tani, a przy tym bardzo dobrze wykonany i ładny zarazem.
Z boku obudowy (po prawej stronie) znajduje się fizyczny przycisk, który umożliwia wybudzenie ekranu, aktywowanie menu, gdy ekran jest włączony, służy jako wstecz (wraca do ekranu głównego), gdy włączona jest jedna z funkcji, a także wstrzymuje trwający trening. Przytrzymanie go przez około 3 sekundy, aktywuje natomiast podmenu, w którym można zegarek uruchomić ponownie lub wyłączyć.
Smartwatch jest wyposażony w funkcję dzwonienia przez Bluetooth, dlatego też nad fizycznym przyciskiem umieszczony został mikrofon. Kratka głośnika znajduje się po lewej stronie. Z tyłu smartwatcha znajduje się monitor tętna i SpO2 oraz magnetyczny pin do ładowania.
Urządzenie do noszenia ma również stopień ochrony IP68, co czyni go odpornym na kurz i wodę. Do tego jeszcze ze strony producenta można wyczytać również, że jest odporny na zarysowania, upadki, jak również korozję. Ponadto sprawdzi się w szerokim zakresie temperatur – od -10 do +50 stopni Celsjusza.
I tutaj muszę zaznaczyć, że nie ma nigdzie wzmianki na temat odporności na ciśnienie wywierane przez ciecz, co oznacza, że kąpać z zegarkiem się owszem i można, ale z pływaniem nie jest już tak kolorowo. Tym bardziej że na liście treningów też nie ma ćwiczeń stricte związanych z pływaniem. To w zasadzie jedyny mankament konstrukcyjny, aczkolwiek w moim przypadku absolutnie nieprzeszkadzający, gdyż pływam tylko rekreacyjnie.
Przepiękny ekran AMOLED
realme Watch 3 Pro wyposażony został w wyświetlacz o przekątnej 1.78”, który wykonany został w technologii AMOLED i charakteryzuje się wysoką częstotliwością odświeżania na poziomie 60 Hz. Ekran ten charakteryzuje się również rozdzielczością 368 x 448 pikseli. Zastosowana technologia wykonania sprawia, że jest to genialny ekran w smartwatchu i śmiało może konkurować nawet z droższymi na rynku.
Wyświetlacz został wyposażony w funkcję Always On dzięki, której jest w stanie wyświetlać tarczę zegarka (do wyboru cyfrowy lub analogowy) przez cały czas lub zgodnie z harmonogramem, albo też wcale. Wszystko zależy bowiem od preferencji użytkownika. Zegarek na wygaszonym ekranie aktywować można poprzez zasłonięcie tarczy zegarka lub po odczekaniu chwili. Główny wyświetlacz można natomiast aktywować ruchem nadgarstka lub poprzez naciśnięcie bocznego przycisku.
Warto docenić fakt, że ekran okalany jest stosunkowo smukłymi ramkami z trzech stron, a dolna jest nieco grubsza, choć nie przeszkadza to absolutnie podczas użytkowania. Sama reakcja na dotyk jest prawidłowa, a płynność przewijania dzięki 60Hz bardzo gładka. Na ekran zastosowano zakrzywione szkło 2.5D w celu podniesienia walorów estetycznych i poprawienia komfortu użytkowania.
Bardzo dobra jest maksymalna luminacja na poziomie 500 nitów, która przekłada się na wygodne korzystanie z zegarka w każdych warunkach oświetleniowych. Nawet w słoneczne dni nie miałem problemu z odczytaniem treści. Specyfikacja nie obejmuje jednak czujnika światła zastanego, aczkolwiek w tej cenie nie jest to jednak element wymagany. Można ręcznie dostosować poziom jasności smartwatcha – do wyboru mamy pięć poziomów (co 20%), a zmiany można dokonać w ustawieniach zegarka lub w szybkim menu, które otwiera się od góry do dołu na ekranie głównym.
Funkcje zegarka, pomiary, aplikacja i bateria
realme Watch 3 Pro to niedrogi smartwatch, aczkolwiek z wieloma funkcjami. Urządzenie do noszenia jest wyposażone w czujnik tętna i monitor SpO2. Smartwatch może również śledzić sen, kroki, kalorie i przebytą odległość. Oprócz tego może również rejestrować codzienne czynności. Podobnie jak realme Watch 3, Watch 3 Pro jest również wyposażony w funkcję połączeń Bluetooth. Smartwatch rejestruje również historię połączeń i jest wyposażony w klawiaturę numeryczną, która umożliwia bezpośrednie nawiązywanie z niego połączeń.
Podczas okresu testowego bardzo często rozmawiałem przez zegarek i to w bardzo wielu sytuacjach – podczas jazdy na rowerze, podczas biegu, zwykłego spaceru, czy też na kanapie. Moje wrażenia były, jak najbardziej pozytywne, gdyż mikrofon spisywał się dobrze podczas rozmów na zewnątrz, a zaimplementowany głośnik był wystarczająco donośny. Oprogramowanie zegarka zawiera także funkcję AI ENC, która eliminuje wiele szumów tła podczas połączeń.
Możesz używać zegarka Realme Watch 3 Pro z aplikacją towarzyszącą Realme Link. Smartwatch jest kompatybilny zarówno z systemami operacyjnymi Android, jak i iOS. Wszystkie dane dotyczące zdrowia zarejestrowane przez smartwatch można wyświetlić w aplikacji. Wraz z tym można również zmienić tarcze zegarka za pomocą aplikacji. Możliwe jest także analizowanie danych dotyczących snu i zarejestrowanego tętna, spalonych kalorii. Smartwatch daje również możliwość zsynchronizowania go z Google Fit i komunikuje się ze smartfonem za pomocą Bluetooth 5.3.
Warto dodać jeszcze, że w przypadku treningów aplikacja wyświetla wszystkie szczegóły, takie jak dystans, spalone kalorie, średnie tętno, średnia prędkość, średnie tempo, kadencja i czas trwania. Można także zobaczyć VO2 Max, okres regeneracji i strefy tętna dla aktywności na świeżym powietrzu, takich jak bieganie.
realme Watch 3 Pro oferuje ponad 100 tarcz zegarka i można wybrać do 15 rodzajów treningów do wyświetlenia na smartwatchu (reszta jest w aplikacji i można swobodnie je wymieniać i zastępować nowymi). Wśród nich między innymi te najbardziej podstawowe, aż po nieco abstrakcyjne, jak YoYo.
realme Watch 3 Pro ma wbudowaną obsługę pięciu systemów pozycjonowania. Oznacza to, że nie ma konieczności noszenia smartfona, gdy wykonujemy jakąkolwiek aktywność na świeżym powietrzu. System nawigacji satelitarnej GPS podczas okresu testowego działał naprawdę bardzo dobrze. Różnice pomiędzy tym, co rejestrował smartfon za pomocą aplikacji Google Fit, a zegarkiem były naprawdę niewielkie, dlatego też jestem naprawdę zadowolony z pracy pozycjonowania w testowanym zegarku.
A teraz kilka słów na temat interfejsu zegarka. Aby przejść do sekcji powiadomień, wystarczy przesunąć placem na ekranie głównym od góry do dołu. Powiadomienia nie są aktywne, ale są zoptymalizowane pod kątem ekranu i są obsługiwane znacznie lepiej niż w innych tanich zegarkach.
W głównym menu zegarka można odnaleźć funkcje, takie jak aktywność, telefon, trening, tętno, SpO2, stres, sen zapisy treningowe, oddech, alarm, pogoda, przypomnienia, zdrowie kobiety, narzędzia (stoper, czasomierz, sterowanie muzyka, sterowanie aparatem, znajdź mój telefon, latarka). Z tego poziomu dostaniemy się również do ustawień zegarka pozwalających między innymi na wybór jednego z dwóch schematów prezentowania menu, ustawień dźwięku, wibracji, czy też trybu DND.
Po przesunięciu palcem z góry ku dołowi otworzy nam się podręczne menu z szybkim dostępem do latarki, sterowania podświetleniem, trybu oszczędzania energii i jeszcze kilku innych.
Urządzenie do noszenia wyposażone zostało w akumulator o pojemności 345 mAh, który wg producenta ma zapewnić do 10 dni na jednym ładowaniu z połączeniami GPS i Bluetooth. I w zasadzie realme się nie pomyliło, gdyż ja zegarek podłączyłem do ładowarki po ośmiu dniach użytkowania, a korzystałem ze wszystkich dostępnych funkcji, a w szczególności z połączeń głosowych. Jestem zatem bardzo zadowolony z czasów pracy i zarazem dodam, że zapewne wielu z Was będzie w stanie czas wydłużyć.
Smartwatch można bardzo prosto naładować, gdyż jest wyposażony w magnetyczną stację dokującą, którą można podłączyć do dowolnego portu USB, laptopa lub power banku w celu naładowania. Całkowite uzupełnienie energii smartwatcha zajmuje około 1.5 godziny.
Podsumowanie
realme Watch 3 Pro oferuje wszystkie niezbędne funkcje, których można oczekiwać od taniego smartwatcha. Oprócz tego smartwatch jest również wyposażony w obsługę połączeń Bluetooth i wbudowaną obsługę GPS, co jest silnym argumentem przemawiającym za zakupem.
Docenić z pewnością trzeba również bardzo dobrą jakość wykonania i elegancki design, duży wyświetlacz typu OLED z płynnym odświeżaniem i funkcją Always On, jak również bardzo dobry czas pracy na pojedynczym ładowaniu. Do tego jeszcze ładnie prezentujący się interfejs, czy też całkiem dokładne pomiary.
W tym zegarku jest naprawdę niewiele rzeczy, do których mógłbym się przyczepić, gdyż w ogólnym rozrachunku, to co dla mnie jest złe, dla kogoś innego być nie musi. Bo jakby nie było brak czujnika światłą zastanego, to bardziej moja fanaberia, a bez monitorowania sportów wodnych mogę żyć.
Plusy:
+ świetny ekran AMOLED o przekątnej 1.78 cala
+ obsługa GPS do dokładnego śledzenia aktywności
+ doskonałe pomiary
+ funkcja połączeń Bluetooth
+ dobry czas pracy
+ stylowy design
+ odporny na kurz i przenikanie wody
Minusy:
– brak czujnika światła otoczenia
– brak odporności na ciśnienie wywierane przez ciecz