Parametry techniczne routera Fritz!Box 7272
Interfejsy urządzenia | 2x LAN 1Gbps, 2x LAN 100Mbps |
Typ routera | ADSL/ADSL2+, DSL WAN |
Obsługiwane standardy | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n do N450Mbps |
Zabezpieczenia | WPA/WPA2, WPA, WPA2, WPA-64, WPA-128 |
Porty dodatkowe | USB |
Telefonia | Wsparcie ISDN, IP oraz telefonii analogowej |
Parametry techniczne Fritz!DECT 200
Wymiary | 59 x 93 x 41 mm |
Waga | 134g |
Maksymalny pobór energii | 1.5 W |
Pobó energii w trybie czuwania | około 0.9 W |
Obsługa napięcia | 230 V |
Co znajdziemy w opakowaniu?
Jako, że mieliśmy okazję testować dwa urządzenia, pozwolę sobie na początek skoncentrować się na Fritz! 7272. Produkt ten mieści się w całkiem sporych rozmiarów opakowaniu, które nijak jednak ma się do realnych gabarytów routera. Kryje ono w sobie jednak kilka niezbędnych akcesoriów jak dwa filtry telefoniczne, przewód UTP, przewód do łączenia Fritz! w oparciu o technologię ADSL/ADSL2+, zasilacz sieciowy oraz spolszczoną instrukcję obsługi. Niektórzy mogą zapytać, co z antenami? Okazuje się, że są one już przymocowane do routera. Pora zatem przyjrzeć się drugiemu bohaterowi testu, czyli Fritz!DECT 200. Producent udostępnia go w bardzo małym pudełku, w którym próżno szukać jakichkolwiek dodatków, oprócz instrukcji obsługi. Nie ma się czemu dziwić.
Fritz! 7272 z zewnątrz
Otworzywszy pudełko uwagę zwracają całkiem spore wymiary routera. Obudowa wykonana jest z dobrej jakości plastiku koloru czerwono srebrnego. Ogólnie rzecz biorąc design jest dosyć wyważony w porównaniu do konkurencyjnych produktów, które potrafią przybrać nawet postać walca. Przeciwnikom zbytniej ekstrawagancji z pewnością wygląd routera nie będzie przeszkadzał. Na stronie frontowej uwagę zwraca zestaw pięciu zielonych diod, które informują na temat stanu urządzenia. Jedna z nich, oznaczona INFO jest w pełni programowalna, co oznacza, że użytkownik może przypisać jej wybrane zdarzenie. Nieco bliżej tylnej krawędzi umieszczono dwa przyciski, podpisane jako DECT oraz WLAN (WPS). Pozwalają one na szybkie skomunikowanie innych urządzeń działających w standardzie DECT, na przykład inteligentnych gniazdek sieciowych. Wszystko to odbywa się za pośrednictwem sieci LAN. Na minus można zaliczyć brak przycisku resetującego router do ustawień fabrycznych.
Podążając dalej, z tyłu znajdziemy port DSL/Tel, za pośrednictwem którego podłączamy router z gniazdkiem telefonicznym, cztery porty LAN, z czego dwa z nich są gigabitowe, dwa porty telefoniczne oraz port FON Sn, dzięki któremu podłączymy telefon ISDN lub IP. Nie mogło zabraknąć portu USB, który może okazać się niezbędny gdy chcemy podpiąć drukarkę. Jak już wcześniej wspominałem, Fritz!Box posiada dwie anteny, które są fabrycznie przymocowane do urządzenia. Jak to przełoży się na dobry zasięg sieci? Odpowiedź znajduje się poniżej.
Możliwości Fritz!Box 7272
Chyba jedną z ważniejszych cech Fritz!Box 7272 jest wsparcie technologii DECT, dzięki której możliwe staje się połączenie routera chociażby z inteligentnym gniazdkiem czy telefonem DECT wcielając w życie ideę Smart Home, czyli inteligentnego domu. Niezwykle ważnym składnikiem całej tej układanki jest oprogramowanie na urządzenia mobilne Fritz!OS, umożliwiające zdalną komunikację z gniazdkiem czy telefonem z poziomu telefonu komórkowego. Router obsługuje również nawiązywanie łączności z siecią dzięki ADSL oraz ADSL2+. Wsparciem cieszy się także obsługa zewnętrznych modemów.
Dostęp do wszystkich funkcji produktu odbywa się przy pomocy całkowicie spolszczonego panelu administracyjnego. Jego interfejs oraz rozkład poszczególnych opcji nie pozostawia wiele do życzenia. Wszystko jest pogrupowane w kilku zakładkach. Niech nikogo nie zwiedzie prostota, za którą kryje się prawdziwa moc możliwości. To tu możemy prowadzić czynności jak monitorowanie sieci czy pracy urządzenia zdobywając informacje takie jak jego temperatura robocza, stopień wykorzystania pamięci routera, jego procesora czy poboru prądu. Testowany Fritz! na bieżąco gromadzi dane dotyczące czasu połączenia z siecią czy prędkości transmisji danych. Wśród opcji z zakresu telefonii nie zabrakło funkcji budzenia, faksu czy automatycznej sekretarki. Istnieje także możliwość kontrolowania czasu wszystkich nawiązywanych połączeń telefonicznych.
Podążając dalej, trafiamy na funkcje sieciowe. Fritz!Box 7272 posiada 4 porty LAN. Port LAN4 odgrywa tu szczególną rolę, bowiem przypisana jest do niego funkcja Dostęp dla gości. Urządzenia podłączone do tego gniazda korzystają wówczas wyłącznie z trybu dla gościa bez żadnego dostępu do sieci domowej. Jako, że 2 porty LAN działają z prędkością jednego gigabita, a zależy nam na oszczędzaniu energii bądź wiemy, że i tak nie wykorzystamy pełnego potencjału, wówczas warto skorzystać z trybu Power Mode, z pomocą którego obniżymy prędkość do 100 Mbit/s, a tym samym zapotrzebowanie na energię. Panel administracyjny pozwala oczywiście na prowadzenie monitoringu zużycia energii. Wszelkie interesujące nas dane jak zużycie WLAN, DLS, USB czy złącza FON przestawiane są w przejrzystej formie.
Router emituje sygnał na tyle mocny, że w żadnym miejscu mieszkania o powierzchni 70m2 nie miałem najmniejszych problemów z zasięgiem, bez względu na rodzaj urządzenia z jakiego korzystałem. Zarówno na dwóch laptopach jak i smartfonie sygnał miał maksymalne możliwe natężenie. Jak produkt spisywałby się w większym mieszkaniu bądź domku jednorodzinnym? Tego z wiadomych przyczyn nie miałem możliwości sprawdzić.
Fritz! DECT 200
Kolejnym bohaterem, który dotarł do nas wraz z routerem jest wspominane już wcześniej inteligentne gniazdko do sieci domowej. W przeciwieństwie do routera, trafiło do moich rąk w bardzo małym pudełku, w którym oprócz samego gniazdka znajdziemy instrukcję obsługi. Obudowa Fritz! DECT jest dobrze spasowana i dostępna jest w kolorze biały mat. Posiada ono dwa przyciski – ON/OFF oraz DECT. Działania pierwszego nie trzeba nikomu wyjaśniać, natomiast DECT odpowiada za parowanie wraz z routerem Fritz!Box. W tym celu wystarczy go przytrzymać przez kilka sekund. W tym momencie muszę podkreślić, że gniazdko nie będzie działało z routerami innych marek. Jego waga jest również znikoma, bo wynosi tylko 135 gram.
Zanim dotrzemy do podstawowego zastosowania gadżetu, warto chwilę zatrzymać się na jego funkcjach dodatkowych. Biorąc pod uwagę fakt, że dostęp do ustawień gniazdka uzyskujemy tylko i wyłącznie poprzez panel administracyjny routera Fritz!Box, to właśnie w nim znajdziemy kilka interesujących dodatków. Jednym z nich jest możliwość monitorowania zarówno poboru prądu, jego mocy, a nawet emisji CO2. Co więcej, osoby nastawione na minimalizację kosztów energii elektrycznej, docenią funkcję szacowania jej kosztów. Fritz! DECT 200 zgodnie pracuje z urządzeniami o poborze prądu do 10A oraz mocy do 2300W. Podłączając urządzenie, którego parametry przekraczają nawet jedną z tych wartości, należy pamiętać, że zostanie ono wyłączone automatycznie.
Nadszedł zatem czas by w końcu przejść do meritum. Podpięcie Fritz! DECT 200 do kontaktu to nie wszystko, gdyż pierwsze co należy wykonać jest synchronizacja z routerem Fritz!Box poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku na gniazdku. O synchronizacji informują diody na obu urządzeniach z obsługą DECT. Konfiguracja możliwa jest za pośrednictwem panelu administracyjnego routera lub aplikacji mobilnej MyFritz!App, która dostępna jest zarówno na smartfony jak i tablety. Po podłączeniu gniazdka uzyskujemy praktycznie nieograniczone pole możliwości. Warto zaprogramować poszczególne zdarzenia wykorzystując kalendarz Google lub zlecić losowe uruchamianie np. lampki, która w razie naszej nieobecności może zasugerować innym, że dom nie pozostaje bez opieki. Ciekawą opcją jest również tryb astronomiczny, którego działanie polega na tym, że dane urządzenie włączy się lub wyłączy o wschodzie czy zachodzie słońca. Informacje te pozyskiwane są oczywiście z Google.
Osobiście najczęściej wykorzystywałem gadżet do zaparzania wody na herbatę. Za każdym razem jak wracałem wieczorem do domu mogłem liczyć na to, że nie muszę tracić czasu na czekanie nim woda się zagotuje. Osoby dysponujące elektrycznym kaloryferem mogą zawczasu zaprogramować gniazdko, by o określonej godzinie samoczynnie włączyło ogrzewanie. Pełnię możliwości Fritz! DECT 200 docenimy, gdy nabędziemy kilka sztuk. Mieszkając w dużym domu z pewnością bardzo szybko odczujemy komfort jaki dostarcza to niewielkie plastikowe pudełko.
Podsumowanie
Fritz!Box 7272 to router zdecydowanie warty swojej ceny. Od około 650 zł (porównaj ceny w sklepach internetowych) można nabyć sprzęt, który zapewni wysoką jakość i stabilność połączenia internetowego. Łatwość obsługi za pośrednictwem bardzo czytelnego, a co dla wielu również ważne, w całości spolonizowanego panelu administracyjnego nie budzi żadnych zastrzeżeń. Poza możliwością postawienia serwera druku, multimediów czy dysku sieciowego wykorzystując port USB, można nawet kontrolować parametry pracy routera jak jego temperatura czy pobór prądu. Na uwagę zasługuje również możliwość ograniczenia prędkości portów LAN 1 GB/s do 100 MB/s. Właściwie jedynym mankamentem jest brak fizycznego przycisku do przywracania ustawień fabrycznych.
Znakomitym uzupełnieniem routera jest inteligentne gniazdko sieciowe Fritz!DECT 200. Produkt zza Odry to wspaniałe i warte polecenia urządzenie, które może zautomatyzować wiele codziennych czynności jak parzenie wody, włączanie lampki, grzejnika elektrycznego czy ekspresu do kawy. Za sprawą aplikacji mobilnej zainstalowanej w smartfonie można sterować wszystkimi podłączonymi do gniazdka urządzeniami. Z jego konfiguracją powinien poradzić sobie każdy, bowiem producent zadbał o to by była jak najprostsza. Szkoda tylko, że do korzystania z wygód jakie niesie ze sobą gniazdko należy posiadać router Fritz!Box. Fakt, że Fritz!DECT 200 jest urządzeniem hermetycznym, współpracującym z wąską grupą urządzeń nie powinien jednak nikogo dziwić. Niemcy chcą w ten sposób promować i wspierać swoje autorskie rozwiązania.
Gniazdko nabędziemy za około 200 zł (porównaj ceny w sklepach internetowych). Dosyć sporo, zwłaszcza, gdy mamy w perspektywie zakup kilka sztuk. Niech zatem każdy sam sobie odpowie, czy inwestycja jest opłacalna dla portfela. W dniu publikacji testu cena routera kształtuje się na poziomie około 650 zł.
Zalety | Wady |
---|---|
Stabilność połączenia | Brak przycisku RESET |
Łatwość konfiguracji | Wysoka cena |
Monitoring parametrów pracy | |
Dobry zasięg WiFi | |
Uniwersalność |
Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.