Test Sapphire EDGE VS8 series

MCSkomentuj
Test Sapphire EDGE VS8 series

Specyfikacja techniczna

Sapphire Edge VS8 mini-pc        Dane
Procesor AMD A8-4555M 1.6 GHz Quad Core
Grafika AMD Radeon HD7600G
Pamięć 2 x 2GB DDR3
Chipset AMD A70M Hub Controller
Złącza zewnętrzne 2 × USB 3.0, 4 × USB 2.0, LAN, 2 × audio, 1 × HDMI, 1 × mini-DP, 1 × złącze optyczne, 1 × gniazdo Kensington Lock, 1 × czytnik kart pamięci
Łączność Wi-Fi 802.1 b/g/n, LAN 1 GB, BT 3.0
Dysk twardy 1 x 2.5” SATA 500GB HDD
System operacyjny Preinstalowany Free DOS, wsparcie dla Windows Vista, 7, 8
Wymiary 197,5 mm × 182,5 mm × 31,6 mm
Gwarancja 2 lata

Opakowanie i akcesoria

Sapphire Edge VS8 series zapakowany jest w ciemne, stosunkowo oszczędnie zdobione pudełko zawierające: stojak, kabel HDMI, przejściówka HDMI/DVI, uchwyt VESA, zasilacz, naklejki, płyta CD ze sterownikami.

Akcesoria

Obudowa

Oszczędność miejsca to jeden z priorytetów, jaki zdawał się być priorytetowy podczas projektowania komputerka. Urządzenie jest wykonane solidnie z wykorzystaniem pokrytego gumą plastiku co pozytywnie wpływa na walory estetyczne. Gustowny a jednocześnie lekko drapieżny wygląd sugeruje, że mamy do czynienia z czymś więcej niż tylko biurowym sprzętem, a maszyną do zadań multimedialnych. Wrażenie to podkreśla czarna barwa obudowy oraz podświetlenie jej frontu.

obudowa1
Obudowa ma wymiary 197,5 mm × 182,5 mm × 31,6 mm i waży jedynie 660 g. Po lewej stronie umieszczono wyłącznik świecący na niebiesko. Początkowo miałem niewielki problem z odnalezieniem go, ponieważ został on na swój sposób zintegrowany z górną pokrywą. Przydałoby się lepsze podkreślenie jego obecności w tak nietypowym miejscu. Użytkownicy, którym zależy na maksymalnym ograniczeniu zajętego miejsca na biurku, z pewnością docenią to, że EDGE posiada możliwość przymocowania go z tyłu monitora LCD czy też umieszczenia na dołączonym w zestawie stojaku. Nie mogło także zabraknąć pakietu złącz takich jak Mini Display Port, HDMI, audio. Oprócz tego mamy do dyspozycji Gigabit LAN, 2 x USB 3.0, 4 x USB 2.0 oraz czytnik kart pamięci.

obudowa2

Pierwsze uruchomienie

Gdy wcisnąłem włącznik, pojawił się czarny ekran systemu FreeDOS, który został preinstalowany przez producenta. Oczywiście, pierwszą czynnością była instalacja systemu Windows 7 Ultimate. W tym momencie napotkałem nie lada problem. Po próbie wystartowania instalacji oprogramowania z nośnika USB, nic się nie wydarzyło. Instrukcja obsługi, również nie zawiera żadnych informacji na temat bootowania komputera z pendrive’a. Z pomocą przyszła oczywiście sieć. Okazało się, że w celu wyboru urządzenia startowego, podczas uruchamiania się sprzętu, należy wcisnąć klawisz „F7”. Po wprowadzeniu zmian, w końcu przede mną ukazał się ekran z logo Windows 7. Dalszy proces wgrywania systemu przebiegł standardowo jak na laptopie lub desktopie, czyli bez żadnych komplikacji. Co ważne, nie trwał on długo bo ok. 15 min do momentu ukazania się pulpitu.

Zastosowanie systemu Free DOS jako domyślnego oprogramowania nie jest dobrym posunięciem, gdy ma się na uwadze wygodę użytkowania. System może znaleźć uznanie w gronie bardziej zaawansowanych użytkowników, jednak większość klientów nie posiada wystarczającej wiedzy na temat jego obsługi i z pewnością woleliby rozwiązania takie jak Windows 7 czy ewentualnie którąś z przyjaznych dystrybucji Linuksa.


Wydajność

Najnowsza generacja dziecka Sapphire wyposażona jest w mobilną odmianę procesora APU AMD Trinity – następcę AMD Brazos. Z pewnością nie może się równać wydajnościowo z modelami przeznaczonymi na desktopy. Mimo to, pozwoli ona na komfortowe oglądanie filmów w FullHD a także na okazjonalne granie w mało wymagające gry. W tym miejscu należy podkreślić, że w przypadku bardziej zaawansowanych produkcji musimy liczyć się z dość irytującym „pokazem slajdów”. Jednostka ta umożliwia również pracę nad mniej skomplikowanymi projektami, w których przyda się wielordzeniowość procesora, jednak nie można oczekiwać dużej wydajności gdyż taktowanie wynosi zaledwie 1,6 GHz. Dysk twardy o pojemności 500GB jest wydajny, jednak nie zapewnia tak dużego przyrostu wydajności jak wcześniej testowany Zotac ZBOX Plus nano XS posiadający dysk SSD.

CPUZ1

HD Tune PRO

hdtune1

Crystal Disk Mark

Testowane na próbce o wielkości 2 GB w odczycie i zapisie ciągłym…

Crysal2
… oraz 100 MB

Crystal1
W przeciwieństwie do dysku, procesor już tak nie zachwyca. Test wydajności procesora został przeprowadzony w programie Sandra Benchmark.

sandra2

Wydajność w grach

Zastosowanie dość mało wydajnego procesora rekompensuje karta graficzna Radeon HD 7600G. Jak wykazały testy, grywalność w takie tytuły jak chociażby FarCry3 czy Hitman Absolution jest praktycznie zerowa bez względu na obniżanie jakości tekstur czy zmniejszanie rozdzielczości ekranu. W obu produkcjach wydajność oscylowała średnio ok 6-15 fps. W przypadku World of Warcraft: Mists of Pandaria sytuacja wygląda już lepiej. Rozgrywka przebiegała stosunkowo komfortowo po obniżeniu zasięgu widoczności oraz obniżeniu szczegółów terenu.

  • Far Cry 3: średnio 6 kl/s (ustawienia niskie, rozdzielczość 1366 x 768)
  • Hitman Absolution: średnio 15 kl/s (ustawienia niskie, rozdzielczość 1366 x 768)
  • World of Warcraft: Mists of Pandaria: średnio 23 kl/s (ustawienia średnie, rozdzielczość 1680 x 1050)
  • Testy układu graficznego przeprowadziliśmy w programie Sandra.

    Sandra Benchmark

    sandra3

    Podsumowanie

    Sapphire EDGE VS8 mini-pc to urządzenie warte uwagi. Ciekawy design jest jego dużym atutem. Szczególnie pozytywne wrażenie sprawia gumowana obudowa, która jest bardzo miła w dotyku oraz bogaty zestaw akcesoriów. Niewielkie rozmiary sprawią, że z pewnością sprzęt znajdzie zastosowanie w korporacjach, call center czy biurach, gdzie oszczędność miejsca odgrywa istotną rolę. W porównaniu z innymi nettopami jest to sprzęt bardzo dobrej jakości wykonania i wydajności. Oczywiście, należy być świadomym kilku ułomności tego sprzętu takich jak średnio wydajny procesor, który mimo że próbuje nawiązać walkę z układami Intela, nadal pozostaje w tyle.

    Sapphire EDGE VS8
    Osoby, których kieszenie nie są zbyt głębokie, na pewno docenią fakt, że zastosowano tańsze rozwiązanie od AMD. Kolejną bolączką jest brak stacji CD/DVD. Nie każdy dysponuje pendrive’em czy też kartą pamięci. Producent powinien pomyśleć także o tych bardziej tradycyjnych użytkownikach. Podłączenie kilku urządzeń do portów USB również może nastręczać trudności, gdyż są one umiejscowione bardzo blisko siebie. Miałem dość duży problem z podłączeniem klawiatury, myszy oraz pamięci zewnętrznej. W tym momencie dotarliśmy do największego minusa, czyli systemu FreeDOS, który uważam za dość kontrowersyjne posunięcie. Wydaje się, że potencjalni klienci nie będą zadowoleni z faktu, że będą musieli liczyć się z koniecznością czystej instalacji nowego oprogramowania oraz zmierzeniem się z problemem wejścia w BIOS w celu dokonania zmiany urządzenia rozruchowego.

    Sugerowana cena w dniu publikacji testu: ok. 1550 zł.

     

    Zalety Wady
    Bogate wyposażenie System FreeDOS
    Jakość wykonania, ogumowana obudowa Brak portu USB 3.0 z tyłu obudowy
    Ciekawy i futurystyczny design Zbyt blisko umieszczone złącza USB
    Energooszczędność Niska wydajność w grach
    Niewielkie rozmiary

    Udostępnij

    MC