Test SteelSeries APEX M500 – metalowa rama spodoba się miłośnikom gamingu?

R.PredkoSkomentuj
Test SteelSeries APEX M500 – metalowa rama spodoba się miłośnikom gamingu?

Parametry techniczne

Programowanie klawiszy Tak
Mechanizm klawiszy Przełączniki mechaniczne
Klawisze multimedialne Nie
Podpórka pod nadgarstki Nie
Profil Wysoki
Podświetlenie Tak
Komunikacja Przewodowa
Długość przewodu 200 cm
Złącze USB 2.0
Obsługiwane systemy operacyjne Windows, Mac OS X
Długość 441 mm
Szerokość 136 mm
Wysokość 40 mm
Waga 1241 g
Wbudowany HUB Nie
Funkcja tworzenia profili i makr Tak
Funkcja Anti-ghosting Tak

Pierwsze wrażenia

Klawiatura APEX M500 zamknięta jest w stylowym, kartonowym pudełku, którego dodatkową zawartość stanowi jedynie króciutka instrukcja obsługi. Na opakowaniu umieszczone zostały zdjęcia urządzenia oraz parametry techniczne.

Pełen obraz klawiatury, uzyskujemy oczywiście dopiero, po wyjęciu jej z pudełka. Już na pierwszy rzut oka zauważalny jest klasyczny kształt obudowy oraz brak dodatkowych buttonów i HUB’ów USB. W zamian otrzymujemy jednak bardzo solidną konstrukcję o masie 1241 g.

SteelSeries APEX M500 7
APEX M500 stworzono z połączenia plastiku oraz stali (metalowa rama urządzenia). Rozwiązanie takie daje gwarancję, że klawiatura będzie stabilnie przylegać do podłoża, nawet w przypadku bardzo dynamicznej rozgrywki. Wierzchnia cześć obudowy otaczająca klawisze wykonana została z plastiku o chropowatej fakturze. W praktyce wygląda to bardzo dobrze a na dodatek zapobiega powstawaniu odcisków palców, które jak doskonale wiemy, potrafią w „tajemniczy sposób” pojawiać się na powierzchniach z połyskiem.

Nad blokiem klawiszy numerycznych znajdziemy cztery diody, informujące użytkownika o aktualnym stanie aktywności klawiszy Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock oraz klawisza Windows. Nad nimi zaś umieszczone zostało nadrukowane logo firmy Steelseries. Drugi logotyp (tym razem wygrawerowany) znajdziemy na bocznej krawędzi obudowy, po lewej stronie.

SteelSeries APEX M500 1
APEX M500 cechuje się wysokim profilem klawiszy, co w gruncie rzeczy stanowi normę w przypadku klawiatur mechanicznych. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że znaki umieszczone na buttonach, wykonane zostały techniką laserową. Dzięki temu, nie ma mowy o ścieraniu się oznaczeń.

SteelSeries APEX M500 4
Spodnia część obudowy testowanego urządzenia wzbogacona została kanałami prowadzącymi kabel. Użytkownik, może więc dopasować do własnych potrzeb kierunek, w którym zostanie on poprowadzony i tym samym, wygodnie zagospodarować miejsce na swoim biurku.

SteelSeries APEX M500 6
Kolejnym z elementów są trzy gumowe stabilizatory – zapewniające przyczepność klawiatury do powierzchni, na której spoczywa, oraz dwie rozkładane nóżki, unoszące całą konstrukcję ku górze. Na zakończenie oględzin dodać należy, że APEX M500 łączy się z komputerem za pośrednictwem kabla USB o długości 2 m (niestety bez tekstylnego oplotu).

SteelSeries APEX M500 8

Oprogramowanie

Chcąc korzystać z podstawowych funkcji klawiatury, wystarczy podłączyć ją do jednostki centralnej. Po chwili spędzonej na instalacji sterowników, system zakomunikuje gotowość urządzenia do pracy, zaś ono samo rozbłyśnie niebieskim światłem.

APEX M500, jak inne urządzenia firmy SteelSeries, korzysta z oprogramowania SteelSeries Engine, dzięki któremu możemy zasmakować pełnej funkcjonalności, drzemiącej w obiekcie naszych testów.

apex m500 soft1
Aplikacja pozwala programować funkcje poszczególnych klawiszy, nagrywać makra, a także określić parametry podświetlenia. Nad dwoma pierwszymi opcjami nie za bardzo jest sens się rozwodzić, jednak w przypadku trzeciej, warto przybliżyć kilka szczegółów. 

Zacznijmy od tego, że podświetlenie dostępne jest  tylko w jednym, niebieskim kolorze. Korzystając z aplikacji, użytkownik może określić jego poziom, a także rodzaj – światło pulsujące lub stałe. W przypadku podświetlenia pulsacyjnego istnieje też możliwość doboru parametrów, takich jak częstotliwość czy też szybkość przejść pomiędzy wygaśnięciem a iluminacją.

Warto zauważyć, że wszystkie opcje dostępne w SteelSeries Engine przedstawione zostały w sposób czytelny i przejrzysty. Żaden użytkownik, nie powinien mieć więc problemu z obsługą aplikacji.

Użytkowani

Przejdźmy teraz do walorów użytkowych modelu APEX M500. Klawiatura jak przystało na urządzenia firmy SteelSeeries, spisywała się wyśmienicie w trakcie naszych testów. Gry, na których sprawdzaliśmy jej funkcjonalność, reprezentowały chyba wszystkie z możliwych gatunków i w żadnym przypadku nie można było mówić o jakichkolwiek problemach.

Co prawda, początkowo trochę trudno było przestawić się z niskoskokowego urządzenia, na którym na co dzień dane jest mi pracować, jednakoż po kilku godzinach zajadłego giercowania, poczułem się jak gdyby APEX M500 stanowił przedłużenie moich palców.

SteelSeries APEX M500 2
Klawisze w tym modelu pracując na przełącznikach Cherry MX Red, aktywowane są już po 2 milimetrach, a ich skok zamyka się na 4 milimetrach. Oznacza to, że każda komenda wydawana za pośrednictwem urządzenia wykonywana jest bardzo szybko i bez konieczności dociskania buttona do samego końca. Wedle zapewnień firmy SteelSeries, żywotność klawiszy wynosi 50 milionów naciśnięć.

Co więcej, klawiatura wyposażona została w funkcję Anti-ghosting, umożliwiającą wciśnięcie nawet wszystkich klawiszy w tym samym czasie, przy pewności, że każdy z nich wyda odpowiednią komendę. W przypadku dynamicznych pojedynków, często spotykanych w grach MMOFPS, technologia ta sprawuje się idealnie.

SteelSeries APEX M500 3
Jedyną rzeczą, do której można by się przyczepić jest to, że klawiatura APEX M500 nie wyposażona została w podpórkę pod nadgarstki. Co prawda, nie każdy gracz korzysta z takich udogodnień, zaś twórcy testowanego urządzenia chcieli zapewne stworzyć produkt oszczędny w formę, to jednak co by nie mówić, gdyby dołączono doń podpórkę, którą można by w dowolnym momencie zamontować, to przecież nie stałoby się nic strasznego.

Kupując klawiaturę określaną jako gamingowa, należy liczyć się z tym, że urządzenie to służyć będzie nie tylko do gier komputerowych, ale też wszelkich innych czynności wykonywanych za pomocą komputera. W tej kwestii do APEX500 zdecydowanie nie ma się czego przyczepić.

SteelSeries APEX M500 12

Podsumowanie

Zakończone testy klawiatury SteelSeries, pozwalają stwierdzić, że urządzenie to jest jak najbardziej godne polecenia. Solidna konstrukcja – stanowiąca połączenie plastikowej obudowy oraz stalowej ramy, niezawodność działania w przypadku wszelkich możliwych gatunków gier, a także wygoda i perspektywa personalizacji za pomocą łatwej w obsłudze aplikacji SteelSeries Engine, to zdecydowanie najważniejsze zalet. Osoby ceniące sobie klasyczny design oraz oszczędną w formę konstrukcję, będą zachwycone.

Z drugiej jednak strony APEX500 zniechęci tych użytkowników, którzy przy zakupie klawiatury kierują się możliwością wyboru większej ilości kolorów podświetlenia, aniżeli dostępny w przypadku testowanego urządzenia.

Niezadowoleni będą również wszyscy ci, dla których istotną kwestię stanowi dostępność dodatkowych klawiszy (np. multimedialnych), obecność podpórki pod nadgarstki a także hubów USB czy gniazd, do których podłączyć można słuchawki i mikrofon.

Warto dodać, że w chwili publikacji tego tekstu, klawiatura SteelSeries APEX500 utrzymuje się w przedziale cenowym 468 zł – 549 zł (zobacz oferty w sklepach internetowych).

SteelSeries APEX M500 10

Zalety Wady
Solidne wykonanie Cena
Niezawodność trakcie użytkowania Brak tekstylnego oplotu kabla
Metalowa rama urządzenia Brak podpórki pod nadgarstki
Ergonomia i klasyczny kształt Tylko jeden kolor podświetlenia
Intuicyjna w obsłudze aplikacja sterująca
Przełączniki Cherry MX Red
Funkcja Anti-ghosting
Współpraca z systemami Windows oraz Mac OS X
Prowadnice kabla
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

R.Predko