Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G. Gwiazda średniej półki

Tomasz BielskiSkomentuj
Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G. Gwiazda średniej półki
Zapraszam na test Xiaomi Mi 11 Lite 5G, a zatem jednego z najlepszych smartfonów klasy średniej od chińskiego giganta. Model ten zadebiutował wraz z Mi 11 Lite, aczkolwiek to nasz tytułowy bohater jet znacznie bardziej interesujący. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie w recenzji.

Choć na pierwszy rzut oka oba telefony mogą prezentować się w podobnym świetle, wersja 5G oferuje coś więcej niż tylko szybszą transmisję danych. Może się również pochwalić lepszym układem SoC i kilkoma innymi dodatkami, które sprawiają, że jest to potężniejszy i bardziej konkurencyjny produkt ze średniej półki.

Mi 11 Lite 5G  5

Wygląd

Xiaomi Mi 11 Lite 5G to świetnie prezentujący się smartfon o niezwykle smukłej konstrukcji i nietuzinkowej wersji kolorystycznej Citrus Yellow. To wszystko sprawia, że posiadając ten model można poczuć się wyjątkowo i to bez konieczności inwestowania kilku tysięcy złotych. Wszak Mi 11 Lite 5G z polskiej dystrybucji kosztuje 1799 złotych.

Nie zawaham się zaryzykować stwierdzeniem, że za te pieniądze nie znajdziecie drugiego, tak dobrze wyglądającego smartfona. Do wykonania obudowy wykorzystano szkło Gorilla Glass 6 na froncie i nieznanego pochodzenia na tylnym panelu. Jest ono jednak bardzo przyjemne w dotyku i do tego jeszcze zmatowione, dzięki czemu chroni przed smugami i brudem, a jednocześnie zapewnia piękny połysk i bardzo ładnie odbija światło.

Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Smukła konstrukcja o grubości 6,81 mm i waga zaledwie 159 gramów są nieco sprzeczne ze sporych rozmiarów wyświetlaczem, który oferuje ten model, co przekłada się na zdumiewająco cienkie i lekkie urządzenie, które w rezultacie genialnie leży w dłoni.

Wysepka aparatu jest stylizowana na układ z oryginalnego Mi 11, ściślej wiążąc go z rodziną produktów. Wygląda dość nietypowo i może budzić pewne kontrowersje, aczkolwiek w połączeniu z tym żółtym kolorem dobrze współgra i sprawia, ze tył jest naprawdę ładny.

Mi 11 Lite 5G  8

Dopasowana kolorystycznie zaokrąglona metalowa ramka biegnąca po krawędzi telefonu zawiera między innymi przycisk zasilania, który pełni również funkcję czytnika linii papilarnych (jest szybki i bezbłędny). Nad nim umieszczono belkę regulacji głośności. W dolnej części gości głośnik multimedialny, tacka na SIM, port USB typu C i mikrofon, a na górnej mikrofon wtórny i port podczerwieni do sterowania urządzeniami. Ten ostatni element to już niemal znak rozpoznawczy Xiaomi, gdyż producenci odeszli od tego już dawno.

Mi 11 Lite 5G  6

Ekran

Xiaomi Mi 11 Lite 5G wyposażony został w 6,55-calowy wyświetlacz o rozdzielczości FHD+ (1080 x 2400 pikseli), częstotliwości odświeżania 90 Hz i proporcjach 20:9.

I choć techniczne smartfon ten ma gorsze parametry, niż choćby Xiaomi Mi 10T Lite (6,67 cala i 120 Hz), nie wspominając o Poco X3 NFC, to jednak Mi 11 Lite 5G ma jedną i to znaczącą przewagę – panel AMOLED.

Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Warto wiedzieć, że AMOLED wyświetla głęboką czerń, co naprawdę sprawdza się dzięki Always on Display i subtelnym animacjom podświetlania krawędzi.

Co jeszcze bardziej istotne, nie jest to panel byle jaki, gdyż z obsługą 10-bitowej głębi kolorów, który jest w stanie wyświetlić 1,07 miliarda kolorów. A to oznacza 64 razy więcej niż jego poprzednik. Do tego jeszcze jest zgodny z HDR10+, a to oznacza przepięknie wyglądające materiały wideo.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G po wyjęciu z pudełka, wyświetla zawartość z częstotliwością 60 Hz. Dlatego też warto szybko zajrzeć do ustawień wyświetlacza, aby umożliwić płynniejszą częstotliwość odświeżania 90 Hz, która jest zauważalna gołym okiem. Oczywiście wszystko kosztem zużycia energii, ale wydaje się to całkowicie warte zachodu – szybkie i responsywne wrażenia z użytkowania są nieocenione.

Mi 11 Lite 5G  9

Maksymalna jasność na poziomie 800 nitów (w trybie automatycznym) z pewnością nie jest szczytem możliwości ekranów typu OLED, aczkolwiek już typowa jasność o wartości „tylko” 500 nitów zapewnia wystarczający komfort użytkowania i sprawdza się w każdych warunkach oświetleniowych. Nie można zatem narzekać.

Mając na uwadze fakt, że Xiaomi Mi 11 Lite 5G oferuje płaski ekran o sporej przekątnej, warto czasem skorzystać z trybu obsługi jedną ręką, aby bezpiecznie wysunąć belkę powiadomień lub po prostu dostać się do górnej części ekranu.

Mi 11 Lite 5G  11

Podzespoły i wydajność

Xiaomi Mi 11 Lite 5G jest wyposażony w układ SoC Snapdragon 780G 5G, który jest następcą Snapdragona 765G. Podobnie jak Snapdragon 888, jest wytwarzany w 5 nm. Spectra 570 ISP (procesor sygnału obrazu) jest zintegrowany z Snapdragon 780G i pozwala przetwarzać obrazy z trzech sensorów jednocześnie. Litera „G” oznacza, że ​​SoC obsługuje Elite Gaming Features firmy Qualcomm. Adreno 642 to natomiast układ graficzny w tym SoC.

Mi 11 Lite 5G  10

Podobnie jak Snapdragon 765G, Snapdragon 780G ma 8 rdzeni, ale w innej konfiguracji. Posiada jeden rdzeń Cortex-A78 o taktowaniu 2,4 GHz, trzy rdzenie Cortex-A78 o taktowaniu 2,2 GHz oraz cztery rdzenie Cortex-A55 o taktowaniu 1,9 GHz.

W testach syntetycznych Xiaomi MI 11 Lite 5G wypada lepiej niż, dobrze i tym samym jest jednym z najwydajniejszych urządzeń klasy średniej w tym przedziale cenowym. Telefon bez najmniejszego trudu radzi sobie z wielozadaniowością na podzielonym ekranie i wymagające gry, takie jak Call of Duty: Mobile, działają z grafiką ustawioną na bardzo wysoką, liczbą klatek na sekundę ustawioną na wysoką i włączonymi cieniami w czasie rzeczywistym, a jednocześnie oferuje przyjemnie płynną rozgrywkę.

Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G

W codziennym użytkowaniu Mi 11 Lite 5G jest bardzo płynny również dzięki 8 GB pamięci RAM typu LPDDR4X i ekranowi 90 Hz rzecz jasna. Aplikacje uruchamiają się natomiast bardzo szybko, ponieważ posiada szybką pamięć UFS 2.2 o pojemności 128GB. Pamięć w razie potrzeby morza natomiast rozszerzyć o dodatkowe 512GB, przy wykorzystaniu hybrydowego slotu obecnego na dwustronnej tacce SIM.

Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Smartfon pracuje pod kontrolą systemu Android 11 z niestandardowym interfejsem użytkownika MIUI 12.5. To interfejs, który można kochać, albo nienawidzić. Z jeden strony to raj dla wszystkich ceniących sobie możliwość dostosowania i posiadania pełnej kontroli nad smartfonem, a z drugiej piekło, dla osób, które po prostu chcą, aby wszystko działało zgodnie z oczekiwaniami, zaraz po wyjęciu z pudełka.

Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Oprogramowanie pozwala między innymi wybrać, czy masz szufladę aplikacji, czy nie, zamienić motyw i pakiety ikon, edytować kolejność i wygląd ponad 25 szybkich ustawień lub zagłębić się w menu ustawień, aby uzyskać pełną kontrolę. Do tego dochodzi tryb gracza (Game Turbo) zapewniający lepsze wrażenia w grach, druga przestrzeń daje miejsce do ukrycia aplikacji i danych przed wzrokiem ciekawskich, czy też pływające menu skrótów.

Mi 11 Lite 5G  15

Możliwości fotograficzne

Xiaomi Mi 11 Lite 5G ma potrójną konfigurację aparatu z tyłu z aparatem głównym 64MP, ultraszerokokątnym obiektywem 8MP o polu widzenia 119°, a także 5MP do zdjęć makro.

Smukła konstrukcja spowodowała, że w Mi 11 Lite 5G zabrakło systemu OIS (optycznej stabilizacji obrazu).

Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Na szczęście EIS (elektroniczna stabilizacja obrazu) w połączeniu z dużym czujnikiem 1/1,97 cala 64 MP, który ma przysłonę f/1,79 i 6-elementowy system obiektywów, wraz z technologią łącznia czterech pikseli w jeden (finalne zdjęcia mają 16MP) jest wystarczający do codziennego fotografowania i nie buzi zastrzeżeń.

Asystent AI Xiaomi dobrze radzi sobie z doborem odpowiedniego profilu sceny, a balans kolorów – choć po mocniejszej stronie naturalnego – rzadko się myli. Warto mieć na uwadze, że oprogramowanie dość mocno przetwarza obraz w celu zaoferowania, jak najlepszego efektu. Zresztą zobaczcie sami.

Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Niestety ultraszerokokątny obiektyw nie spełnia tego samego standardu, co aparat główny. Nie ma znaczenia, czy mowa jest o szczegółowości, czy o balansie kolorów. Zdjęcia wykonane tym dodatkowym czujnikiem wydają się być mętne i wyraźnie pozbawione szczegółów, z szumami na krawędziach. Na całe szczęście nie jest tak zawsze i czasem można uzyskać naprawdę cieszące oko ujęcia z szerokim polem widzenia.

Smartfon oferuje dwukrotne zbliżenie, aczkolwiek mieć na uwadze trzeba, że nie jest to optyczny zoom, a cyfrowy. Wycięcie z głównego aparatu wygląda całkiem sensownie, dzięki dużej liczbie pikseli, jakie ma do dyspozycji aparat główny.

Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Dedykowany tryb nocny spełnia swoje zadanie i rozjaśnia scenę, a do tego działa także z obiektywem ultraszerokokątnym i przy zbliżeniu cyfrowym. Pamiętać jednak trzeba, że spada ilość rejestrowanych szczegółów, aczkolwiek nadal jest na akceptowalnym poziomie. Myślę zatem, że warto z niego korzystać, kiedy do obiektywu zaczyna wpadać mniejsza ilość światła.

Smartfon oferuje nagrywanie wideo w 4K przy 30 klatkach na sekundę lub 1080p przy 120 klatkach na sekundę. Materiał 4K wygląda ładnie i jest stabilny.

Jeśli chodzi natomiast o kamerę do Selfie (20 MP, f/2.2, 27mm, 1/3.4″, 0.8µm) to jest ona poprawa i w zasadzie spełnia swoje zadanie. Fotografie są odpowiedniej jakości, a tryb portretowy dobrze odcina tło.

Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Bateria, audio i łączność

Jak na smukły smartfon, akumulator o pojemności 4250 mAh, wraz z szybkim ładowaniem 33W, robi wrażenie. Podczas codziennego użytkowania wytrzymuje cały dzień z dala od gniazdka sieciowego, co jest dobrym wynikiem.

Oprogramowanie oferuje dwa tryby oszczędzania energii, a także narzędzia do monitorowania zużycia energii, które sugerują sposoby przedłużenia użytkowania poprzez zamykanie zbędnych procesów pracujących w tle lub obniżenie częstotliwości odświeżania ekranu.

Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Ładowanie o mocy 33W umożliwia naładowanie akumulatora w Mi 11 Lite 5G do 57% w ciągu 30 minut, co sprawia, że większość użytkowników przejdzie bezproblemowo przez cały dzień pracy, a pełne naładowanie można osiągnąć w 75 minut.

Na wyposażeniu goszczą dwa głośniki – jeden nad ekranem, a drugi na dolnej ramce. Ku memu zaskoczeniu, jakość emitowanego dźwięku, jest zdecydowanie lepsza, niż tylko dobra. Głośnik wspomagający jest tylko nieznacznie cichszy od podstawowego, co jest sporym atutem. Sama donośność jest na wysokim poziomie, a barwa przyjemna dla ucha – słyszalne są bardzo dobrze niskie tony, aczkolwiek smartfon nadaje się także do głośnego słuchania utworów instrumentalnych.

Mi 11 Lite 5G  4

Zaplecze komunikacyjne jest nowoczesne i kompletne. Obejmuje: modem 5G, Bluetooth 5.2 (z kodekami A2DP, aptX, LE), dwuzakresowy GPS (z A-GPS, GLONASS, Beidou i Galleo), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6c, a także port USB typu C w standardzie 2.0. NFC jest również obecne.

Podsumowanie

Xiaomi Mi 11 Lite 5G jest bez dwóch zdań smartfonem niezwykle smukłym i stylowym, a jego tylny panel z pewnością aspiruje do miana premium. To jest jeden z tych smartfonów, którego możesz kupić za sam wygląd.

Nie tylko jednak wygląd jest mocnym atutem Xiaomi Mi 11 Lite 5G, gdyż model ten ma także odpowiednio wydajne podzespoły, gwarantujące należytą kulturę pracy, nawet pod większym obciążeniem. Docenić trzeba również wysokiej klasy wyświetlacz OLED, bardzo dobre głośniki stereo, a także kompletne zaplecze komunikacyjne.

Mi 11 Lite 5G  12

Pod względem możliwości fotograficznych główny czujnik 64 MP Xiaomi Mi 11 Lite 5G jest całkiem dobry, ale jego ultraszerokokątny obiektyw już niekoniecznie. Zdecydowanie brakuje mu szczegółowości, równowagi i harmonii z głównym obiektywem. Tryb makro natomiast można uznać w tym modelu za naprawdę dobry.

Pomimo pewnych kompromisów, Xiaomi Mi 11 Lite 5G jest smartfonem wartym polecenia i z pewnością nowi posiadacze nie powinni narzekać. Ciekawą alternatywą dla tego modelu jest realme GT Master Edition. Warto też zajrzeć do naszego porównania, gdzie skonfrontowaliśmy najważniejsze aspekty obu urządzeń.

Kolejnym poważnym konkurentem dla Xiaomi Mi 11 Lite 5G jest OnePlus Nord 2 5G oraz nieco droższy OPPO Reno6 5G

Plusy:

+ nowoczesny wygląd
+ świetny ekran LED o odświeżaniu 90Hz
+ wysoka wydajność
+ donośne stereofoniczne głośniki
+ kompletne zaplecze komunikacyjne
+ dobry aparat główny za dnia

Minusy:

ultraszerokokątny obiektyw poniżej oczekiwań
brak wodoodporności
brak złącza mini-jack 3,5mm

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Smartfon otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Tomasz BielskiTomek związany jest z serwisem instalki.pl od ponad dekady. Zajmuje się redagowaniem treści, okazjonalną publicystyką oraz dba o aktualizacje w dziale download.