Test Xiaomi Mi 8 Lite – dobry smartfon klasy średniej

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Test Xiaomi Mi 8 Lite – dobry smartfon klasy średniej
Chiński producent kolejny raz uderza w średnią półkę cenową, a jednocześnie wprowadza jeszcze większe zamieszanie w swoim portfolio. Za podstawowy wariant Mi 8 Lite w momencie rynkowej premiery z 4 GB RAM i 64 GB pamięci zapłacimy w Polsce 1299 zł, to podobna wartość co w przypadku Mi A2 i Redmi Note 6 Pro.

Mi 8 Lite różni się od wspomnianych modeli przede wszystkim wyglądem. Mamy tutaj konstrukcję aspirującą do segmentu premium. Metalowa ramka posiada błyszczące wykończenie, a tył pokryto szkłem.

Mi 8 Lite Specyfikacja
Procesor i grafika Snapdragon 660 (14 nm)
GPU: Adreno 512
Pamięć RAM 4 GB
Pamięć masowa 64 GB
Możliwość rozbudowy pamięci Tak
Wyświetlacz 6.26′”, IPS LCD
Rozdzielczość 1080 x 2280 pikseli (19:9)
Czujniki i dodatki Akcelerometr, Czujnik światła, Czujnik zbliżeniowy,
Czytnik linii papilarnych, Kompas cyfrowy, Żyroskop
Akumulator 3350 mAh
Aparat fotograficzny 12 MP, f/1.9, 1/2.55″, 1.4µm + 5 MP, f/2.0, 1/5″, 1.12µm – tył
24 MP, 1/2.8″, 0.9µm – przód
System operacyjny Android 8.1 z nakładką MIUI 10
Transmisja danych GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE
Łączność i lokalizacja Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth 5.0 A2DP, LE
GPS z A-GPS, GLONASS, BDS
Złącza USB-C 
Typ karty SIM nano SIM + nano SIM (hybrydowy Dual SIM)
Wymiary 156,4 x 75,8 x 7,5 mm
Masa 169 g

Zawartość opakowania

Zestaw jest naprawdę bogaty, ale… do takiego przyzwyczaiła nas większość producentów z Chin. Oprócz Xiaomi Mi 8 Lite znajdziemy także silikonowe etui ochronne, instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną, przewód USB typu C, igłę do otwierania tacki SIM, przejściówkę USB typu C do gniazda słuchawkowego 3,5 mm oraz ładowarkę.

Mi 8 Lite 3

Parametry techniczne i bateria

Smartfon wyposażony jest w ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 660. Nie jest to jeden z najwydajniejszych modeli na rynku, aczkolwiek daje sobie radę podczas codziennego użytkowania. Procesor może pracować z taktowaniem 2,2 GHz. Jeśli chodzi o układ graficzny, mamy tu na pokładzie Adreno 512. Smartfon wyposażony jest także w 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB pamięci na nasze dane. Możemy ją rozszerzyć za pomocą karty pamięci micro SD. Producent oferuje także drugą wersję z 6 GB pamięci RAM oraz 128 GB pamięci masowej.

Wewnątrz obudowy producent zainstalował akumulator o pojemności 3350 mAh z możliwością szybkiego ładowania Quick Charge 3.0. W praktyce oznacza to jeden dzień pracy bez konieczności ładowania baterii. Podczas testów, kiedy uruchomiliśmy YouTube przy maksymalnym ustawieniu jasności ekranu bateria “wytrzymała” 5,5 godziny. Nie jest to wybitnie świetny wynik, ponieważ Motorola One działała godzinę dłużej. Smartfon pracuje pod kontrolą Androida w wersji Oreo 8.1 z nakładką MIUI.

Mi 8 Lite 10

Wygląd i pierwsze wrażenia

Zacznijmy od liczb. Model Mi 8 Lite waży 169 g, natomiast jego wymiary to 156,4 x 75,8 x 7,5 mm. Muszę przyznać, że jak na smartfona ze średniej półki Xiaomi Mi 8 Lite zaskakuje jakością wykonania. Smartfon dotarł do mnie używany i nie ukrywam, nie nosiłem go w żadnych pokrowcach, ani też zbytnio nie przywiązywałem uwagi do tego, czy wkładam go do kieszeni np. z kluczami. Jedno jest pewne – jakichkolwiek rys brak.

Tylna część smartfona również pokryta jest szkłem i w tym przypadku także nie znalazłem żadnych zarysowań. Jedynym problemem jest ogromna wręcz podatność na “palcowanie”. Czyszczenie powierzchni smartfona – zarówno przedniej, a szczególnie tylnej to tak naprawdę walka z wiatrakami. Producent dostarcza silikonową obudowę ochronną, jednak osobiście nie lubię nosić smartfona w etui. Jest wtedy większy, cięższy, według mnie mało poręczny.

Mi 8 Lite 4

Na tylnej części znajdziemy podwójny aparat z diodą doświetlającą oraz czytnik linii papilarnych. Umiejscowienie tego elementu to kwestia dyskusyjna. Tak naprawdę jest tyle samo przeciwników co i zwolenników tego rozwiązania. Warto jednak powiedzieć, że jest to miejsce bardzo wygodne jeśli trzymamy smartfona w ręce, ponieważ palec idealnie trafia we wgłębienie czytnika. Gorzej, jeśli Mi 8 Lite jest umiejscowiony np. w uchwycie w aucie. Wtedy odblokowanie za pomocą palca może być nie tylko uciążliwe, lecz także całkowicie niemożliwe.

Do stworzenia szklanych „pleców” telefonu wykorzystano specjalną technologię, dzięki której uzyskano na powierzchni mieniący, gradientowy efekt. Wygląda to bardzo efektownie i szkoda, że w Polsce dostępny jest tylko kolor czarny i niebieski bowiem to właśnie niedostępna wersja Twilight Gold robi największe wrażenie.

Mi 8 Lite 13

Boki smartfona są zaokrąglone, co sprawia, że samo trzymacie Mi 8 Lite w dłoni jest bardzo wygodne. Z prawej strony umieszczono przyciski do regulacji głośności oraz blokady. Z lewej natomiast znajdziemy tackę na kartę nano SIM + nano SIM/microSD. Na dole umieszczono gniazdo do komunikacji i ładowania – jest to port microUSB typu C, a także głośnik i mikrofon.

Ekran

Ekran to tak naprawdę najlepsza część tego smartfona. Wyświetlacz o przekątnej 6,26 cali wyświetla obraz w rozdzielczości 1080 x 2280. Zagęszczenie pikseli wynosi rozsądne 403 ppi. Muszę pochwalić ten model za bardzo dobre kąty widzenia oraz jakość kolorów. Biel to prawdziwa… biel, a nie jak np. w przypadku Motoroli One coś, co tylko ten kolor przypomina. Dobrze wypada także maksymalna jasność, dlatego komfort użytkowania tego smartfona stoi praktycznie cały czas na wysokim poziomie. Niezależnie, czy jesteśmy w parku przy bardzo mocnym nasłonecznieniu czy w zaciemnionym pomieszczeniu.

Mi 8 Lite 11

Niestety Xiaomi nie wystrzegło się problemu znanego z innych swoich modeli, mowa o braku ikon powiadomień w lewym górnym rogu ekranu. O ile w przypadku Mi 8 gdzie notche zajmuje sporą powierzchnię jest to zrozumiałe, to tutaj ikonki spokojnie miałyby swoje miejsce. Niewielką rekompensatą tego problemu jest dioda powiadomień znajdująca się na samej górze wcięcia.

Mi 8 Lite 15

Oprogramowanie

Xiaomi Mi 8 Lite oferowany jest z zainstalowanym Androidem w wersji 8.1 oraz nakładką MIUI 9.6. W moim przypadku podczas testów smartfon dostał aktualizację do MIUI 10. Pierwsze wrażenie (przynajmniej moje) – patrząc na ekran widzę iOS’a. Sama obsługa jest przyjemna, nie miałem żadnych problemów z obsługą oprogramowania. Tak czy inaczej, zwolennikiem nakładek nie jestem. Wolę czysty system, tak jak w przypadku smartfonów Motoroli.

Mało tego, Xiaomi dołącza także aplikacje zewnętrznych firm, które nie do końca mi odpowiadają, ale jak wiadomo, biznes to biznes i jakoś zarabiać trzeba. Fajnym dodatkiem jest funkcja klonowania aplikacji. Przydatna szczególnie komuś, kto używa różnych kont w serwisach społecznościowych. Mało tego, funkcja druga przestrzeń pozwala na podzielenie kwestii biznesowych i prywatnych. Dlatego też uruchamiając jedną z nich możemy mieć dostęp np. do aplikacji firmowych.

Mi 8 lite system

Smartfon wypadł bardzo dobrze w testach praktycznych. Podczas codziennego użytkowania także byłem z niego bardzo zadowolony. Nie zaobserwowałem “lagowania”, wszystko działało płynnie. Oczywiście czasami jakaś aplikacja może się wyłączyć, ale to tylko i wyłącznie przez to, że nie jest dobrze zoptymalizowana. Nie dziwne – ma przecież pracować na wielu różnych smartfonach i wielu odmianach systemu.

Mi 8 Lite Benchmark

Aparat z flagowym sensorem

Omawiany model kierowany jest głównie do młodszych użytkowników więc położono duży nacisk na aparat do selfie. Z przodu zastosowano sensor Sony IMX576 o rozdzielczości 24 MP (1.8μm, ƒ/2.2).

Jakość zdjęć przednim aparatem jest niezła, w warunkach dziennych i z włączonym trybem portretowym telefon poprawnie separuje tło od reszty ujęcia. Co ciekawe, tańszy Redmi Note 6 Pro radzi sobie bardzo podobnie i rejestruje nawet delikatnie jaśniejsze ujęcia z podobnym poziomem detali.

2018-10-30 145442

Mi 8 Lite – tryb portretowy

2018-10-30 145417

Redmi Note 6 Pro – tryb portretowy

Główny, podwójny aparat (matryca 12 MP + 5 MP z czujnikiem Sony IMX363) został wyposażony w przesłonę ƒ/1.9 z wielkością pojedynczego piksela 1.4µm oraz system Dual Pixel Autofocus. Aparat nie jest tak dobry jak w Mi 8, który dorównywał flagowcom topowych producentów. Mimo to, w normalnych warunkach matryca rejestruje naprawdę ładne zdjęcia, pełne detali z dobrym odwzorowaniem kolorów. W scenach nocnych nadal jest średnio ale ciężko oczekiwać więcej od urządzenia z tej półki cenowej.

A co gdy porównamy fotografie z Mi 8 Lite i Redmi Note 6 Pro? Na niektórych ujęciach widać, że “lajt” ma jaśniejszą matrycę więc lepiej radzi sobie przy gorszym świetle. Zdarza się też, że lepiej odwzorowuje kolory. Ogólny poziom zdjęć jest jednak bardzo zbliżony.

2018-10-30 145047

2018-10-30 145018

2018-10-30 145155
2018-10-30 145205

2018-10-30 145311

2018-10-30 145320

2018-10-30 145648

2018-10-30 145634

Więcej zdjęć w oryginalnej rozdzielczości znajdziecie na naszym dysku Google

Podsumowanie i werdykt

Smartfon Xiaomi Mi 8 Lite to naprawdę udany model klasy średniej. Jest przede wszystkim dopracowany pod względem jakości wykonania.

Nie miałem żadnych problemów z jego codziennym użytkowaniem – szczególnym plusem była aktualizacja do nakładki MIUI 10.

Urządzenie nie wystrzegło się niestety braków: nie znajdziemy tutaj złącza słuchawkowego, portu podczerwieni oraz modułu NFC, który w tej cenie powinien być wręcz obowiązkowy. Rozczarowuje też brak szybkiej ładowarki w zestawie. Gdyby chociaż Xiaomi postawiło na ekran Super AMOLED, byłby to element wyróżniający ten model na tle konkurencji.

Mi 8 Lite to po prostu porządny średniak w ładnej obudowie, daleko mu jednak do flagowej “mi ósemki” z topową wydajnością i świetnym aparatem.

Zalety Wady
Solidna konstrukcja Brak gniazda jack 3,5 mm
Bardzo dobry ekran o wysokiej jasności Brak NFC
Wydajny procesor Snapdragon 660  
Przyzwoity głośnik

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.