Testujemy SanDisk Extreme PRO USB 3.1 – pendrive szybki jak SSD

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Testujemy SanDisk Extreme PRO USB 3.1 – pendrive szybki jak SSD

Coraz więcej danych trzymamy w chmurze ale pamięci przenośne wciąż są w użyciu i mają się dobrze. Mało tego, producenci nieustannie udoskonalają dostępne technologie i rozwiązania aby dostarczyć nam jeszcze lepsze i szybsze rozwiązania. Doskonałym przykładem jest pendrive SanDisk Extreme PRO USB 3.1, który szybkością odczytu i zapisu dorównuje dyskom SSD, a do korzystania z niego wystarczy port USB.

Wygląd i konstrukcja

SanDisk Extreme PRO USB 3.1 128GB wygląda jak klasyczny pendrive więc na pierwszy rzut oka nie widać, że mamy do czynienia z tak szybką pamięcią. Jego rozmiary są minimalnie większe od większości pamięci przenośnych ale nie przeszkadza to zupełnie w jego transporcie. Nadal jest to poręczny i kompaktowy produkt, który zmieści się w każdej kieszeni. Jego wymiary to: 2,1 cm szerokości, 7,1 cm długości i 1,1 cm grubości. Również waga nie budzi kontrowersji bowiem całość waży zaledwie 17 gramów.

SanDisk Extreme PRO USB 31 5
Obudowę pamięci wykonano z aluminium więc nie należy obawiać się pęknięć czy uszkodzeń. Na górnej części obudowy umieszczono suwak odpowiedzialny za wysuwanie i chowanie złącza USB. Na koniec warto wspomnieć o niewielkim otworze przeznaczonym na wszelkiego rodzaju smycze czy zawieszki.

SanDisk Extreme PRO USB 31 2
Produkt sprawia wrażenie naprawdę solidnego i trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do jakości jego wykonania.

Parametry i szybkość działania

Decydując się na zakup pamięci SanDisk Extreme PRO trzeba mieć na uwadze przede wszystkim wsparcie dla standardu USB w wersji 3.1 (Gen 1). Uzyskanie szybkiego transferu danych możliwe jest tylko z użyciem tego standardu więc jeżeli twój laptop czy komputer nie posiada USB 3.1 to szkoda pieniędzy na zakup tak nowoczesnej pamięci. Pendrive jest oczywiście wstecznie kompatybilny ale wówczas oferuje szybkość ograniczoną przez przepustowość portu.

SanDisk Extreme PRO USB 31 3
Według danych producenta SanDisk Extreme PRO zapewnia prędkości odczytu do 420 MB/s oraz prędkości zapisu do 380 MB/s. W domowych warunkach trudno będzie uzyskać maksymalne prędkości ale i tak jest nieźle.

Aby sprawdzić szybkość odczytu skopiowaliśmy z pamięci przenośnej na dysk komputera foldery ze zdjęciami (774 pliki) o całkowitej wadze 14,7 GB. Prędkość kopiowania utrzymywała się na poziomie około 260 MB/s, a cała operacja trwała 1 minutę. Tak, prawie 15 GB w minutę! Dla porównania warto dodać, że przy „zwykłym” USB 3.0 czas kopiowania to około 8 minut więc różnica jest miażdżąca.

SanDisk Extreme PRO odczyt danych Windows

Prędkość odczytu danych podczas kopiowania

Prędkość zapisu nie jest wcale gorsza, a system Windows podczas takich operacji pokazywał średnio 239 MB/s. Wysokie osiągi potwierdzają benchmarki, w AS SSD udało się wykręcić 347 MB/s dla odczytu i 329 MB/s dla zapisu.

SanDisk Extreme PRO zapis

Prędkość zapisu danych podczas kopiowania

Testy wykazały, że w codziennym użytkowaniu SanDisk Extreme PRO USB 3.1 sprawuje się niezwykle dobrze, a osiągane transfery gwarantują bardzo szybkie przenoszenie danych.

Warto dodać, że wraz z urządzeniem dostarczane jest oprogramowanie SanDisk SecureAccess służące do szyfrowania danych. Po zainstalowaniu aplikacji dane będą chronione hasłem i szyfrowaniem 128-bitowym. Kolejnym dodatkiem jest RescuePRO Deluxe czyli software do odzyskiwania danych z nośników pamięci. W cenie pamięci dostajemy roczną subskrypcję na wspomniane oprogramowanie.

Podsumowanie

SanDisk Extreme PRO USB 3.1 pokazuje jak wygląda przyszłość pamięci przenośnych. Dobra jakość wykonania, niezawodność działania, a przede wszystkim szybki transfer danych to główne zalety testowanego produktu.

{reklama-artykul} Pamięć od SanDisk można polecić każdemu, kto operuje dużą ilością danych i zależy mu na szybkości. Trzeba jednak mieć świadomość, że do uzyskania maksymalnej wydajności niezbędny jest komputer wyposażony w port USB 3.1 (Gen 1), który wciąż nie zawsze jest standardem.

SanDisk Extreme PRO nie należy do najtańszych, w momencie publikacji testu za model o pojemności 128 GB trzeba zapłacić ponad 400 zł (zobacz oferty w sklepach internetowych).

Konkurencyjny Kingston HyperX Savage (128GB) można kupić za około 300 zł (zobacz oferty w sklepach internetowych) jednak jest on fabrycznie wolniejszy gdyż według danych producenta oferuje szybkość odczytu 350 MB/s i zapisu 250 MB/s.

SanDisk Extreme PRO USB 31 6

Zalety Wady
Niezawodna praca Wysoka cena
Świetna jakość wykonania
Wysoka wydajność
Dodatkowe oprogramowanie
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.