Od kilku miesięcy korzystam z systemu TP-Link Deco X20, który rozbudowałem o dodatkowe urządzenia za pomocą Deco P9. Jak router Wi-Fi 6 Mesh AX1800 sprawdza się w codziennym użytku, gdzie do sieci podłączono nawet kilkanaście urządzeń? Sprawdźmy.
Wygląd i zawartość opakowania
Do testów otrzymałem TP-Link Deco X20 (zestaw 2 urządzeń), co oznacza, że w pudełku znalazłem 2 jednostki Deco X20, 1 kabel Ethernet RJ45, 2 zasilacze oraz instrukcję szybkiej instalacji. Otrzymujemy zatem wszystko co niezbędne, aby zacząć proces tworzenia wydajnej sieci Wi-Fi 6.
Najważniejsze cechy TP-Link Deco X20:
- Wymiary 110 × 110 × 114 mm
- Zakresy częstotliwości: 2,4 GHz + 5 GHz
- IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz
- IEEE 802.11ax/n/b/g 2.4 GHz
- Porty Ethernet: 2 porty gigabitowe
- Teoretyczna szybkość: 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz i 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz.
- Czterordzeniowy procesor z taktowaniem 1 GHz
- Anteny: WLAN wewnętrzne
- Technologia OFDMA i MU-MIMO
- Tryb pracy: tryb routera / tryb punktu dostępowego
Łatwa konfiguracja TP-Link Deco X20
Współczesny sprzęt sieciowy coraz częściej przyjazny jest dla zwykłych użytkowników, którzy nie dysponują techniczną wiedzą. Z konfiguracją Deco X20 powinien poradzić sobie każdy, kto potrafi obsługiwać smartfon. Sieć możemy utworzyć za pomocą aplikacji mobilnej TP-Link Deco, która dostępna jest zarówno na Androida, jak i iOS.
Na początek musimy oczywiście podłączyć jeden z routerów do zasilania, a także podłączyć kabel LAN, który dostarczy łączność internetową.
Bezpośrednio w oknie głównym aplikacji możemy przejrzeć urządzenia podłączone do sieci, widać też aktualny poziom transferu danych. Dla każdego z urządzeń możemy przeglądać dane na temat IP, adresu MAC, typ połączenia, itd.
Klikając w szczegóły sieci dowiemy się, czy wszystkie routery mesh są aktywne – dodatkowo można sprawdzić listę urządzeń połączonych z każdym z routerów.
Interfejs aplikacji TP-Link Deco jest naprawdę przyjazny, znajdziemy tutaj ustawienia związane z wbudowanym antywirusem, kontrolę rodzicielską i QoS. Z poziomu smartfona zmienimy ustawienia sieci bezprzewodowej, aktywujemy WPS, przetestujemy prędkość internetu czy wykonamy optymalizację sieci.
Zasięg i wydajność TP-Link Deco X20
Według producenta, Deco X20 (2-pak) jest w stanie pokryć zasięgiem powietrznię 370 m2 i obsłużyć nawet 150 urządzeń. W mojej domowej sieci podłączonych jest od 20 do 30 urządzeń i w takich warunkach TP-Link sprawuje się wyśmienicie. Nie odnotowałem problemów z przełączaniem się pomiędzy routerami (działa to płynnie dzięki technologii mesh), a transfer danych jest zadowalający.
Testy wydajności sieci przeprowadziłem z użyciem łącza światłowodowego 1 Gb/s (pobieranie) / 300 Mb/s (wysyłanie). W salonie, gdzie umieściłem główną jednostkę Deco X20, transfery były wyśmienite. W odległości kilku metrów od routera bez problemu uzyskiwałem blisko 700 Mbps.
Jeden z routerów podłączyłem do komputera stacjonarnego za pomocą złącza LAN. Pomocniczy Deco X20 oddalony jest od głównego o ok. 9.5 metra, a urządzenia oddzielone są ścianą. W takich warunkach pomiar prędkości z użyciem portu LAN wskazał: 272.96 Mb/s (pobieranie) i 308.08 Mb/s (wysyłanie).
Podobny pomiar z użyciem smartfonu Mi 11 Ultra w odległości 1 metra od pomocniczego routera dał następujący wynik:
Jak widać, użycie portu LAN daje sporo korzyści więc jeżeli posiadasz PC lub telewizor z takim złączem, np. w sypialni, warto je wykorzystać.
Co ważne, TP-Link pozwala na łączenie w sieci mesh wielu urządzeń więc bez problemu do Deco X20 podpiąłem trzy routery Deco P9, które miałem okazję testować w ubiegłym roku.
TP-Link Deco X20: wydajna i stabilna sieć mesh
TP-Link Deco X20 to sprzęt, o którym łatwo zapomnieć. Po prostu podłączasz i działa. Dzięki sieci mesh można zbudować wydajną sieć bezprzewodową nawet w dużym domu, tak aby zasięg pokrywał każde pomieszczenie.
Deco X20 muszę zdecydowanie pochwalić za stabilność pracy – przez kilka miesięcy testów nie zauważyłem żadnych problemów z siecią, a w dodatku korzystałem również z Deco P9. W sumie, w mojej sieci domowej pracuje aż 5 routerów.
Na słowa uznania zasługuje też aplikacja mobilna w języku polskim. Producent zadbał nawet o powiadomienia push, więc dowiemy się, gdy nowe urządzenie połączy się z naszą domową siecią.
TP-Link Deco X20 (2-pak) w momencie publikacji testu można kupić za ok. 800 zł i jest to rozsądna cena jak na sprzęt sieciowy o takich możliwościach. Jest nieco taniej niż w przypadku niedawno testowanego HUAWEI WiFi Mesh 3, ale ten oferował nieco lepsze transfery.