Xiaomi Mi Note 3 | Specyfikacja |
---|---|
Procesor i grafika | Snapdragon 660 GPU: Adreno 512 |
Pamięć RAM | 6 GB |
Pamięć masowa | 64 GB |
Możliwość rozbudowy pamięci | brak |
Wyświetlacz | 5,5-calowy wyświetlacz IPS LCD Szkło Corning Gorilla Glass 4 |
Rozdzielczość | 1920 x 1080 (401 ppi) |
Czujniki | Akcelerometr, Zbliżeniowy, Światła, Magnetometr, Żyroskop Czytnik linii papilarnych, Barometr, Efektu Halle-a |
Akumulator | 3500 mAh z szybkim ładowaniem |
Aparat fotograficzny | 12 Mpx, AF, EIS, OIS, f/1.8 12 Mpx, FF, f/2.6 Z przodu: 16 Mpx |
System operacyjny | MIUI 9 (Android 7.1 Nougat) |
Transmisja danych | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
Łączność i lokalizacja | WLAN 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, NFC GPS, A-GPS, GLONASS, BDS |
Złącza | USB typu C |
Typ karty SIM | 2 x Nano SIM |
Wymiary (dł./sz./g.) | 152,60 x 73,95 x 7,60 mm |
Masa | 163 gramów |
Wygląd i pierwsze wrażenia
Kupując Mi Note’a 3 otrzymujemy gustowne pudełko, w którym kryje się nie mniej gustowna zawartość. Oprócz smartfona, znajdziemy w nim także zasilacz, kabel USB, przejściówkę USB Typu C do mini-jack, gumowy case, instrukcję w języku chińskim i igiełkę do wyciągania tacki z kartami.
Jeśli chodzi o sam telefon, kłamstwem byłoby stwierdzić, że Note 3 jest brzydki. Nie dziwię się jednak, że niektórzy mogą czuć się rozczarowani, ponieważ poprzednia generacja telefonu cechowała się znacznie odważniejszym i bardziej oryginalnym wyglądem. W wypadku Note’a 3, wszystko już widzieliśmy wcześniej.
Tak jak wspomniałem na początku, od strony wizualnej Mi Note 3 to niemal kopia Mi6. Tylny i przedni panel jest więc pokryty szkłem, krawędzie to aluminiowa ramka, a kolorystyka, przynajmniej w czarnej wersji, jest całkowicie jednolita. Tak jak w Mi6, tak i tutaj, głęboka czerń pokrywająca 99 procent obudowy (wyjątkiem jest logo i paski antenowe) robi rewelacyjne wrażenie. W sprzedaży są też wariant niebiesko-złoty, który bardziej rzuca się w oczy, ale w mojej opinii nie ma on tyle klasy i elegancji.
Na przednim panelu znajdziemy oczywiście wyświetlacz, a zaraz pod nim ulokowano czytnik linii papilarnych zintegrowany z przyciskiem home i dwa przyciski dotykowe po bokach. Bliżej górnej krawędzi znajduje się głośnik, kamerka i zestaw czujników.
Jedyne fizyczne klawisze umieszczono na prawej krawędzi i jest to standardowo podwójny przycisk do regulacji głośności oraz ten odpowiedzialny za włączanie i wyłączanie urządzenia. Dolna krawędź to głośnik zewnętrzny i złącze USB Typu C. Xiaomi uznało, że złącze 3,5 mm nie będzie nikomu potrzebne i nie zawarło tego elementu na liście wyposażenia.
Ze względu na większą przekątną ekranu, Mi Note 3 jest oczywiście większy od Mi6, ale jednocześnie nie jest aż tak duży jak poprzednik. 153 milimetry długości, 74 milimetry szerokości i 7,6 milimetra grubości to rozsądna wielkość, która nie powinna być dla nikogo problematyczna.
Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że jakość wykonania modelu stoi na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie elementy obudowy są na swoim miejscu, nie wydają żadnych odgłosów i nie ruszają się, jeśli nie jest to ich rola. Wielka pochwała należy się Xiaomi za dobranie kolorystyki w taki sposób, że tłuste ślady po palcach są ledwo widoczne.
Wyświetlacz
Wyświetlacz Mi Note’a 3 jest świetny, naprawdę, to jeden z lepszych ekranów, z jakimi miałem do czynienia. Charakterystyka i nasycenie barw są bardzo dobre, szczegółowość w pełni wystarczajaca, a jasność podświetlenia bardzo elastyczna.
Sceptycy znów mają jednak pole do narzekania. Przekątna ekranu jest mniejsza niż u poprzednika (5,5 cala), co w serii Note może być uznawane za wadę, a panel jest wykonany w technologii IPS, a nie AMOLED, jak w Note 2. Wiąże się to przede wszystkim z nieco mniejszym kontrastem i wyższym zużyciem energii.
Wydajność
Xiaomi podeszło do kwestii wydajności bardzo odważnie. We flagowym smartfonie, od którego wszyscy oczekują co najmniej bardzo dobrych osiągów, zamontowało chipset domyślnie przeznaczony dla sprzętów średniej rangi. Mowa o układzie Qualcomm Snapdragon 660 (4×2.2 GHz Kryo 260 & 4×1.8 GHz Kryo 260) z układem graficznym Adreno 512, w tym wypadku wspieranym przez 6 GB pamięci RAM.
660 to oczywiście bardzo dobry układ, jeden z lepszych, jakie można obecnie dostać, ale pod względem efektywności, nie ma nawet podejścia do mocarnego Snapdragona 835, którego spotkamy w najlepszych flagowcach, a także modelu Mi6. Różnicę w możliwościach doskonale obrazują wyniki benchmarków, które jednoznacznie pozycjonują model Mi Note 3 gdzieś w górnych partiach średniej półki.
Jak podzespoły smartfona sprawują się w praktyce? Na urządzeniu sprawdziłem trzy dosyć wymagające gry: Tekken, EA SPORTS UFC oraz Asphalt Xtreme. Wszystkie działały bez żadnego problemu, a rozgrywka była płynna. Podczas kilku dni testów nie zauważyłem również, aby smartfon miał jakiekolwiek problemy z obsługą aplikacji i systemu, nawet kiedy przełączałem się pomiędzy jednocześnie uruchomionymi programami.
Pamięć magazynowa ma pojemność 64 GB i, co istotne, nie można jej rozszerzyć o kartę pamięci.
Oprogramowanie
Na pokładzie Xiaomi Mi Note 3 pracuje Android w wersji 7.1.1, przykryty nakładką MIUI w wersji 9.2. Ekosystem stworzony przez Chińczyków nie bez powodu ma wielu zwolenników, a nawet fankluby na całym świecie. To interfejs o urzekającym wyglądzie, świetnej funkcjonalności i ogromie praktycznych rozwiązań.
Fabrycznie, w chińskiej wersji nie ma zainstalowanego Sklepu Play, ani żadnych aplikacji Google. Mamy za to autorski sklep z aplikacjami Xiaomi i cały zestaw preinstalowanych programów, od skanera dokumentów, przez aplikację do nagrywania ekranu, po zaawansowanego asystenta do optymalizacji wydajności i zużycia baterii. Fabrycznie dostajemy więc prawie wszystko, co może nam się przydać podczas eksploatacji urządzenia. Pobranie pakietu Google poprzez jedną ze stron internetowych z aplikacjami na Androida nie jest żadnym problemem i zajmuje dosłownie kilka minut.
MIUI 9.2 na Xiaomi Mi Note 3 zasługuje na pochwałę jeszcze z jednego względu. Chodzi o niemal nienaganną płynność działania i stabilność codziennej pracy, którą udaje się osiągnąć tylko nielicznym.
Multimedia i łączność
Dwuzakresowe WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, LTE, GPS z A-GPS,GLONASS, BDS to standardowe wyposażenie Mi Note’a 3. Wszystkie powyższe sprawują się bez zarzutu, jednak osoby mieszkające poza dużymi miastami powinny wiedzieć, że smartfon nie obsługuje LTE 800 MHz, co może wpływać na brak zasięgu szybkiego internetu w niektórych miejscach.
Czytnik linii papilarnych, tak jak wcześniej wspominałem, jest wtopiony w przycisk dotykowy znajdujący się pod ekranem. Dzięki dużemu wgłębieniu można go bardzo łatwo namierzyć bez patrzenia się na smartfon. Skaner działa szybko i dokładnie. Co ciekawe, Xiaomi dodało także modną funkcję rozpoznawania twarzy przy pomocy przedniej kamerki, jednak korzystanie z niej wiąże się z dużym ryzykiem. System jest na tyle niedopracowany, że zaakceptuje także dowolne zdjęcie właściciela, a nawet jakąkolwiek inną osobę o podobnych proporcjach twarzy.
Mi Note 3 jest teoretycznie wyposażony w układ głośników stereo, jednak w praktyce, znajdujący się na dolnej krawędzi głośnik główny jest w bardzo niewielkim stopniu wspierany przez ten do rozmów. Efekt nie jest powalający i do iPhone’a czy Sony jeszcze wiele brakuje.
Bateria
Wbudowany akumulator to kolejny element specyfikacji modelu Mi Note 3, który jest krytykowany przez społeczność fanów Xiaomi. Przypomnijmy, że poprzednik posiadał pod obudową baterię o pojemności 4070 mAh i naturalnym ruchem byłby delikatny upgrade. Tu musimy zadowolić się jednak 3500 mAh, co w praktyce okazuje się wcale nie być tak złym rozwiązaniem.
Bateria smartfona nie rozładowuje się przesadnie szybko, choć do rekordowych długostystansowców też z pewnością nie należy. To, jaki czas pracy na jednym ładowaniu uda nam się uzyskać, jest w dużej mierze efektem tego, w jaki sposób korzystamy dobrodziejstw urządzenia. Użytkując Note’a 3 w sposób umiarkowany, bez problemu można obejść się bez ładowania przez ponad jeden dzień. SoT w moich pomiarach wahał się od 3 godzin do aż około 7 godzin.
Aparat
Od strony technicznej, aparat Mi Note 3 to to samo co ten w Mi6. Mamy tu więc podwójny, 12-megapikselowy moduł, składający się z pojedynczych aparatów o optyce f/1.8 oraz f/2.6. Pierwszy został wyposażony w optyczną, czteroosiową stabilizację obrazu, a cały układ może pochwalić się detekcją fazy i podwójnym zoomem optycznym. W trudnych warunkach oświetleniowych może przydać się dwutonowa dioda doświetlająca LED.
Xiaomi nie jest firmą, która specjalizuje się w mobilnej fotografii, więc nie ma co spodziewać się, że jej smartfony będą rządzić w tej dziedzinie. Mimo to, jestem pełen podziwu, jak dobrze Chińczycy poradzili sobie z aparatem w Mi Note 3. To niezaprzeczalnie jeden z najlepszych aparatów na rynku, a na pewno najlepszy wśród smartfonów z logiem Mi na obudowie.
Smartfon jest w stanie bez problemu zastąpić aparat kompaktowy na wakacjach, wykonując w mgnieniu oka szczegółowe, ładnie wyglądające fotografie. Rozpiętość tonalna jest bardzo szeroka, a tryb automatyczny z odpowiednim wyczuciem dobiera wartość ekspozycji. Co ciekawe, całkiem nieźle radzi sobie również w warunkach nocnych, nie rejestrując dużej ilości szumów i zachowując akceptowalną szczegółowość.
Filmy mogą być nagrywane w rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę, a także w Full HD przy 60 klatkach na sekundę. Niestety, wideo nie jest mocną stroną Mi Note’a 3 i w każdym ustawieniu można mieć do materiałów pewne zastrzeżenia. Chodzi głównie o płynność, ponieważ działanie autofokusa i szczegółowość stoją na dobrym poziomie.
Przedni aparat również spisuje się świetnie, 16-megapikselowa matryca rejestruje duża ilość szczegółów, a wyraźne selfie można zrobić nawet po zmroku.
Podsumowanie i werdykt
Mi Note 3 to porządny, udany smartfon, który ma sporo zalet i bez wątpliwości jest wart swojej ceny. Jego największy problem to jednak wewnętrzna konkurencja Xiaomi, która sprawia, że zakup nieco większej i słabszej wersji Mi6, jak by nie patrzeć, wydaje się bezsensowny. Skąd taki wniosek? Już tłumaczę.
Note 3 został wyceniony w podstawowej wersji na dokładnie tyle samo co model Mi6, czyli 2499 juanów. W efekcie, jego cena w euro, dolarach, czy złotówkach jest mniej więcej taka sama, a ze względu na późniejszą datę premiery, często nawet nieco wyższa. Co dostajemy w zamian? Niewiele większy ekran i widocznie słabszy procesor…
To zrozumiałe, że dla niektórych użytkowników 5,15 cala w Mi6 może nie wystarczyć, ale czy są oni w stanie poświęcić jedną trzecią wydajności dla stosunkowo niewiele większej powierzchni roboczej? Poza tym, w grze jest także model Mix 2, który ma już znacznie większy wyświetlacz (prawie 6 cali), nowocześniejszy wygląd i Snapdragona 835.
Jeżeli szukacie Mi Note 3 w dobrej cenie, koniecznie sprawdźcie ofertę sklepu GearBest, który dostarczył urządzenie do testów.
Zalety | Wady |
---|---|
Wzorowa jakość wykonania | Brak wejścia słuchawkowego |
Bardzo dobry wyświetlacz | Żenujące rozpoznawanie twarzy |
Ładna, szybka i przejrzysta nakładka | Brak wejścia na karty pamięci |
Wydajność wystarczająca na co dzień | Brak argumentów w starciu z Mi6 |
Najlepszy aparat, jaki miało kiedykolwiek Xiaomi |