Zalman ZM-GM4 – test laserowej myszy dla graczy

R.PredkoSkomentuj
Zalman ZM-GM4 – test laserowej myszy dla graczy

Parametry techniczne

Liczba przycisków 8
Liczba programowalnych przycisków 8
Sensor Laserowy
Rozdzielczość 200 – 8200 DPI
Żywotność 5 milionów kliknięć
Wbudowana pamięć Brak
Częstotliwość próbkowania 125/250/333/500/1000 Hz
Złącza USB 2.0
Długość przewodu 180 cm
Komunikacja Przewodowa
Obsługiwane systemy operacyjne Win. XP, Win. Vista, Win. 7, Win. 8
Podświetlenie Tak
Waga Modyfikowalna (ciężarki 6×3,5g)
Regulacja gabarytów Tak
Szybkość reakcji 1 ms

Pierwszy kontakt

Skoro poznaliśmy parametry techniczne, czas wypakować urządzenie i przyjrzeć się bliżej zawartości pudełka w którym zamknięto mysz Zalman ZM-GM 4. Oprócz samego urządzenia znajdziemy tu nośnik CD ze sterownikami oraz okrągłe metalowe pudełeczko, w którym skrytych zostało 6 ciężarków, służących do manipulacji wagą myszy.

ZM-GM 4 łączy się z komputerem za pomocą 180 centymetrowego kabla USB, pokrytego czarno niebieskim oplotem. Dzięki wykonanej z włókna powłoce, niwelowane jest ryzyko uszkodzenia przewodu, zaś jego długość to gwarancja dosięgnięcia do gniazda, nawet stojącej na ziemi jednostki głównej.

Mysz Zalman ZM-GM 4 wyposażona została w 8 przycisków, które dzięki dołączonej aplikacji sterującej, możemy dowolnie programować. Oprócz klasycznych – lewego i prawego oraz rolki, znajdziemy tu również dwa buttony wkomponowane w lewy bok obudowy. Ich obsługa odbywa się za pomocą kciuka. Standardowo służą one do wędrowania pomiędzy stronami otwieranymi w przeglądarce internetowej.

Zalman-1

Poniżej nich zamontowano kolejny bardzo nietypowy przełącznik, działający na zasadzie sprężynującego cyngla. Również obsługiwany kciukiem, po przesunięciu go do siebie, powraca on do pierwotnej pozycji. Na dzień dobry jego funkcja to włączanie przeglądarki internetowej, jednak jak podpowiada mi intuicja, w przypadku FPS’ów będzie to idealny wręcz „przeładowywacz” broni.

Kolejne dwa przyciski również stanowią ciekawą innowację. Wykonane są bowiem z metalu. Pierwszy z nich wkomponowany został w brzeg LMB a jego dedykowana funkcja to symulacja podwójnego kliknięcia co w praktyce z pewnością będzie pomocne w trakcie rozgrywki, kiedy to np. po jednym kliknięciu oddamy dwa strzały lub zadamy dwa uderzenia bronią białą.

Przycisk ten, sprawdza się także w przypadku czynności użytkowych, pozwala bowiem na szybkie uruchomienie dowolnej aplikacji, poprzez zamieszczony na pulpicie skrót.

Zalman-2

Drugi z metalowych buttonów, pozwala zaś określić poziom DPI ustawiając go w pozycje jednego z czterech standardowo dostępnych zakresów. Przycisk ten umiejscowiony został tuż nad rolką. Sprawiając wrażenie elementu konstrukcji idealnie wręcz zlewa się z cybernetyczną obudową.

Skoro mowa o konstrukcji to warto poświecić temu tematowi nieco więcej uwagi. W przypadku ZM-GM 4 jest to bowiem sprawa niezwykle istotna.

Konstrukcja

Zacznijmy więc od tego, że testowana tu mysz wykonana została na zasadzie plastikowych paneli, zamocowanych na metalowym szkielecie. Oprócz dwóch omówionych powyżej przycisków, żelazne elementy stanowią tu zauważalną część całej aranżacji.

Zalman-3

Widzimy je bowiem na całej długości myszy, począwszy od wylotu kabla a skończywszy na tylnej części urządzenia. Oprócz tego na powierzchni obudowy zauważymy też cztery śruby. Okazuje się że nie tylko pełnią one funkcje estetyczne, ale też użytkowe. Za pomocą trzech z nich, możemy bowiem manipulować gabarytami naszego gryzonia, dopasowując poziom rozstawienia poszczególnych paneli do wielkości naszej dłoni.

Czwarta ze wspomnianych śrub otwiera natomiast, umiejscowiony w centralnym punkcie obudowy schowek na ciężarki. Za ich pomocą możemy dostosować wagę ZM-GM 4 do osobistych preferencji. Schowek ten to okrągła kopuła o przezroczystym wieczku, której oprawa zgodnie z koncepcją konstrukcji, wykonana została z żelaza.

Chcąc jednak móc odkręcić każdą ze śrub i tym samym rozpocząć proces werbalnej personalizacji urządzenia, koniecznym będzie odpowiednie narzędzie. W tym przypadku mowa o małym imbusie.

Zalman-4

Projektanci przygotowali w związku z powyższym małą niespodziankę. Otóż w tylnej części obudowy ukryty został ten właśnie przyrząd. Mocowanie za pośrednictwem gwintu sprawia, że w każdej chwili możemy go (jakkolwiek by to nie zabrzmiało) sobie wykręcić i po użyciu „wkręcić na miejsce”.

Ogólnie rzecz biorąc, pod względem wizualnym, Zalman ZM-GM 4 to prawdziwy majstersztyk. Kompozycja futurystycznego urządzenia, przypominającego robota potrafi wywrzeć niemałe wrażenie. Co więcej dzięki możliwości dostosowania gabarytów sprawia, że idealnie wręcz spoczywać będzie w dłoni każdego użytkownika.

No dobra, zakończyliśmy oględziny, pora zatem rozpocząć kolejny etap testów.


Użytkowanie

Chcąc rozpocząć pracę lub zabawę przy użyciu myszy Zalman ZM-GM 4, wystarczy podpiąć ją do gniazda USB naszego komputera i już po chwili uzyskujemy dostęp do podstawowych funkcji, standardowo przypisanych klawiszom. W przypadku gdy chcemy jednak nadać każdemu z nich inną użyteczność, koniecznym będzie, skorzystać z dołączonego oprogramowania.

Pomimo obecności nośnika z softem, producenci umożliwili też pobranie aplikacji z oficjalnej strony produktu, co w przypadku rozmaitych zdarzeń losowych, którym lubią ulegać płyty CD ze sterownikami, lub też napędy, jest zabiegiem bardzo praktycznym.

Oprócz programowania przycisków i zapisywania ich do trzech niezależnych profili, sterownik pozwala również na określenie zakresów rozdzielczości DPI, prędkości przewijania rolką czy też szybkości podwójnych kliknięć oraz poruszania się kursora. Czegóż więc chcieć więcej?

zalman5
Po podłączeniu myszy, okazuje się, że w lewym przycisku umiejscowiony został podświetlany wskaźnik, którego zadaniem jest informować o aktualnym zakresie DPI, podzielonym na cztery poziomy.

Intensywny kolor niebieski, rozświetlający cyferki, nie jest tu jednak jedynym źródłem światła. Dopełnienie tego typu efektów stanowi bowiem, osadzona przed rolką dioda (również niebieska), zapalająca się przy każdorazowym poruszeniu myszką. Warto dodać, że oba te świecące elementy współgrają wizualnie z kolorystyką oplotu kabla.

W trakcie użytkowania zauważyłem jeszcze jeden szczegół. Chodzi mi tu mianowicie o profil obudowy, który wykonany został z lekkim nachyleniem ku prawej stronie, co zapewnia naprawdę dużą wygodę w trakcie użytkowania. Niestety fakt ten jak zresztą i rozmieszczenie przycisków bocznych, sprawia, że mysz Zalman ZM-GM 4 nie jest stworzona z myślą o użytkownikach leworęcznych.

Zalman-5
Jako praworęczny, kwalifikuję się jednak do docelowej grupy użytkowników, dzięki czemu mogłem bez problemu przetestować mysz na rozmaitych grach komputerowych.

W kwestii użytkowej, nie znalazłem żadnych, podkreślam żadnych wad czy też niedoskonałości. Zalman ZM-GM 4 sprawdza się zarówno w przypadku gier strategicznych jak i dynamicznych gier akcji. Możliwość zaprogramowania przycisków pozwala na sporą swobodę w trakcie rozgrywki. Gdy trzeba możemy reagować błyskawicznie, gdy trzeba – powoli lecz z precyzją.

Przez miniony tydzień, omawiana tu mysz towarzyszyła mi również podczas codziennych prac redakcyjnych. Także w ich trakcie nie uświadczyłem żadnych niemiłych niespodzianek. Choć większość funkcji, oferowanych przez ZM-GM 4 w trakcie zwykłych prac nie była mi do niczego potrzebna, to jednak czas spędzony z tym urządzeniem wspominać będę w sposób pozytywny.

Zalman-6

Podsumowanie

Reasumując więc wszystkie swoje spostrzeżenia stwierdzam, że mysz Zalman ZM-GM 4 to urządzenie, które choć idealnie spisuje się podczas wszystkich czynności, wykonywanych przy użyciu komputera, to skierowane jest głównie do graczy. Świadczy o tym wygląd oraz konstrukcja, która zwykłym użytkownikom może wydać się nieco przekombinowana.

Zdecydowani na zakup mogą być jednak pewni, że gryzoń ten oferuje dużą wygodę w trakcie użytkowania, pozwalając na dostosowanie gabarytów oraz wagi do indywidualnych potrzeb. Spora ilość programowalnych buttonów to jak by nie było również ukłon w kierunku miłośników wirtualnej rozrywki.

Urządzenie nie odstrasza również ceną. Najniższa jaką udało mi się znaleźć w Internetowych ofertach to około 190 zł (porównaj ceny w sklepach internetowych), czyli jak na urządzenie tej klasy nie tak wiele.

Największą zaś bolączkę ZM-GM 4 stanowi fakt, że całkowicie nie nadaje się ona dla osób leworęcznych… pozostałym szczerze polecam.

Zalety Wady
Solidna konstrukcja Tylko dla praworęcznych
Możliwość dostosowania gabarytów i wagi
Programowalne przyciski
Wygoda w trakcie użytkowania
Parametry techniczne
Cena
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt
Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

R.Predko