Zenfone 4 Pro – recenzja najlepszego smartfona Asusa w historii

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Zenfone 4 Pro – recenzja najlepszego smartfona Asusa w historii
Asus, choć zajmuje się produkcją smartfonów już od kilku lat, nigdy nie był firmą zaliczaną do czołówki, a seria Zenfone zawsze stała gdzieś z boku, poza wyścigiem zbrojeń największych graczy. Bynajmniej, nie dzieje się tak ponieważ urządzenia tej marki są złe, czy producent nie ma odpowiedniego zaplecza. Asus po prostu nigdy nie starał się stawać do bezpośredniej walki z flagowcami Samsunga, LG, Sony czy HTC.

Model Zenfone 4 Pro może jednak zupełnie zmienić spojrzenie na dział mobilny tajwańskiej firmy. To bestia, który ma udowodnić, że specjaliści do komputerów też są w stanie zrobić smartfon, który wywołuje opad szczęki.

ZenFone 4 Pro (ZS551KL) Specyfikacja
Procesor i grafika Snapdragon 835, 64-bity, 8 rdzeni
GPU: Qualcomm Adreno 540
Pamięć RAM LPDDR4x 6GB
Pamięć masowa 128 GB
Karta pamięci Obsługuje do 2 TB
Wyświetlacz 5,5-calowy wyświetlacz AMOLED
500 nitów jasność
Ponad 100% gamy kolorów NTSC
Szkło Corning Gorilla na froncie I tyle urządzenia
Rozdzielczość 1920 x 1080 (403 ppi)
Czujniki Czytnik linii papilarnych, akcelerometr, e-kompas,żyroskop, czujnik zbliżenia,
czujnik natężenia oświetlenia, czujnik RGB, czujnik laserowy
Akumulator 3600 mAh z szybkim ładowaniem
Aparat fotograficzny 12Mpix, matryca Sony IMX362 z systemem Dual Pixel / Przesłona f/1.7
Z przodu: 8Mpix, matryca Sony IMX319
System operacyjny Android N z interfejsem ASUS ZenUI 4.0
Transmisja danych FDD-LTE, TD-LTE, WCDMA/HSPA+/DC-HSPA+, GSM/GPRS/EDGE
Łączność i lokalizacja WLAN 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, NFC
GPS, AGPS, GLO, BDS, GAL
Złącza USB typu C, minijack
Typ karty SIM 2 x Nano SIM
Wymiary (dł./sz./g.) 156,9 x 75,6 x 7,6mm
Masa 175 gramów

Wygląd i pierwsze wrażenia

Wszystko zaczyna się od pudełka. Zenfone 4 Pro został zapakowany w bardzo gustowny, rozkładany kartonik, w którym (oprócz samego telefonu) znajdziemy standardowo zasilacz, kabel USB Typu C, słuchawki dokanałowe i instrukcję, ale też gumowy, przezroczysty case, który ochroni urządzenie przed uszkodzeniami.

Jeśli chodzi o wygląd samego smartfona – niby nie jest on w żadnym calu wyjątkowy, a Asus postawił na sprawdzone kształty i rozwiązania stylistyczne. Zenfone 4 Pro ma jednak w sobie coś, co sprawia, że bardzo przyjemnie się na niego patrzy, przynajmniej dopóki nie zostanie ubrudzony tłustymi śladami palców, ale o tym później.

Asus Zenfone 4 Pro 1

Konstrukcja modelu jest bardzo konwencjonalna. Przedni i tylny panel to szkło Gorilla Glass 5, a krawędzie zostały wykonane z aluminium. Tylna ściana jest niemal całkowicie gładka, delikatnie wystaje jedynie moduł aparatu, jednak mowa tutaj maksymalnie o milimetrze ponad powierzchnią. Przód to oczywiście głównie ekran (70,3 proc. powierzchni), nad nim umieszczono głośnik, czujnik oświetlenia i kamerkę, a w dolnej części ramki dotykowy przycisk home z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych oraz dwa dotykowe, podświetlane klawisze po bokach. Przyciski regulacji głośności znajdują się na prawej krawędzi, a zaraz pod nimi ulokowano klawisz power.

Zenfone 4 Pro, między innymi dzięki licznym krągłościom, bardzo dobrze leży w dłoni i jest wygodny w użytkowaniu. Można jedynie narzekać na sporą masę, która niektórym może przeszkadzać. Podziw wzbudza także jakość spasowania wszystkich elementów i solidność całej konstrukcji, do której nie można mieć żadnych uwag. Pod tym względem to pełnoprawny produkt premium.

Asus Zenfone 4 Pro 2

Czy obudowa Zenfona 4 Pro ma jakieś wady? Tak, ale jest ich niewiele, a dokładniej jedna i jest niemal nieodłącznym elementem każdego smartfona wykończonego szkłem. Chodzi oczywiście o dużą podatność na zabrudzenia, których właściwie nie da się uniknąć, jeśli nie używamy etui. Efekt jest taki, że przez zdecydowaną większość czasu telefon jest cały w tłustych śladach i nie wygląda już tak atrakcyjnie, jak zaraz po wyciągnięciu z pudełka.

Wyświetlacz

Przekątna 5,5 cala, proporcje 16:9, rozdzielczość Full HD, matryca AMOLED – to wyświetlacz Zenfona 4 Pro w teorii. Niby nic specjalnego, ale na żywo ekran robi naprawdę świetne wrażenie. Kolory są idealnie nasycone, a kontrast tradycyjnie dla AMOLED-ów jest bardzo wysoki. Ostrość również nie pozostawia wiele do życzenia. Moc podświetlenia ekranu można regulować w szerokim zakresie i nie powinno być problemu z dobraniem odpowiedniego ustawienia, niezależnie od natężenia światła.

Asus Zenfone 4 Pro 7

Asus dobrze wykorzystał potencjał matrycy AMOLED-owej, oferując funkcję Always-on-display, która działa dokładnie tak samo jak w Samsungach, czyli prezentuje godzinę, datę i ikonki powiadomień na wygaszonym ekranie. Funkcja jest bardzo ładna graficznie i ma możliwość personalizacji w szerokim zakresie.

Asus Zenfone 4 Pro ekran

Wydajność

Za generowanie mocy obliczeniowej odpowiada układ Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835, który składa się z ośmiordzeniowego procesora (4×2.45 GHz Kryo & 4×1.9 GHz Kryo) i grafiki Adreno 540. Pamięć RAM ma pojemność 6 GB ,a pamięć magazynowa 128 GB. Nie zabrakło także obsługi kart pamięci micro SD.

Przy takim zapleczu sprzętowym, nie ma możliwości, aby Asus Zenfone miał jakiekolwiek problemy z wydajnością, nawet pod dużym obciążeniem. Smartfon radzi sobie świetnie z każdą grą i aplikacją ze Sklepu Play i każdą czynnością, jaką można wykonywać na smartfonie z Androidem. Co ważne, obudowa urządzenia nie nagrzewa się przy tym nadmiernie.

Olbrzymie możliwości Zenfone’a 4 potwierdzają wyniki w benchmarkach: Antutu, GeekBench i AndroBench.

Asus Zenfone 4 Pro Benchmarki
Zenfone 4 Pro w benchmarkach

Oprogramowanie

Zenfone 4 Pro pracuje pod kontrolą systemu Android 7.1.1 z najnowszą odsłoną nakładki ZenUI 4.0. Interfejs został mocno zmodyfikowany względem poprzednich edycji, co należy zaliczyć do dużych plusów. Poprzednia generacja ZenUI była bowiem bardzo uciążliwa, paradoksalnie, z nadmiaru funkcji. Co gorsza, producent chciał, aby te wszystkie funkcje były pod ręką, co poskutkowało wszechobecnym chaosem i częstą dezorientacją, nawet doświadczonego użytkownika.

Asus pokornie wysłuchał wszystkich opinii i w rezultacie odchudził całe środowisko, nie tylko wizualnie, ale też programowo. System wciąż ma preinstalowany obszerny pakiet dodatkowych programów, a na każdym kroku mamy do wyboru szereg pomysłowych funkcji i możliwości personalizacji, ale wszystko jest teraz bardziej przemyślane i przejrzyste.

Asus Zenfone 4 Pro interfejs

Jedną z najciekawszych funkcji, na którą warto zwrócić uwagę, jest moim zdaniem OptiFlex. To zakładka w ustawieniach, która umożliwia zoptymalizowanie wydajności pod kątem wybranych aplikacji. Oznacza to, że możemy zaznaczyć programy, które chcemy żeby otwierały się szybciej i podczas ich działania procesor będzie działał na wyższych obrotach niż zwykle.

Nie obyło się jednak bez drobnych niedogodności. W systemie możemy napotkać niezrozumiałe tłumaczenia, albo nieprzemyślany dobór słów/czcionki. Najbardziej irytującym błędem tego typu jest ikona z podpisem Wiadomości na ekranie głównym, gdzie „i” znajduje się linijkę niżej niż pozostała część słowa.

Multimedia i łączność

Jak przystało na smartfon z najwyższej półki, Zenone 4 Pro został wyposażony w kompletny pakiet modułów łączności. Jest LTE, dwuzakresowe WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, GPS z A-GPS,GLONASS, BDS i GALILEO. Wszystkie powyższe sprawują się bez zarzutu, na pochwałę zasługuje szczególnie moduł lokalizacyjny, który bardzo szybko łapie sygnał i precyzyjnie ustala położenie.

Czytnik linii papilarnych został wbudowany w przycisk dotykowy znajdujący się pod ekranem. Dzięki wyczuwalnemu wgłębieniu można go bardzo łatwo namierzyć bez patrzenia się na smartfon. Skaner pamięta do pięciu palców, a jego działanie jest szybkie i skuteczne. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy użytkownik ma mokre lub wilgotne dłonie, jednak mało który producent potrafi uporać się z tym problemem.

Asus Zenfone 4 Pro 4

Na bardzo dużą pochwałę zasługują głośniki Zenfone’a 4 Pro, zarówno ten do rozmów, jak i multimedialny. Oba, mimo teoretycznie zwyczajnej konstrukcji, oferują wyjątkowo dobrą jakość dźwięku. Nie da się ukryć, że Asus zadbał o najmniejsze detale.

Bateria

Wbudowany akumulator ma pojemność 3600 mAh. Jest to klasyczne ogniwo litowo-jonowe, które obsługuje szybkie ładowanie. Do zestawu również dołączono zasilacz współpracujący z tą technologią, dzięki czemu naładowanie baterii do połowy zajmuje zaledwie pół godziny.

Jeśli chodzi o wydajność akumulatora, jest ona zaskakująco dobra. Nie grając cały czas w gry i nie nagrywając filmów w 4K naprawdę ciężko jest rozładować Zenfone’a 4 Pro w mniej niż jeden dzień. Z reguły, przy umiarkowanym obciążeniu, smartfon wytrzymuje około półtorej dnia. Przekłada się to średnio na około 6-7 godzin SoT, czyli czasu z włączonym ekranem.

Asus Zenfone 4 Pro bateria

Aparat

W ciągu ostatnich kilku lat, kluczowym elementem każdego telefonu czy smartfona stał się aparat. Producenci prześcigają się we wprowadzaniu kolejnych ulepszeń, podbijaniu liczby megapikseli, a w ostatnim czasie także w rozmnażaniu obiektywów. Asus Zenfone 4 Pro został wyposażony w podwójny aparat główny, co jest już standardem, jeśli chodzi o flagowe urządzenia.

W wypadku testowanego modelu, układ aparatów jest bardzo zaawansowany. Pod kątem technicznym, można go przyrównać jedynie do najlepszych, czyli Huaweia Mate 10 Pro, Samsunga Galaxy Note 8 iPhone’a X. Moduł składa się z dwóch jednostek: 12-megapikselowej z przysłoną f/1.7, optyczną stabilizacją i matrycą Dual Pixel PDAF, oraz dodatkowej 16-megapikselowej z teleobiektywem 50 mm. Oba aparaty bazują na matrycach Sony,a cały układ wyposażony jest w detekcję fazy, laserowy autofokus i podwójną diodę doświetlającą LED. Dzięki obecności teleobiektywu, aparat posiada dwukrotny zoom optyczny.

Asus Zenfone 4 Pro 5

Jak widać, potencjał aparatu Zenfone’a 4 Pro jest ogromny. Jednak czy Asus potrafi go wykorzystać? Niestety, nie do końca. Ogólna jakość zdjęć wykonywanych w trybie automatycznym jest dobra, niezależnie od warunków oświetleniowych. Jeśli chcemy szybko wykonać szczegółową fotografię, testowany Asus nam to umożliwi, zawsze i wszędzie. Nie mniej jednak, aparat ma kilka ewidentnych przypadłości, które obnażają niewielkie doświadczenie firmy w tworzeniu oprogramowania fotograficznego.

Zacznijmy od tego, co najbardziej rzuca się w oczy, czyli kolorystyki. Oprogramowanie Asusa w większości przypadków za bardzo podkręca kontrast i jasność, szczególnie w scenerii nocnej, gdzie obiekty, szczególnie jasne, wyglądają bardzo nienaturalnie. System z reguły dobiera również za wysokie wartości ISO, co skutkuje pojawieniem się zupełnie niepotrzebnych szumów. Wszystkie powyższe da się jednak naprawić regulując kluczowe parametry ręcznie za pomocą rozbudowanego trybu manualnego. Trzeba też wspomnieć o rozciąganiu obrazu przy krawędziach, co jest bardzo częstą niedogodnością występującą w smartfonowych aparatach.

Jeśli chodzi o filmy, Asus Zenfone 4 Pro jest w stanie nagrywać wideo o maksymalnej rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę. Jakość materiałów jest poprawna, ale zdecydowanie najlepiej wyglądają one w jakości Full HD, przy 60 klatkach na sekundę, gdzie obraz jest płynny i szczegółowy.

Aparat do selfie ma 8-megapikselową matrycę i optykę f/1.9. Tak jak układ główny, jest wyposażony w detekcję fazy. Zdjęcia wykonywane jednostką prezentują bardzo dobrą jakość, jednak tylko przy dobrym świetle. W trudniejszych warunkach znów daje o sobie znać oprogramowanie, które za agresywnie podbija kolory i jasność, co często daje karykaturalny efekt. Podgląd pliku w oryginalnej rozdzielczości dostępny jest po kliknięciu w miniaturkę.

P 20171231 153633 vHDR Auto mini P 20171231 153637 vHDR Auto mini
P 20180106 143815 1 vHDR Auto mini P 20180107 114313 vHDR Auto mini
P 20180107 114950 vHDR Auto HP mini P 20180107 115006 vHDR Auto HP mini
P 20180118 185429 vHDR Auto mini P 20180118 185437 vHDR Auto mini
P 20180118 210945 vHDR Auto mini P 20180118 210952 vHDR Auto mini
P 20180119 042351 1 BOK mini P 20180119 044934 vHDR Auto HP mini
P 20180119 181934 vHDR Auto mini P 20180119 182028 vHDR Auto HP mini

Podsumowanie i werdykt

Zenfone 4 Pro to bez dwóch zdań najlepszy smartfon, jaki kiedykolwiek wyszedł ze stajni Asusa. Jest ładny, świetnie wykonany, ma topowe podzespoły i aparat z bardzo dużym potencjałem. Widać, że tajwański producent dołożył wszelkich starań, aby użytkownik, który zdecyduje się na zakup tego modelu, nie żałował żadnej wydanej złotówki.

A jeśli dotarliśmy do kwestii pieniędzy, trzeba niestety ostudzić zapał wszystkich, którym podczas lektury tego testu wydawało się, że właśnie trafili na niemal idealną, tańszą alternatywę dla Galaxy S8, LG G6, czy HTC U11. Firma Asus uznała, że Zenfone 4 Pro jest już na tyle dobrym modelem, że jego cena w momencie premiery nie musi być niższa od produktów bardziej doświadczonej konkurencji. W efekcie, za testowany model musimy zapłacić dokładnie 2999 złotych…

Nie było by w tym zupełnie nic złego, gdyby nie fakt,że flagowce Samsunga, LG, HTC, Sony i Huaweia (o podobnej lub lepszej specyfikacji) zadebiutowały prawie rok temu i obecnie kosztują co najmniej kilkaset złotych mniej. Niestety, przy całej mojej sympatii do tego świetnego urządzenia, nie mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że jest ono warte dopłacania tej różnicy.

Sprawdź aktualną cenę Zenfone 4 Pro w sklepach internetowych:


Zalety Wady
Bardzo solidna obudowa Łatwo brudząca się obudowa
Świetny ekran AMOLED Tłumaczenie interfejsu mogłoby być bardziej dopracowane
Funkcjonalny i wygodny interfejs Tryb automatyczny w aparacie wymaga poprawek
Najwyższa możliwa wydajność Za wysoka cena
Aparat z dużym potencjałem
Zaskakująco dobre głośniki

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.