Menu programu jest proste i intuicyjne, co się chwali, biorąc pod uwagę, że z aplikacji będą także korzystali niedoświadczeni użytkownicy komputerów. Advanced SystemCare 7 został również przystosowany do działania w systemie Windows 8.1, ale tą kwestią zajmiemy się później.
Po uruchomieniu naszym oczom rzuca się moduł główny służący do skanowania. To właśnie tutaj aplikacja wykrywa błędy związane z działaniem systemu i sugeruje odpowiednie rozwiązanie. Użytkownik musi określić, które dziedziny zbadać, a później wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, by program zaczął działać. Wszystko odbywa się intuicyjnie.
Po przeskanowaniu komputera użytkownik ma pełną dowolność w zadecydowaniu, które elementy naprawić (bądź też usunąć, w zależności od akcji), a które pozostawić bez modyfikacji. Wszystko zostało dokładnie opisane i trudno tu o pomyłkę. Warto również nadmienić, że przed naprawą aplikacja tworzy kopię zapasową, by powrócić do niej w razie jakichkolwiek problemów. Trzeba przyznać, że moduł ten działa całkiem sprawie. W moim przypadku wykrytych zostało sporo błędów w systemie czy chociażby skrótów do programów, które już nie istnieją. Ponadto czyszczenie systemu ze zbędnych plików zaowocowało zyskaniem dodatkowych 1,5 GB miejsca na dysku, co w przypadku posiadaczy dysków o mniejszej pojemności jest na wagę złota.
Moduł nazwany jako „Pielęgnacja” świetnie sprawdza się w swojej roli i jest pierwszym krokiem, jaki powinniśmy uczynić zaraz po zainstalowaniu programu. Sprzątanie systemu przebiega poprawnie i bez większych przeszkód, choć trzeba zaznaczyć, że wymaga pewnej ingerencji użytkownika. Postawienie na całkowity tryb automatyczny poskutkuje usunięciem historii w przeglądarce internetowej, co niekiedy może być frustrujące.
Advanced SystemCare 7 posiada także specjalny moduł o nazwie Turbo Boost, który przyspiesza działanie systemu poprzez zwolnienie ilości wykorzystywanej pamięci. Po włączeniu tego trybu aplikacja deaktywuje programy i usługi, które nie są aktualnie potrzebne, a pobierają cenne zasoby komputera. W moim przypadku uszczuplenie usług zwolniło aż 670 wykorzystywanej pamięci RAM. Oczywiście w każdej chwili mamy dostęp do wszystkich wyłączonych elementów, które dowolnie możemy modyfikować.
To właśnie w tym miejscu Advanced SystemCare 7 ukazuje swoje ogromne możliwości. Trzeba jednak zaznaczyć, że niektóre moduły nie są domyślnie zainstalowane (np. Driver Booster) i należy je najpierw pobrać. Wszystko odbywa się jednak automatycznie – użytkownik musi jedynie kliknąć na wybraną usługę.
Niestety czytelność polskiej wersji językowej pozostawia wiele do życzenia. O ile główne funkcje zostały przetłumaczone odpowiednio, tak np. moduł Deaktywator w obecnej wersji jest niezrozumiały i wywoła sporo problemów wśród mniej zaawansowanych użytkowników. W przypadku tego typu programów ma to niebagatelne znaczenie.
IObit Advanced SystemCare 7 został przystosowany do poprawnego działania z Windows 8.1. W przypadku tego systemu użytkownicy zyskują nie tylko nowy layout odpowiadający Modern UI, ale także możliwość przywrócenia klasycznego menu start za pomocą modułu Start Menu 8. Wystarczy jedno kliknięcie, aby cieszyć się w pełni funkcjonalnym Windowsem.
Advanced SystemCare 7 dostępny jest w dwóch wersjach – darmowej oraz Pro, która oferuje dodatkowe funkcje. Wszystkie powyższe spostrzeżenia dotyczą wersji Free, natomiast poniżej przyjrzymy się, cóż takiego jest nam w stanie zaoferować edycja płatna.
Wersja płatna dodaje przede wszystkim kilka usług, które działając w tle, chronią nasz komputer przed złośliwym oprogramowaniem i dbają o jeszcze lepszą optymalizację systemu. W przypadku Ultimate Tuneup użytkownik może ustalić, jak ma wyglądać optymalizacja, wybierając jedną spośród kilku dostępnych opcji (podstawowa, najlepsza wydajność, użytkownik biurowy, serwer itp.). Dostępna jest także automatyczna ochrona podczas bezczynności systemu, czy chociażby głębokie czyszczenie rejestru.
Moduł związany z zaawansowanym czyszczeniem dysku pozwala natomiast uzyskać jeszcze więcej wolnego miejsca poprzez usunięcie plików, które nie są nam potrzebne (stare aktualizacje, pliki dziennika, cache, itp.). W moim przypadku dogłębne skanowanie wskazało, że mogę zaoszczędzić około 5 GB miejsca. Po uaktywnieniu wersji Pro usprawnieniu ulega także podstawowy moduł wyszukiwania błędów w systemie. Program przeprowadza dogłębną analizę i przedstawia możliwe rozwiązanie problemów.
Podsumowanie
IObit Advanced SystemCare 7 to niezwykle zaawansowane narzędzie, które przysłuży się do wzrostu wydajności naszego komputera. Ogrom funkcji zawartych w programie zasługuje na szczególną pochwałę. Wszystko to sprawia, że aplikacja jest wręcz uniwersalna i z powodzeniem może zastąpić szereg innych. Co prawda część modułów jest instalowana oddzielnie, jednakże odbywa się to w tle i nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu. Wiele do życzenia pozostawia polska wersja językowa, która w niektórych momentach jest wręcz niezrozumiała, jednakże w ogólnym rozrachunku jest to program godny polecenia dla każdego, kto pragnie przyspieszyć swój system.
IObit Advanced SystemCare 7 w wersji darmowej można pobrać z naszych zasobów.
Program otrzymał wyróżnienie „Wybór Redakcji”. Rekomendacja stanowi gwarancję oprogramowania wysokiej jakości, która została doceniona przez ekspertów.