Instalacja przebiega bez większych problemów. Podczas pierwszego uruchomienia Photo Commander 12 wyświetlany jest prosty kreator, dzięki któremu ustalimy powiązania plików i wybierzemy język (w testowanej przez nas wersji preview zabrakło polskiego, jednak jest on zawarty w edycji premierowej, która zadebiutowała już na rynku).
Główne menu programu zostało podzielone na trzy zasadnicze części. Po lewej stronie znajduje się klasyczne drzewko nawigacyjne, z poziomu którego dobieramy wyświetlane zdjęcia. Mamy tu dostęp do struktury folderów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby posegregować posiadane fotografie według daty ich wykonania, czy nawet stworzyć własne albumy, na których będziemy pracować. Warto dodać, że Photo Commander 12 umożliwia import albumów z poprzednich wersji, jeżeli z takowych korzystaliśmy.
Środkowy panel wyświetla nam zawartość wybranego folderu bądź też stworzonego albumu. Tutaj możemy sortować wyświetlane pliki, biorąc pod uwagę ich rodzaj oraz datę stworzenia. Dzięki temu szybko odnajdziemy najnowsze zdjęcia itp.
Prawy panel to natomiast podgląd zaznaczonego zdjęcia, skąd możemy w szybki sposób przejść do edytora. Ten oferuje podstawowe możliwości związane z pracą nad grafiką i w zupełności wystarcza do klasycznych zastosowań. Znajdziemy tu szereg efektów, dodamy gotowe obiekty (np. buźki), napisy, wytniemy wybrany element, sklonujemy go itp. Dostępne są również najbardziej podstawowe funkcje – zmiana rozmiaru (także masowo), edycja informacji o pliku, szybka optymalizacja zdjęć – dostosowanie kontrastu, kolorów, nasycenia itp.
Możliwości są zatem całkiem spore. Ponadto każda funkcja jest dokładnie opisana, dzięki czemu poradzi sobie z nią nawet totalny laik, który stawia pierwsze kroki w edycji zdjęć. Za to należy się duży plus – twórcy skupili w jednym miejscu wszystkie potrzebne funkcje i oprawili je w znośną formę, która nie odstraszy nowicjuszy.
Ashampoo Photo Commander 12 to również narzędzie do tworzenia projektów. Dzięki niemu zaprojektujemy własny kalendarz czy stworzymy kartkę z wakacji. Wśród dostępnych opcji występuje także tworzenie zdjęć panoramicznych, kolaży czy nawet albumów HTML, które można osadzić na stronie internetowej. Przyczepić można się jedynie do jakości poniektórych szablonów. W kilku przypadkach odstraszają one swoją prostotą i tandetnym wykonaniem. Na szczęście zasób przykładów jest całkiem spory, więc jest z czego wybierać.
Ciekawie prezentują się możliwości związane z „dzieleniem się” własnymi zdjęciami. Ashampoo Photo Commander 12 oferuje publikację bezpośrednio na Facebooku czy Picasie. Wybrane fotki możemy ponadto wysłać jako załącznik wiadomości e-mail i co ciekawe, w przypadku poczty Gmail, Yahoo oraz Mail.ru nie potrzebujemy do tego celu zewnętrznego klienta – całość jest obsługiwana bezpośrednio przez program, co jest niezwykle wygodne. Aplikacja umożliwia również integrację z popularnymi dyskami sieciowymi – OneDrive, Google Drive itp.
Niestety program nie należy do najlepiej zoptymalizowanych i podczas przeglądania większej ilości zdjęć potrafi nieprzyjemnie zwolnić, czy nawet zawiesić się na chwilę. Podczas testowania dwukrotnie zdarzyło się również całkowite zamknięcie aplikacji, co poskutkowało utratą wszystkich niezapisanych czynności.
Słów kilka należy również napisać na temat wyglądu interfejsu. Firma Ashampoo zdecydowała się pójść w surowy design i brak fajerwerków, co może się podobać, jak i jednocześnie drażnić. Nie ulega jednak wątpliwości, że zabieg tego typu przyczynia się do większej czytelności menu, a co za tym idzie, wpływa na intuicyjną obsługę.
Podsumowanie
Ashampoo Photo Commander 12 to potężne narzędzie, które z powodzeniem wystarczy do domowych zastosowań. Dzięki niemu nasza biblioteka plików multimedialnych będzie uporządkowana i gotowa do prezentacji. Na uwagę zasługują również szerokie możliwości edycji grafiki, przez co nie musimy uciekać się do innych programów, aby dokonać podstawowych zmian w wybranych zdjęciach. Aplikacja mogłaby być nieco lepiej zoptymalizowana, ale nie można mieć wszystkiego. Mimo to jest to produkt godny polecenia!
Bezpłatna wersja próbna dostępna jest do pobrania z działu Przeglądarki grafiki.
Zalety | Wady |
---|---|
Ogromne możliwości | Kiepska optymalizacja |
Edycja zdjęć | |
Funkcje społecznościowe | |
Obsługa dysków sieciowych | |
Łatwy w obsłudze |
Program otrzymał wyróżnienie „Wybór Redakcji”. Rekomendacja stanowi gwarancję oprogramowania wysokiej jakości, która została doceniona przez ekspertów.