Instalacja i pierwsze wrażenia
Zanim będziemy mogli przekonać się jak w praktyce prezentuje się narzędzie F-Secure Internet Security 2013, koniecznym jest wykonanie procesu instalacji. Czynność ta nie powinna sprawić nikomu żadnych problemów, bowiem przez cały jej przebieg przeprowadzi nas czytelny kreator. Do użytkownika należała będzie jedynie kwestia wyboru wersji językowej programu.
Po zakończeniu procesu instalacji na pulpicie pojawia się niewielkie okienko, zwane Launch pad, w którym umieszczono trzy niezależne moduły. Za ich sprawą uzyskujemy dostęp do wszystkich funkcji oraz ustawień programu.
Pierwszy moduł oznaczony ikoną o nazwie Ochrona komputera (Computer Security), zawiera w sobie: funkcje służące do sprawdzania bieżącego poziomu ochrony komputera, narzędzia przeznaczone do określenia indywidualnych preferencji użytkownika oraz statystyki, dzięki którym poznamy wszystkie czynności wykonane przez aplikację F-Secure Internet Security 2013 od czasu instalacji.
Moduł drugi, czyli Bezpieczeństwo w Sieci (Online Safety), ułatwia zabezpieczenie komputera przed złośliwymi witrynami, pozwalając też chronić najmłodszych przed nieodpowiednią dla nich treścią. Zawarte tu funkcje dają nam możliwość wglądu i modyfikacji ustawień względem konta każdego z użytkowników systemu. Mamy zatem sposobność by nałożyć blokadę na konkretne witryny, wprowadzić ograniczenia czasowe czy nawet utworzyć nowe konto. Co więcej znajdziemy tu również statystyki określające ilość odwiedzonych witryn internetowych.
Ostatnim modułem, umiejscowionym w oknie Launch pad jest F-Secure, pozwalający m.in. przejść bezpośrednio do oficjalnej strony internetowej producenta, skontaktować się z pomocą techniczną czy nawet zapoznać się z historią powiadomień.
Reasumując, wygląd programu pozostał niezmieniony względem wersji zeszłorocznej, dzięki czemu osoby dotychczas z niej korzystające, nie będą musiały tracić czasu na rozpracowanie poszczególnych opcji. Czytelność interfejsu natomiast sprawia, że użytkownicy, którzy po raz pierwszy będą mieli styczność z aplikacją F-Secure Internet Security, również szybko zorientują się w jego poszczególnych funkcjach.
Działanie
Poznaliśmy już wszystkie najważniejsze mozliwości programu F-Secure – Internet Security 2013, czas więc sprawdzić jak w praktyce wygląda ich użytkowanie. Najbardziej elementarną dla wszystkich programów antywirusowych funkcją jest oczywiście skanowanie systemu i to właśnie od niej rozpocząć postanowiliśmy nasze testy.
Skaner pracować może w kilku trybach, umożliwiając nam pełna analizę zawartości systemu lub też wskazanie konkretnych miejsc, które mają zostać sprawdzone. Testując działanie każdej z metod pracy skanera stwierdzamy, że działa on bardzo skutecznie, wyszukując w systemie zagrożeń, pomijanych przez poprzednio zainstalowaną aplikację. Co więcej proces skanowania nie wpływał negatywnie na pracę systemu, który nawet na moment nie stracił swej wydajności. Należy dodać, że oprócz weryfikacji inicjowanej manualnie, zachodzi tu również proces skanowania w czasie rzeczywistym a także według grafiku, określonego przez użytkownika.
Kolejną niezwykle istotna a tym samym bardzo często użytkowaną funkcję, stanowi ochrona rodzicielska, która w przypadku F-Secure – Internet Security 2013, doskonale spełnia swe zadania. Wprowadzone przez administratora ustawienia skutecznie ograniczają wykonywanie przez określonych użytkowników niepożądanych czynności, zapewniając tym samym kontrolę poczynań najmłodszych internautów.
F-Secure Internet Security 2013 oferuje także wiele opcji pozwalających dostosować działanie poszczególnych funkcji do indywidualnych potrzeb użytkownika. Możemy więc z poziomu aplikacji modyfikować ustawienia zapory systemu Windows czy też dzięki funkcji DeepGuard monitorować działanie innych aplikacji. Ponadto najnowszy produkt firmy F-Secure zapewnia także ochronę przed spamem i wiadomościami phishingowymi.
Wnioski końcowe
F-Secure Internet Security 2013 to program, który swoim działaniem i dostępnymi w nim funkcjami zapewni każdemu użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa na wielu płaszczyznach internetowej aktywności. Wydajny i skuteczny skaner oraz możliwość ochrony przed niepożądaną treścią to najbardziej elementarne z narzędzi, które w przypadku tej aplikacji idealnie spełniają swoją rolę. Ogromną zaletę stanowi tu również przejrzysty i czytelny interfejs, dzięki czemu nawet początkujący użytkownik nie zagubi się pośród wielu zawartych w programie opcji.
Olbrzymią zaletą testowanego programu, jest wsparcie dla wszystkich popularnych przeglądarek internetowych. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że zapora stanowiąca część składową aplikacji, została stworzona całkowicie od nowa i dzięki użyciu najnowszych filtrów zapewnia kompatybilność z systemem Windows 8. Dzieki nowatorskiej technologii stałych aktualizacji natomiast, możemy być pewni swojego bezpieczeństwa.
Najnowsza, 30-dniowa wersja testowa F-Secure Internet Security 2013 dostępna jest do pobrania z działu Pakiety zabezpieczeń. Sugerowana cena detaliczna za roczną licencję na 1 komputer wynosi 145 zł z VAT. Zdecydowanie korzystniej wygląda oferta na 3 stanowiska – za 179 zł z VAT otrzymamy roczną ochronę trzech komputerów oraz dodatkowo pełną wersję F-Secure Mobile Security na jedno urządzenie mobilne.
Wymagania sprzętowe:
- System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8
- Pamięć RAM: 512 MB
- Wolne miejsce na dysku: 600 MB
Program otrzymał wyróżnienie „Wybór Redakcji”. Rekomendacja stanowi gwarancję oprogramowania wysokiej jakości, która została doceniona przez ekspertów.