Kompleksowa optymalizacja systemu z Kerish Doctor 2015 (Recenzja)

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Kompleksowa optymalizacja systemu z Kerish Doctor 2015 (Recenzja)
Kerish Doctor 2015 to kompleksowe narzędzie, w którym udało się upchać wiele przydatnych funkcji. Jeden program pozwala zastąpić kilka innych, które w takim przypadku musielibyśmy zainstalować.

Kerish Doctor 2015 został zaprojektowany w taki sposób, aby jego obsługa była intuicyjna. Dzięki temu z programem poradzi sobie także początkujący użytkownik – wszystko jest bowiem odpowiednio opisane i co najważniejsze – interfejs jest dostępny w języku polskim.

Podczas pierwszego uruchomienia programu Kerish Doctor 2015 pyta nas, w jakim trybie aplikacja ma funkcjonować. Zalecany jest oczywiście czas rzeczywisty – dzięki temu narzędzie będzie czuwać nad bezpieczeństwem naszego komputera i informować o ewentualnych błędach, które udało się odszukać. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby program włączać manualnie wtedy, gdy będzie to potrzebne.

2015-05-11 12h54 54
Menu programu jest proste i przejrzyste. Producent zdecydował się na stonowane barwy bez zbędnych fajerwerków, które obciążałyby system. Narzędzie ma przyspieszać działanie systemu, a nie go opóźniać. Trzeba jednak przyznać, że interfejs jest dość „surowy” i wymaga przyzwyczajenia. Nie jest to jednak jego wada.

2015-05-11 13h11 21
Menu główne wita nas specjalnym centrum powiadomień, w którym jesteśmy informowani o konieczności uruchomienia niektórych funkcji – np. skanowania systemu w poszukiwaniu błędów. Pod spodem otrzymujemy także dostęp do pięciu głównych kategorii programu, które działają w czasie rzeczywistym. Możemy je dowolnie modyfikować, a w razie potrzeby także wyłączać.

Po wykonaniu głównego skanowania, narzędzie podsuwa nam listę problemów, które możemy rozwiązać kliknięciem jednego przycisku myszki. Służą one nie tylko do poprawy wydajności systemu, ale również do wzmocnienia ochrony naszego komputera. Nie ze wszystkim oczywiście musimy się zgadzać – każdą „poprawkę” można odznaczyć. Program nie narzuca nam zatem swoich funkcji, a jedynie proponuje rozwiązanie. Warto zaznaczyć, że raz odznaczony problem już nigdy nie będzie się pojawiać na liście propozycji, co jest rozwiązaniem na plus. W innych programach tego typu irytował mnie fakt, że za każdym razem musiałem odznaczać te same pozycje.

2015-05-11 13h13 58
Samo skanowanie, jak i wprowadzanie poprawek zajmuje niewiele czasu. Autorom należy się pochwała – ich narzędzie jest nie tylko szybkie, ale również nie obciąża zbytnio systemu.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników (jak i tych nieco bardziej ciekawskich) przygotowano szereg dodatkowych funkcji związanych z diagnostyką i naprawą systemu. Mowa tu między innymi o pełnym czyszczeniu, naprawie błędów i niezgodności, usuwaniu śmieci itp. Ostatni z wymienionych modułów wyszukuje wszystkie pliki tymczasowe i inne zbędne śmieci. W moim przypadku usunąć można było aż 1 GB niepotrzebnych danych. W przypadku posiadaczy mniejszych dysków funkcja ta może okazać się nieoceniona. Szkoda tylko, że autorzy nie wprowadzili sortowania względem programów. Co prawda każdy plik jest odpowiednio opisany, ale brak sortowania sprawia, że listę należy przeglądać manualnie. Nie można zatem odznaczyć, by np. nie kasować wszystkich plików związanych z Google Chrome. To drobna niedogodność.

Kerish Doctor 2015 posiada również kilka modułów dodatkowych. Możemy za ich pomocą odzyskać usunięte pliki, wyszukać aktualizację do wszystkich zainstalowanych programów, zoptymalizować usługi Windows, czy usunąć puste foldery. Możliwa jest także optymalizacja połączenia internetowego (program proponuje zmianę niektórych ustawień) czy zmiana ukrytych ustawień systemu Windows. To ostatnie prezentuje się szczególnie ciekawie, oferując wiele interesujących funkcji – np. blokadę dostępu do panelu sterowania, wyłączenie kontroli UAC, zablokowanie edytora rejestru itp. A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Twórcy postarali się, by ilość opcji konfiguracyjnych była ogromna.

2015-05-11 13h22 31
Kerish Doctor 2015 przydaje się także w momencie, gdy coś w systemie działa błędnie. Jeden z modułów oferuje gotowe rozwiązania typowych problemów systemu (np. błąd 0x8007042c podczas próby uruchomienia zapory). Po ich zaznaczeniu program wprowadzi stosowne poprawki, by Windows działał prawidłowo. Ciekawa funkcja, którą docenią szczególnie ci, którzy nie lubią manualnie szukać rozwiązania.

Dodatkowe możliwości oferuje zakładka narzędzia. Znajdziemy tu między innymi wygodne zarządzanie programami autostartu, przejrzymy uruchomione procesy czy przeskanujemy aktywność sieciową poszczególnych programów.

2015-05-11 13h25 26
Kerish Doctor 2015 umożliwia m.in. sprawne usuwanie programów wraz z pozostałościami w rejestrze, trwałe niszczenie plików, usuwanie prywatnych danych (głównie dane związane z przeglądarkami) czy rozszerzeń przeglądarek. Aplikacja współpracuje ze wszystkimi popularnymi przeglądarkami. Przydatna może się okazać funkcja odblokowywania plików, które są zajmowane przez procesy. To lek m.in. na puste foldery, których ze względu na blokadę nie można usunąć.

Nie zabrakło oczywiście takich modułów, jak przywracanie systemu, wyświetlanie przydatnych informacji o naszym komputerze (wraz z podzespołami i licencją Windowsa) czy zarządzenie menu kontekstowym. To ostatnie sprawia jednak wrażenie nieco skomplikowanego – można to było rozwiązać nieco prościej.

Kerish Doctor 2015 zachwyca przede wszystkim ogromem funkcji. Jedno narzędzie jest w stanie zastąpić szereg innych aplikacji, które w takim przypadku musielibyśmy zainstalować. Jest czyszczenie i optymalizacja systemu, jest konserwacja rejestru, znajdziemy również usuwanie programów, zarządzanie usługami Windows, przywracanie systemu czy monitorowanie aktywności sieci. To naprawdę dużo, jak na jedną aplikację.

W czasie testów nie zauważyłem, by oprogramowanie spowalniało komputer czy działało niepoprawnie. Kerish Doctor 2015 sprawia wrażenie dobrze dopracowanego i przede wszystkim odpowiednio przemyślanego. Dzięki temu multum funkcji nie przytłacza, a część z nich działa w sposób automatyczny (jeżeli wyrazimy na to zgodę).

2015-05-11 13h38 18
Jest to zatem aplikacja, którą z powodzeniem można polecić wszystkim tym, którzy poszukują skutecznej optymalizacji systemu, a przy okazji chcą zastąpić kilka innych programów. Kerish Doctor 2015 można pobrać z naszego działu download w wersji testowej, która działa przez 15 dni. Po tym czasie należy nabyć licencję, która kosztuje 20 dolarów rocznie na maksymalnie trzy stanowiska.

Zalety Wady
Szybkie i płynne działanie Brak sortowania zbędnych plików
Ogrom funkcji
Skuteczne skanowanie systemu
Możliwość modyfikacji funkcji
Dwa tryby działania
Łatwe usuwanie problemów
Wybór Redakcji Instalki.pl
Program otrzymał wyróżnienie „Wybór Redakcji”. Rekomendacja stanowi gwarancję oprogramowania wysokiej jakości, która została doceniona przez ekspertów.

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.