Osoby, które często pracują nad zeskanowanymi plikami PDF wiedzą, jakich potrafią one przysparzać problemów. Brak możliwości szybkiej edycji czy chociażby wyszukania konkretnego fragmentu potrafi być uciążliwy.
Właśnie w takim przypadku z pomocą przychodzą programy OCR, które potrafią rozpoznawać tekst i zapisywać go w bardziej przystępnej formie. Jednym z nich jest PDFelement od firmy Wondershare, który oferuje możliwość edycji zeskanowanych plików.
Rozpoznawanie tekstu
Dzięki aplikacji jesteśmy w stanie edytować zeskanowane pliki PDF, które pierwotnie są widziane jako obraz. Narzędzie potrafi wyodrębnić tekst i zapisać go w edytowalnej formie. Oprócz edycji możliwe jest także wyszukiwanie konkretnych słów, co jest szczególnie przydatne w przypadku obszernych dokumentów.
Przetworzony dokument możemy zapisać jako plik Worda, Excela czy też po prostu plik tekstowy. Takie podejście sprawia, że możliwa jest dalsza obróbka w dobrze znanym programie.
PDFelement umożliwia również zastosowanie funkcji OCR na wielu plikach jednocześnie, automatyzując cały proces.
Edycja PDF
Przetworzony dokument PDF możemy edytować bezpośrednio w programie. Obsługa poszczególnych funkcji przypomina nieco oprogramowanie Microsoft Office. Możliwe jest nanoszenie bezpośrednich zmian w tekście, podkreślanie ważniejszych zagadnień wybranym kolorem, dodawanie własnych obrazów czy edycja obiektów (np. tabel).
Przydatna może się okazać funkcja dodawania komentarzy do poszczególnych sekcji, nanoszenie własnego tła, znaku wodnego czy nawet tworzenie interaktywnych formularzy. Obsługi tych ostatnich należy się jednak nauczyć, bowiem rozwiązanie to ze względu na swoją złożoność nie jest zbyt intuicyjne.
Obsługa narzędzi służących do edycji w większości przypadków jest logiczna i komfortowa. Przypomina bowiem inne programy dostępne na rynku. Pewną niedogodnością może być brak polskiego interfejsu oraz obsługi polskich znaków podczas wprowadzania tekstu.
Warto jednak zaznaczyć, że sama funkcja OCR obsługuje polskie znaki, tak więc zeskanowany dokument możemy przetworzyć i zapisać w formacie Worda w celu dalszej obróbki, jeżeli narzędzia PDFelement nam nie wystarczają.
Pozostałe funkcje
Edycja dokumentów PDF i OCR to nie wszystko, co oferuje nam program od Wondershare. Za pomocą narzędzia możemy też stworzyć nowy plik PDF z istniejącego już dokumentu programu MS Office (Word, Excel, PowerPoint). Jest też łączenie kilku plików PDF w jedną całość, a także konwertowanie ich na inne formaty, o czym wspomniałem już wcześniej. Łączenie przydaje się szczególnie w przypadku, gdy otrzymujemy kilka zeskanowanych plików i chcemy je komuś wysłać. Stworzenie pojedynczego dokumentu jest bardziej przejrzyste, niż wysyłanie każdej strony oddzielnie.
Wszystkie te funkcje działają stosunkowo sprawnie, podobnie jak cały program. Co ważne, można je przetestować w darmowej wersji próbnej o ograniczonych możliwościach. Nie znajdziemy w niej co prawda rozpoznawania tekstu (OCR), ale sprawdzimy działanie innych funkcji. To doskonałe rozwiązanie przed podjęciem ewentualnej decyzji o zakupie licencji.
Podsumowanie
PDFelement to narzędzie o ogromnych możliwościach. Edycja plików PDF bezpośrednio w programie jest prosta i intuicyjna. Jednocześnie niesie ona ze sobą ogrom rozwiązań dla bardziej zaawansowanych użytkowników.
Niezwykle przydatna może się też okazać funkcja OCR. Osoby, które często pracują na zeskanowanych plikach, docenią jej możliwości.
Nie można się również zbytnio przyczepić do interfejsu. Został on oparty na popularnych wstążkach z narzędziami, które zostały podzielone na odpowiednie kategorie. Podobne rozwiązanie znajdziemy w pakiecie Office. Także pod względem wizualnym interfejs PDFelement nawiązuje do oprogramowania Microsoftu.
Przeszkadzać może brak języka polskiego oraz obsługi polskich znaków podczas wprowadzania tekstu. Element ten będzie dyskwalifikować program w oczach niektórych osób, ale zawsze można dokonać konwersji pliku i kontynuować pracę w innym edytorze.
W ogólnym rozrachunku PDFelement to oprogramowanie godne polecenia, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę cenę, która jest znacznie mniejsza, niż w przypadku konkurencji. Standardowa licencja kosztuje bowiem 69,95 dolarów, natomiast z funkcją OCR – 89,95 dolarów.
Zalety | Wady |
---|---|
Funkcja OCR | Brak języka polskiego |
Przejrzysty intefejs | |
Dużo opcji związanych z edycją | |
Wiele formatów wyjściowych konwersji |