Recenzja G Data AntiVirus 2014

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Recenzja G Data AntiVirus 2014
G Data AntiVirus 2014 wykorzystuje zupełnie nową technologię – CloseGap. Jest to rozwinięcie idei wykorzystywania dwóch silników antywirusowych do aktywnej ochrony komputera. We wcześniejszych wersjach programu działanie obydwu skanerów w znaczący sposób spowalniało jednak pracę maszyny. CloseGap powoduje, iż poszczególne moduły ochrony włączają się w momencie, gdy wykryta zostanie luka w zabezpieczeniach. Dzięki temu wykorzystanie zasobów systemu jest znacznie mniejsze, a ochrona równie skuteczna, co wcześniej.

Już podczas pierwszego spotkania z G Data AntiVirus 2014 w oczy rzuca się przede wszystkim ciekawie zaprojektowany interfejs. Jest on prosty, odpowiednio wyważony i schludny, dzięki czemu żaden użytkownik nie będzie miał problemów z poruszaniem się po programie. Poszczególne opcje zostały posegregowane na trzech zakładkach, do których dostajemy się dosłownie jednym kliknięciem myszki. Widać, że nawigacja została odpowiednio przemyślana, aby nawet najbardziej początkujący użytkownik poradził sobie z obsługą poszczególnych funkcji programu. G Data AntiVirus 2014 jest dodatkowo przyjemny dla oka, co powinno ucieszyć użytkowników zwracających uwagę na wygląd.

g data_1
Pozostawmy jednak wizualne aspekty za sobą, wszak nie to świadczy o skuteczności programu antywirusowego. G Data AntiVirus 2014 został podzielony na trzy zakładki. Pierwsza z nich – Centrum zabezpieczeń – wyświetla najważniejsze informacje na temat ochrony naszego komputera. Znajdziemy tu miedzy innymi statusy skanowania oraz datę ostatniej aktualizacji sygnatur. Klikając na poszczególne opcje mamy możliwość szybkiego przejścia do ustawień, gdzie istnieje możliwość dostosowania modułów do własnych wymagań.

g data_2
Druga zakładka – Ochrona antywirusowa – umożliwia przeprowadzenie poszczególnych akcji. Znajdziemy tu między innymi skanowanie komputera, sprawdzanie pamięci podręcznej oraz autostartu, wykrywanie rootkitów itp. G Data AntiVirus 2014 umożliwia wykonanie skanowania całego komputera, jak i wybranego pliku tudzież folderu. Szczególnie przydatne może się okazać sprawdzanie autostartu, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że żaden wirus nie ładuje się wraz z uruchomieniem systemu.

g data_3
Program posiada również moduł odpowiedzialny za skanowanie nośników wymiennych. Po podłączeniu jakiegokolwiek z nich mamy możliwość szybkiego przetestowania go pod kątem występowania złośliwego oprogramowania.

g data_4
Ciekawą opcją jest również możliwość utworzenia dysku startowego. Jest to specjalnie przygotowane narzędzie, które uruchamiamy jeszcze przed startem Windowsa. Mamy zatem możliwość przeskanowania i usunięcia złośliwego oprogramowania, które uniemożliwia nam poprawny start systemu. Program takowy możemy wypalić na płytę, bądź też nagrać na urządzeniu wymiennym, podłączanym do USB. Wszystko odbywa się z poziomu intuicyjnego kreatora, wbudowanego w aplikację.

g data_5


Omawiając poszczególne moduły warto na chwilę zatrzymać się przy funkcji skanowania systemu. Testowałem ją pod różnym kątem, a ostateczne wyniki były zadowalające. Przede wszystkim skanowanie nie pożera zbyt dużo zasobów systemowych, dzięki czemu podczas wykonywania tej czynności jesteśmy w stanie w miarę normalnie pracować i nie odczuwać przy tym dyskomfortu związanego z ociężałym systemem. Ponadto, program oferuje możliwość włączenia skanowania tylko w momencie, gdy system jest w stanie bezczynności. Dzięki temu nasza codzienna praca nie jest w żaden sposób przerywana.

g data_6
Program bardzo fajnie radzi sobie również ze skanowaniem wielu elementów na raz. Na czas testów włączyłem pełne sprawdzanie komputera, a po chwili podłączyłem również dysk USB i nakazałem sprawdzenie go w poszukiwaniu wirusów. Spodziewałem się spadku płynności skanowania, jednakże niczego takiego nie zaobserwowałem. Oczywiście wszystko zależy również od naszej konfiguracji sprzętowej, jednakże zachowanie to pozwala wysnuć optymistyczne wnioski. G Data AntiVirus 2014 sprawia wrażenie naprawdę lekkiego programu.

Program bardzo dobrze sprawdza się podczas codziennej pracy z komputerem. Jestem wręcz zdziwiony, że nie pożera on zbyt dużo pamięci na aktywną ochronę systemu. Podczas działania nie zauważyłem zbytniego spadku płynności, co potwierdzają także logi wykorzystania zasobów. Ponadto, w opcjach mamy możliwość wyłączenia jednego ze skanerów programu (domyślnie pełną ochronę zapewniają dwa), aby uzyskać większą wydajność na słabszych komputerach. Niestety tym samym decydujemy się na zmniejszoną skuteczność w wykrywaniu wirusów.

g data_7
G Data AntiVirus 2014 posiada sporo możliwości dostosowywania działania programu do naszych potrzeb. Decydujemy między innymi o tym, czy ochrona ma być ciągle aktywna, czy na przykład tylko podczas uruchamiania aplikacji. Mamy możliwość zmiany ustawień sprawdzania stron internetowych (wraz z modułem aktywnej ochrony bankowości) czy skanowania przychodzących wiadomości mailowych. Dzięki temu każdy użytkownik w prosty sposób może zmodyfikować poszczególne ustawienia. Sprawdza się to szczególnie dobrze na mniej wydajnych komputerach, w momencie gdy trzeba zrezygnować z pewnych zabezpieczeń na rzecz lepszej wydajności.

g data_8
Program posiada również ciekawą funkcję skanowania połączenia, za pomocą którego łączymy się z internetem. W przypadku słabego zabezpieczenia informuje nas o tym fakcie – np. gdy hasło do WiFi jest zbyt proste.

Trzecia, ostatnia zakładka programu – Autostart Manager – nie dotyczy bezpośrednio bezpieczeństwa, jednak jest bardzo ciekawym dodatkiem, ułatwiającym start systemu. Moduł ten pozwala zarządzać programami, które uruchamiają się wraz z Windowsem. Szczególnie przydatna jest możliwość opóźnienia włączenia konkretnej aplikacji np. o 5 minut. Sprawia to, że system nie jest zamulony podczas samego startu, a w późniejszym czasie stopniowo będzie włączał kolejne programy, z których zazwyczaj korzystamy. Naprawdę świetna opcja, a dzięki wbudowaniu jej w G Data AntiVirus 2014 niweluje potrzebę instalowania oprogramowania firm trzecich do zarządzania autostartem.

g data_9

Podsumowanie

G Data AntiVirus 2014 to przemyślane narzędzie zapewniające kompleksową ochronę naszego komputera. Pomimo wykorzystania dwóch skanerów, program działa w miarę płynnie i nie powoduje większych spowolnień systemu, nawet podczas aktywnego skanowania plików. Dzięki temu praca z nim to czysta przyjemność. Narzędzie przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które cenią sobie lekkość działania oraz prostotę obsługi, przy jednoczesnym zachowaniu zaawansowanych funkcji.

G Data AntiVirus 2014 Najnowsza, 30-dniowa wersja testowa G Data AntiVirus 2014 dostępna jest do pobrania z działu Antywirusy. W momencie publikacji recenzji nie znamy sugerowanej ceny detalicznej gdyż produkt nie trafił jeszcze oficjalnie na rynek.

Zalety Wady
Przyjazny interfejs Dla zaawansowanych – mało funkcji konfiguracyjnych
Nie pożera zasobów systemowych
Autostart Manager
Skanowanie w stanie bezczynności
Skanowanie poza systemem Windows               
Wybór Redakcji Instalki.pl
Program otrzymał wyróżnienie „Wybór Redakcji”. Rekomendacja stanowi gwarancję oprogramowania wysokiej jakości, która została doceniona przez ekspertów.

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.