Otwierając zaplombowane opakowanie, naszym oczom ukazał się umieszcony w nim nośnik CD oraz polskojęzyczna dokumentacja. Zawarte w niej informacje, opisują funkcję programu oraz przebieg procesu instalacji, za co naszym zdaniem należy się uznanie. Czas jednak porzucić kwestie teoretyczne i sprawdzić samemu jak owe opisy mają się do rzeczywistości, mówiąc krótko – rozpoczynamy instalację.
Instalacja
Po włożeniu nośnika z AVG Internet Security 2013 do napędu komputera, naszym oczom ukazuje się okno, inicjujące proces instalacji. Wykonując kolejne z poleceń kreatora, wyświetlanych na ekranie, wybieramy język oraz rodzaj instalacji (ekspresowa bądź niestandardowa). Opcje niestandardowe, umożliwiają nam wybór możliwych składników, które jeśli chcemy by zostały użyte, muszą zostać zaznaczone tzw. „ptaszkami”.
Gadżet AVG
Po zakończonym procesie instalacji i zamknięciu kreatora, na pulpicie pojawi się gadżet, pozwalający w każdej chwili kontrolować stan systemu, a także dokonać aktualizacji sygnatur. Oprócz tego znajdziemy tu przyciski, odsyłające do oficjalnych profili AVG na najpopularniejszych portalach społecznościowych. Poniżej natomiast umieszczono okno przeglądarki. Gadżet, który dostępny jest jedynie dla systemów Windows 7 oraz Windows 8, umożliwia wykonywanie najbardziej podstawowych procesów, bez konieczności wyświetlania całego okna programu, co pozwala oszczędzić czas i energię użytkownika.
Aktualizacja i skanowanie
Obie te funkcje, jak zostało wspomniane odstępne są z pozycji gadżetu, jednak użyć ich możemy również z pozycji okna głównego, pakietu AVG Internet Security 2013. W tym miejscu możliwe jest też szczegółowe określenie parametrów skanowania a także planowanie tej czynności, tak by w dogodnym dla nas czasie została wykonywana automatycznie. W najnowszej wersji wprowadzono AVG Turbo Scan – dzięki nowej sekwencji skanowania, znacznie skraca czas jego trwania, zaczynając od plików najwcześniej zapisanych na dysku twardym. Pakiet wyposażono w Tryb gry. Wstrzymuje on skanowania i aktualizacje w czasie rozgrywki, eliminując tym samym opóźnienia i przerwy w grze.
Po zakończonym procesie, wyświetlone zostaje na ekranie okno, w którym zawarty jest raport a dzięki zastosowanym tu zakładką, mamy możliwość szczegółowego wglądu w wyniki skanu oraz pdjęcia decyzji co też uczynić z zainfekowanym obiektem.
Ochrona w czasie rzeczywistym
Pakiet AVG Internet Security 2013, umożliwia ochronę komputera w czasie rzeczywistym, a jej poszczególne funkcje podzielone zostały na pięć niezależnych składników, dzięki czemu, w marę potrzeby możliwe jest selektywne wyłączenie/włączenie każdego z nich. Dostęp do wszystkich tych składników osiągamy z pozycji okna głównego aplikacji, gdzie umiejscowione zostały jako sąsiadujące ze sobą zakładki. Są nimi kolejno:
Komputer – którego zadanie to ochrona systemu przed wszelkiego rodzaju wirusami, robakami, trojanami oraz oprogramowaniem szpiegującym.
Tożsamość – zapewnia ochronę przed kradzieżą tożsamości. Producent oferuje dodatkowo technologię AVG Do Not Track informującą które strony gromadzą dane o aktywności online, dając możliwość wyboru. Aby skorzystać z tego rozwiązania należy zgodzić się na instalację Paska narzędzi zabezpieczeń systemu AVG podczas instalacji pakietu.
Poczta e-mail – filtruje odebrane i wysyłane wiadomości.
Zapora – kontroluje dostęp do komputera. Pozwala użytkownikowi wybrać sposób personalizacji ustawień ochrony swojej prywatności i tożsamości online.
Dodatkowo pod nazwą każdego z nich, widnieje informacja określająca status aktywności. Ponadto każdy ze składników, umożliwia dostęp do typowych dla siebie opcji i ustawień, pozwalających uzytkownikowi dostosować działanie programu do własnych potrzeb.
Poprawa wydajności systemu
To jednak nie wszystko, bowiem pakiet AVG Internet Security 2013, posiada również wbudowany moduł, pozwalający zwiększyć wydajność systemu. Składnik o nazwie Popraw wydajność, umożliwia dostęp do narzędzi których zadanie to: naprawa błędów rejestru, usuwanie zbędnych plików, defragmentacja dysków, a także usuwanie błędów powstałych w wyniku niedziałających skrótów.
Wydajność
Pakiet testowany był na maszynie z Windows 7. Mieliśmy również okazję sprawdzić działanie oprogramowania pod najnowszym Windowsem 8. W obydwu przypadkach nie ma mowy o nadmiernym zużyciem zasobów – AVG pracuje doskonale, a co najważniejsze nie powoduje wielkiego obciążenia podczas bezczynności. Warto również wspomnieć, że prosty interfejs zastosowany w wersji 2013 doskonale komponuje się z Windows 8.
Podsumowanie
AVG Internet Security 2013 to aplikacja, która w sposób kompleksowy zapewnia bezpieczeństwo komputera, pracującego w Sieci Internetowej. Mnogości zawartych tu opcji sprawia że, każdy użytkownik ma możliwość spersonalizowania pakietu wedle indywidualnych potrzeb. Zaimplementowane składniki, pozwalają czuć się bezpiecznie podczas codziennych prac z komputerem. Duża zaletę stanowi tu przejrzysty i czytelny interfejs, dzięki czemu obsługa nie sprawi trudności nawet mało zaawansowanym użytkownikom. AVG Internet Security 2013 działa szybko i skutecznie, nie spowalniając pracy systemu w związku z czym jest on naprawdę godny polecenia.
Najnowsza, 30-dniowa wersja testowa AVG Internet Security 2013 dostępna jest do pobrania z działu Pakiety zabezpieczeń.
Sugerowana cena detaliczna wynosi 169,95 zł z VAT. Cena obejmuje licencję na jeden komputer PC, aktualizacje zabezpieczeń oraz bezpłatną pomoc techniczną AVG przez 24 godziny na dobę.
Wymagania minimalne:
- Procesor: 1,5 GHz
- Pamięć RAM: 512 MB
- Wolne miejsce na dysku: 1300 MB
- Zgodność systemowa Windows XP/Vista/7/8
Program otrzymał wyróżnienie „Wybór Redakcji”. Rekomendacja stanowi gwarancję oprogramowania wysokiej jakości, która została doceniona przez ekspertów.