Instalacja pakietu Norton Internet Security 2013
Już w momencie włożenia płyty do napędu i rozpoczęcia procesu instalacji okazuje się, że jest to nie tylko prosta czynność, lecz także zostajemy zapoznani z ciekawymi funkcjami, które mogą przydać się określonej grupie docelowej. Na wstępie warto odinstalować dotychczas używany program antywirusowy, jeśli z takiego korzystaliśmy. Następnie już w trakcie instalowania Norton Internet Security 2013 pojawi się komunikat z prośbą o wpisanie kodu produktu, składającego się z 25 znaków. Kod ten dołączany jest do pudełka z płytą. W dalszej kolejności pojawi się możliwość założenia indywidualnego konta, dzięki któremu otrzymamy m.in. dostęp do pomocy technicznej, obsługi klienta, a także dodatkowych usług.
Podczas procesu instalacji mamy możliwość skorzystania z dodatkowych funkcji pakietu. Pierwszy z nich to Norton Online Backup, pozwalający na tworzenie kopii zapasowych plików online. W przypadku, gdy z komputera korzystają dzieci, warto zwrócić uwagę na Norton Online Family. Funkcja ta może przydać się szczególnie rodzicom, którzy mogą kontrolować i ograniczać wybór stron dla swoich dzieci. Tutaj także można ustawić wbudowaną przeglądarkę Norton Safe Search jako domyślną, co znacząco ułatwi kontrolę czy przypadkowe wejście na niepożądaną stronę.
Uruchamianie pakietu Norton Internet Security 2013
Idąc za trendem zapoczątkowanym przez Windows 8 i kontynuowanym przez nowe strony internetowe, menu główne pakietu Norton Security 2013 na pierwszy rzut oka przypomina nieco układ kafelkowy. Na pierwszy plan wysuwają się 4 podstawowe funkcje programu, których używać będziemy najczęściej. W kolejności od lewej mamy zatem:
- Status komputera – jeśli komputer jest bezpieczny to kafelka z lewej strony świeci się na zielono. Również możemy tu zobaczyć procentowe informacje dotyczące wykorzystania systemu, programu Norton (im niższe wartości tym lepiej) oraz poziom zaufania (im wyższy tym komputer lepiej chroniony).
- Skanuj teraz – obowiązkowa funkcja dostępna w kilku wariantach: skanowanie szybkie, pozwalające sprawdzić najczęściej infekowane obszary komputera, skanowanie pełne czyli całego komputera oraz skanowanie niestandardowe z możliwością wyboru skanowania wybranych obszarów (dyski, foldery lub napędy). W tej samej zakładce mamy również Skanowanie reputacji odpowiedzialną za sprawdzenia i modyfikację poziomu zaufania czy wieku – również ona podzielona jest na skanowanie szybkie, pełne i niestandardowe. Ostatnia funkcja przyda się w szczególności osobom korzystającym z Facebooka. Za pomocą narzędzia Norton Safe Web można bowiem w błyskawiczny sposób przeskanować tablicę na swoim profilu w poszukiwaniu podejrzanych linków, co uchroni nas i znajomych przed wirusami.
- Usługa LiveUpdate – odpowiedzialna za aktualizację (automatycznie lub ręcznie) bazy nowych wirusów, dzięki czemu program stale uczy się obrony przed nowymi odmianami złośliwego oprogramowania.
- Zaawansowane – po przejściu do tej zakładki pojawia się szereg funkcji, które w celu optymalnej pracy pakietu najlepiej ustawić na włączone. Mamy tu m.in. możliwość włączenia lub wyłączenia ochrony antywirusowej, ochrony poczty elektronicznej czy ochronę przeglądarki. Mamy tu również bezpośredni dostęp do dodatkowych zabezpieczeń z poziomu Chmury, na której gromadzone są istotne informacje o zabezpieczeniach w razie problemów z komputerem.
Aby w prosty sposób wyjść do interfejsu głównego, wystarczy kliknąć na zielony pasek umieszczony z lewej strony ekranu. Poza powyższymi funkcjami, po prawej stronie umieszczono również 5 dodatkowych funkcji (docelowo widoczne 4 z możliwością przesuwania w górę lub w dół):
- Zarządzaj – po zalogowaniu się do konta Norton Account możemy z tego miejsca zarządzać wszystkimi dostępnymi funkcjami pakietu Norton przy użyciu programu Norton Managment.
- Komórkowy – w tym miejscu mamy dostęp do programu Norton Mobile Security, który współpracuje z urządzeniami działającymi w systemie Android.
- Online Family – zakładka skierowana m.in. dla rodziców w celu skuteczniejszej ochrony dzieci przed wejściem na niepożądane strony, a także chroniąca przed pobieraniem programów z niepewnego źródła.
- Kopia zapasowa – możliwość stworzenia kopii zapasowej oraz jej monitoring po zalogowaniu.
Bardziej wymagający użytkownicy mają ponadto dostęp do większej ilości funkcji znajdujących się w górnej części menu głównego. Najbardziej rozbudowaną jest zakładka Ustawienia. Tutaj też mamy kolejny podział na:
- Komputer – spośród szeregu funkcji najistotniejszą jest rozbudowana konfiguracja technologii SONAR. Pozwala ona rozpoznać nieznane pliki i wirusy jeszcze przed ich identyfikacją na podstawie podejrzanych zachowań, próby blokowania innych programów lub utrudniania pracy urządzeń poprzez zwiększone wykorzystywanie zasobów systemowych. Dzięki tym funkcjom nie musimy martwić się o ataki ze strony nieznanych jeszcze wirusów, gdyż Norton błyskawicznie rozpoznaje pliki mogące zagrozić urządzeniom na którym pracujemy. Ponadto mamy tutaj również możliwość konfiguracji skanowania plików, ochrony w czasie rzeczywistym czy aktualizacji.
- Sieć – w tym miejscu możemy konfigurować ustawienia ochrony poczty, sieci, inteligentnej zapory oraz zapobiegać włamaniom.
- Internet – możliwość konfiguracji dodatkowych zabezpieczeń w trakcie pracy przeglądarki, podczas pobierania plików z Internetu, podczas wejścia na nieznane dotąd strony internetowe, a także ochrony haseł wprowadzonych na poszczególnych stronach.
- Ogólne – dodatkowe możliwości konfiguracji takie jak wyświetlenie raportu miesięcznego, ustawienia trybu oszczędzania energii, monitoring wydajności systemu, ustawienia trybu dyskretnego czy dodatkowe funkcje kontroli rodzicielskiej.
- Pomoc – wszelkie dodatkowe opcje dostępu do pomocy technicznej programu.
Z poziomu menu głównego u góry, poza funkcją Ustawienia, mamy również Wydajność, gdzie możemy sprawdzić dotychczasowy raport z działania pakietu Norton Internet Security 2013 na bardzo przejrzystym wykresie. Po przejściu do zakładki Opinia możemy podzielić się z innymi użytkownikami zdaniem na temat nowej wersji pakietu, a także przeczytać opinie pozostawione przez inne osoby. Konto pozwala z kolei na zarządzanie produktami i usługami marki Norton z poziomu konta Norton Account.
Funkcjonalność
Jak widać pakiet Norton Internet Security posiada szereg zaawansowanych funkcji do zarządzania ochroną przeciw wirusami. Co zatem z funkcjonalnością? Wspomniany powyżej kafelkowy układ pozwala na bardziej intuicyjną nawigację pomiędzy poszczególnymi trybami. Wersja na rok 2013 otrzymała również wsparcie ekranów dotykowych i współpracuje z najnowszym systemem Windows 8. Sporą zaletą jest także niskie zużycie zasobów systemowych w trakcie działania. Przy uruchamianiu programów potrzebujących sporych wymagań systemowych (np. najnowszych gier) program radzi sobie bez widocznych efektów spowalniania pracy. Atutem jest również praca w tle podczas skanowania i aktualizacji baz wirusów, po których nie musimy restartować komputera, co oszczędza sporo dodatkowego czasu.
Z wprowadzonych nowości szczególnie przydatną funkcją jest Inteligentny menedżer autostartu. Jak wskazuje nazwa, program automatycznie wyłącza programy startowe podczas uruchamiania komputera w celu szybszej i stabilniejszej pracy systemu. Trzeba tu podkreślić, że wprowadzenie tego udogodnienia jest widoczne gołym okiem, co ucieszy zwłaszcza osoby korzystające ze starszych urządzeń. Kolejną praktyczną opcją jest wspomniany już Norton Safe Web for Facebook, która skutecznie zabezpiecza tablicę na naszym facebook’owym profilu. Chroni przy tym zarówno komputer na którym pracujemy, jak i profile naszych znajomych, nie pozwalając im na przypadkowe wejście na zainfekowaną stronę. Co ważne, ochrona w serwisie społecznościowym dzieje się praktycznie bez naszej ingerencji, dzięki czemu nie musimy tracić czasu na regularną kontrolę.
Jeśli zdarza się nam częste odwiedzanie nowych stron internetowych, co do których nie mamy pewności dotyczącej bezpieczeństwa, szybko zorientujemy się o skuteczności działania wspomnianej już technologii SONAR. Tutaj w zależności od indywidualnych przypadków można pochwalić tę funkcję, bądź na nią narzekać. Osoby stawiające przede wszystkim na pełne bezpieczeństwo w większości przypadków powinny pochwalić nową inteligentną formę rozpoznawania podejrzanie działających programów czy stron. Może się oczywiście zdarzyć, że pakiet Norton Internet Security 2013 niewłaściwie rozpozna na przykład interesujący nas program, co do którego nie mamy wątpliwości. Po wnikliwych testach mogę jednak stwierdzić, że na dłuższą metę są to przypadki sporadyczne, które są eliminowane już po identyfikacji danego programu.
Bez zarzutów sprawdzają się również wszystkie funkcje związane z dodatkowymi zabezpieczeniami online i pomocą przez Internet. Pełny dostęp do konta, możliwość ustawienia przypomnienia dotyczącego wprowadzenia nowych funkcji, a także kontakt z obsługa techniczną – wszystkie te możliwości są na wyciągnięcie ręki i właściwie nawet osoby kompletnie nie obeznane w bardziej rozbudowanych niuansach, poradzą sobie w razie ewentualnych wątpliwości związanych z obsługą pakietu. Krótko mówiąc: Norton Internet Security został tak stworzony, aby w pełni cieszyć możliwościami zarówno początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.
Program idealny?
Norton Internet Security to jeden z lepszych pakietów antywirusowych dostępnych na rynku. Nie oznacza to jednak, że nie jest pozbawiony wad. Duża część zaprezentowanych opcji zarządzania współpracuje wyłącznie z przeglądarkami Internet Explorer 7.0 lub nowszą, Mozillą Firefox oraz Google Chrome (ta ostatnia wyłącznie w przypadku funkcji zabezpieczających przeciwko atakom typu „phishing”). Jeżeli zaś chodzi o ochronę przeciwko spamowi to i tutaj jesteśmy ograniczeni do Microsoft Outlook 2002 (lub nowszej wersji), Microsoft Outlook Express w wersji 6.0 lub nowszej oraz poczta systemu Windows (w ostatnim przypadku ochrona dotyczy wyłącznie filtrowania spamu). Bardziej wnikliwi użytkownicy mogą również niejednokrotnie naciąć się na niewłaściwe zdefiniowanie nowych plików obecnych na komputerze, jednak są to sporadyczne przypadki.
Podsumowanie
Norton Internet Security jest jednym z najlepszych pakietów antywirusowych dostępnych na rynku. Pomimo wspomnianych wyżej wad, jest przede wszystkim bardzo przystępny, nie przeszkadza w codziennej pracy, a przez to stale chroni nasz komputer przed niepożądanymi atakami. Z powodzeniem może być wykorzystywany zarówno do użytku domowego jak i w pracy. Zadowoleni z jego działania powinni być zarówno użytkownicy mało obeznani w temacie, jak i doświadczeni, którzy bez trudu odnajdą się w szeregu złożonych funkcji pakietu.
Najnowsza, 30-dniowa wersja testowa Norton Internet Security dostępna jest do pobrania z działu Pakiety zabezpieczeń.
Sugerowana cena detaliczna wynosi 179,99 zł. Cena obejmuje licencję na 1 komputer PC, roczną subskrypcję, aktualizacje zabezpieczeń opracowywanych przez firmę Symantec oraz dostęp do pomocy technicznej.
Wymagania systemowe:
- Windows XP/Vista/7/8
- Procesor 300 MHz lub szybszy
- Procesor 1 GHz w przypadku Windows 8, 7 i Vista
- 256 MB pamięci RAM, zalecane 512 MB
- 300 MB wolnego miejsca na dysku twardym
Program otrzymał wyróżnienie „Wybór Redakcji”. Rekomendacja stanowi gwarancję oprogramowania wysokiej jakości, która została doceniona przez ekspertów.