WebAnimator 4 – recenzja narzędzia do tworzenia animacji HTML5

Anna BorzęckaSkomentuj
WebAnimator 4 – recenzja narzędzia do tworzenia animacji HTML5
Jeszcze nie tak dawno większość animacji i banerów, które mogliśmy zobaczyć w sieci, bazowała na technologii Flash. Nic dziwnego – swego czasu była ona jedyną sensowną i praktyczną opcją. Tworzenie w oparciu o nią animowanych treści było po prostu bardzo proste. Niemniej, w końcu Flash musiał odejść. Posiadał on bowiem poważne luki w bezpieczeństwie, a na świecie pojawiły się nowe, lepsze standardy, takie jak HTML5 i CSS3.

Czy tworzenie animacji bazujących na HTML5 czy CSS3 też może być łatwe? Podobno tak. Obiecuje to na przykład program WebAnimator 4 od Incomedia, który miałam okazję wypróbować. Oto moja opinia na jego temat.

WebAnimator 4 – cechy programu

WebAnimator 4 to program powstały z myślą o tworzeniu animacji HTML5 i interaktywnych treści internetowych. Jego deweloperzy chwalą się, że jest prosty i intuicyjny w obsłudze oraz iż każdy może tworzyć w nim interaktywne prezentacje, banery, animowane tła czy mini gry, dzięki którym strony internetowe będą piękniejsze i przyciągały wzrok jeszcze mocniej.

WebAnimator 4 oferuje bogatą kolekcję gotowych efektów, szeroką gamę konfigurowalnych elementów, takich jak obrazy pliki audio i filmy, funkcje 3D, a przede wszystkim liczne narzędzia, które eliminują konieczność posiadania umiejętności programowania w HTML. Znajdziemy w nim także już gotowe, przykładowe animacje.

rogram WebAnimator 4 obsługuje język polski. W tej chwili można zainstalować go wyłącznie na komputerach z systemem Windows (7, 8.1, 10 lub 11), jednakże już 25 października Incomedia zamierza udostępnić aktualizację, która sprawi, że program będzie kompatybilny z systemem macOS (na komputerach Mac z 64-bitowymi procesorami Intela). Licencja programu WebAnimator 4 została wyceniona w Polsce na 429,31 złotych.

Tworzenie animacji z użyciem programu WebAnimator 4

Nie będę ukrywać – o grafice komputerowej pojęcie mam bardzo małe, a o tworzeniu animacji niemalże żadne. Ten fakt pozwolił mi sprawdzić, czy w programie WebAnimator 4 odnajdą się nawet początkujący i czy tworzenie animacji HTML 5 rzeczywiście może być bardzo łatwe.

Po uruchomieniu programu WebAnimator 4 naszym oczom ukazuje się jego ekran powitalny. Z jego poziomu możemy rozpocząć nowy projekt, wczytać zapisany projekt, a także otworzyć kilka, przygotowanych przez deweloperów z Incomedia, projektów przykładowych, demonstrujących możliwości usługi. Ekran zawiera też odnośniki do strony internetowej programu, jego strony pomocy, poradników wideo wprowadzających do obsługi programu, a także gotowych animacji powstałych za jego pośrednictwem.

WA4

Wspomniane poradniki wideo dostępne są tylko w języku angielskim, ale osobom, które go znają, pozwalają one szybko poznać najważniejsze funkcje programu i nauczyć się tworzenia animacji od podstaw, i to już w kilkanaście minut. Tak było w moim przypadku.

Możliwości programu WebAnimator 4 wypróbowałam, wykorzystując demonstracyjne projekty, które się w nim znalazły. Z pomocą grafik będących ich częścią postanowiłam stworzyć własne animacje.

Na pierwszy rzut oka interfejs usługi może przytłaczać. Jego układ wygląda jednak znajomo, gdyż mocno przypomina to, co oferują inne programy do tworzenia animacji, a także programy do montażu filmów. Zatem, osoby, które miały z tymi programami do czynienia, dość szybko się w nim odnajdą. Co istotne, interfejs składa się z segmentów, które można przesuwać i układać niczym cegiełki według własnych preferencji.

WA4

Domyślnie w centrum interfejsu programu znajduje się scena, nad którą pracujemy. To na niej umieszczamy wszystkie elementy, które animacja ma zawierać – zarówno tło, jak i wszelkie obiekty, które zamierzamy wprawić w ruch. Na dole znajduje się zaś oś czasu, która pozwala nam zarządzać tym, co i kiedy ma się w naszej animacji dziać.

Oczywiście animacji nie możemy stworzyć z niczego. Musimy dysponować grafikami, które stworzyliśmy sami lub które zakupiliśmy w sieci. Gdy już je jednak mamy, w programie WebAnimator 4 możemy zmieniać ich parametry (np. kontrast, odcień, jasność, nasycenie, przezroczystość, rotację czy rozmiar) i dodawać do nich cienie. W tym zakresie brakuje tu jedynie opcji przerzucania w pionie i w poziomie z pomocą jednego kliknięcia.

Tworzenie animacji w programie WebAnimator 4 faktycznie jest łatwe. Wystarczy przesunąć suwak na osi czasu do momentu, do którego chcemy zarejestrować ruch danego elementu sceny, na przykład łódki, a następnie zarejestrować ten ruch, przesuwając wspomniany element z użyciem przycisku myszy. Gotową animację obiektu możemy dopracować, wydłużając czas jej trwania, zmieniając jej tempo, czy modyfikując ścieżkę animowanego obiektu.

WA4

WebAnimator 4 oferuje też cały szereg gotowych efektów, które możemy wykorzystać w animacjach. Efekty te zostały podzielone na wejścia, wyjścia, wyróżnienia i ścieżki ruchu. Z ich pomocą możemy sprawić chociażby, że gwiazdy będą migotać, a wiatraki obracać się. Ogólnie rzecz biorąc efektów jest całkiem sporo, ale wydaje mi się, że deweloperzy byliby w stanie jeszcze mocno poszerzyć ich wachlarz.

WA4

Program WebAnimator 4 pozwala też dodawać do tworzonych przez siebie treści ścieżki audio, widżety HTML, gotowe materiały wideo oraz tekst. Nie zabrakło w nim i funkcji, które umożliwiają tworzenie minigier i interaktywnych prezentacji. To jest nieco trudniejsze, niż tworzenie prostych animowanych banerów, ale w programie znajdziemy podręcznik użytkownika (napisany w języku angielskim), który pozwala nauczyć się tego samodzielnie.

WebAnimator 4 to również wiele opcji dla użytkowników zaawansowanych. Program posiada na przykład wbudowany edytor JavaScript, który pozwala tworzyć własny kod odpowiadający za zachowanie elementów animacji.

WA4

Podsumowanie

WebAnimator 4 jest programem, który oferuje wiele zarówno użytkownikom początkującym, jak i zaawansowanym. Można w nim z łatwością stworzyć żywe i ciekawe animacje, prezentacje czy interaktywne banery, a nawet mini gry, bez znajomości HTML5. Znajdziemy w nim bowiem mnóstwo użytecznych funkcji, a także sporo gotowych efektów. Poza tym, charakteryzuje się czytelnym interfejsem, który można do pewnego stopnia spersonalizować.

Czy WebAnimator 4 kosztuje dość sporo? Tak. Jego licencja jest jednak dożywotnia. Poza tym, korzystając z naszego linku do oficjalnego sklepu Incomedia, program WebAnimator 4 możesz zakupić w specjalnej promocyjnej ofercie, obniżającej jego cenę o 20% – z 429,31 do 343,45 złotych.

Co istotne, program WebAnimator 4 posiada darmową wersję testową. Normalnie można korzystać z niej przez 30 dni, jednakże dla czytelników serwisu Instalki.pl udostępniono jej specjalne wydanie 60-dniowe.

Mocne strony:

+ Umożliwia szybkie i proste tworzenie animacji nawet początkującym
+ Przyzwoita liczba efektów do wyboru
+ Czytelny interfejs
+ Najważniejsze funkcje programu objaśniają tutoriale wideo i podręcznik pomocy (w j. angielskim)
+ Bogaty w funkcje, choć…

Słabe strony:

… kilku opcji w nim brakuje (np. przerzucania w poziomie)

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.