Instalacja programu przebiega szybko i bezproblemowo. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać bezpośrednio po włączeniu Sticky Password, jest utworzenie konta, dzięki któremu będziemy mogli synchronizować swoje dane pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Następnie należy stworzyć hasło główne, które będzie odblokowywało dostęp do wszystkich danych zgromadzonych przez aplikację.
Autorzy przewidzieli także inne formy autentykacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć specjalny pendrive, dzięki któremu uzyskamy dostęp do zasobów programu. Niestety nie można skorzystać z podwójnej formy zabezpieczenia – obowiązuje albo hasło główne, albo alternatywna metoda odblokowywania – nigdy oba naraz.
Sticky Password podczas pierwszego uruchomienia zaproponuje import danych z popularnych przeglądarek internetowych. Zapisane zostaną nie tylko loginy i hasła, ale także zakładki, które później możemy używać na innym urządzeniu. Jeżeli w przeszłości korzystaliśmy z innego menedżera haseł (RoboForm, KeePass, LastPass), także istnieje możliwość przeniesienia wszystkich danych.
Sticky Password integruje się z przeglądarką internetową, dzięki czemu logowanie do poszczególnych stron i usług jest łatwe i przyjemne. Program automatycznie wykrywa stronę i wypełnia luki odpowiedzialne za login oraz hasło. W przypadku posiadania wielu kont w jednym serwisie istnieje możliwość wybrania, którym chcemy się zalogować.
Program aktywnie monitoruje odwiedzane strony internetowe, podświetlając na czerwono miejsca, w których należy wpisać dane logowania. Po zalogowaniu się na wcześniej nieodwiedzaną stronę, Sticky Password wyświetla ramkę, proponując zapisanie nowego profilu, by w późniejszym czasie automatycznie wypełniać luki na danej stronie.
Z rejestracją związana jest jeszcze jedna przydatna funkcja – generator haseł. Gdy zakładamy konto, Sticky Password proponuje automatyczne wygenerowanie hasła. Do wyboru jest hasło zawierające od 4 do 99 znaków, a ponadto użytkownik może skonfigurować dodatkowe atuty (duże litery, znaki specjalne, cyfry itp.). Możliwości jest całkiem sporo, dzięki czemu stworzone hasło będzie trudne do złamania.
Program radził sobie bardzo dobrze z większością stron internetowych, z których korzystałem. W niektórych przypadkach (szczególnie podczas pierwszej rejestracji), należało dokonać edycji wpisu, gdyż aplikacja proponowała logowanie się za pomocą adresu e-mail, podczas gdy administrator wymagał nazwy loginu. Były to jednak pojedyncze przypadki, a po szybkiej edycji problem znikał.
Za pomocą programu możemy się także logować do zewnętrznych aplikacji. Liczba obsługiwanych pozycji nie jest jednak zbyt duża. W przypadku komputera, na którym przeprowadzałem testy, Sticky Password wykrył cztery pozycje – Skype, Microsoft Outlook, Windows Live Messenger oraz FileZilla. Pozwoli to jednak na ominięcie żmudnego procesu logowania w tych programach.
Jedną z przydatnych funkcji jest także wskazanie haseł, które są łatwe do rozszyfrowania. Po włączeniu ostrzeżeń, program wyświetli wszystkie pozycje nadające się do poprawki. Dzięki temu wiemy, nad którymi hasłami należy popracować, jeżeli chcemy zachować wysoki poziom bezpieczeństwa.
Z poziomu aplikacji możemy również stworzyć zabezpieczoną notatkę, w której przechowamy dowolną treść – numery seryjne do innych programów, numery kart kredytowych, poufne informacje itp. Informacje te są szyfrowane za pomocą symetrycznego szyfru blokowego o długości 256 bitów (AES-256), podobnie zresztą jak cała zawartość Sticky Password.
Na szczególną uwagę zasługuje również aplikacja mobilna. Testowałem wersję na Androida, jednak dostępna jest również edycja dla systemu iOS. Podstawowe funkcje nie różnią się niczym od wersji desktopowej. Użytkownik może korzystać z autouzupełniania loginów, a także zapisywać nowe. Warto nadmienić, że działają również wcześniej zaimportowane zakładki, dzięki czemu mamy dostęp do całej swojej zawartości bez względu na urządzenie, z którego korzystamy.
Aplikacja na Androida pozwala uruchomić „pływające okienko”, dzięki czemu będziemy w stanie skopiować do schowka login i hasło wybranej strony internetowej. Jest to nieco uciążliwe, gdyż wymaga kilku „kliknięć”. Zdecydowanie przyjemniej korzysta się z autorskiej przeglądarki internetowej, która jest już zintegrowana z naszymi zakładkami, loginami oraz hasłami. W takim przypadku uzupełnienie danych logowania wiąże się z naciśnięciem jednego przycisku. Przeglądarka sama w sobie działa płynnie, więc z powodzeniem może służyć jako domyślna pozycja na naszym urządzeniu mobilnym.
Podsumowanie
Sticky Password 7 to kompletne narzędzie, które pozwoli zapanować i odpowiednio zabezpieczyć dane dostępu do witryn internetowych i wszelakiej maści serwisów. Dużą zaletą jest obsługa urządzeń mobilnych, dzięki czemu użytkownik może zsynchronizować wszystkie swoje dane na każdym sprzęcie. Przydaje się również funkcja tożsamości, ułatwiająca rejestrację w nowych serwisach. Niestety aplikacja nie posiada języka polskiego, co dla niektórych użytkowników może być przeszkodą nie do ominięcia. Pomimo tego Sticky Password 7 jest programem godnym polecenia!
Zobacz także:
- Strona główna programu
- Darmowa wersja Sticky Password Free.
Zalety | Wady |
---|---|
Kompleksowy menedżer haseł | Brak polskiej wersji językowej |
Generator haseł | Brak dwustopniowej autentykacji dostępu do programu |
Funkcja tożsamości | |
Synchronizacja z Androidem, iOS | |
Intuicyjny interfejs | |
Duża ilość obsługiwanych przeglądarek |